| Önsöz | Arama | Üyelik | Sohbet | Alış-Veriş | www.netyorum.com   
Ajanda
Seçtiklerimiz
Arşiv
Yazarlar
Yorumlar

Bölümler

Köşe Yazıları
Teknoloji
Sanat
Soru & Cevap
Dostluk & Sevgi
Eğlence
Geçmiş Zaman Olur ki

Konular

Sinema
Müzik
Kitap
Sözler
Oyunlar
Ürünler
Mekan
 
 
Reklam Fiyatları

İzleyici Mesajları

Elektronik posta :
bilgi@netyorum.com

 
 
Bu sayfayı arkadaşınıza göndermek için tıklayın.

 
 
Açılış sayfası yapmak için tıklayın.

Sık kullanılanlar listesine eklemek için tıklayın.

 

Eski Sayıları

"Yansımalar" 18.05.2000 Sinan Oymacı - netyorum.com / Sayı: 21

İçindekiler;

  • TBD Bilimkurgu Öykü Yarışması
  • SSK Erişim Numarası
  • Turkcell İnternet Sayfa Tasarımı Yarışması
  • Film: Eyes Wide Shut DVD bölge farkı
  • Söz: Robert Burton

TBD BİLİMKURGU ÖYKÜ YARIŞMASI

Türkiye Bilişim Derneği "TBD" 'nin düzenli olarak yayınladığı "Bilişim" dergisi, ilk olarak 1998 yılında bilimkurgu alanında yazılacak eserleri teşvik etmek amacı ile bir yarışma düzenlemişti. Bu sene "Bilimkurgu Öykü Yarışması" 'nın ikincisi duyuruldu. Yarışma duyuru metnine bakarsak;

"Bilimdeki her ilerleme, her gelişme yaşamımıza yenilik olarak giriyor, düşlerimizi düşüncelerimizi kısaca bizi değiştiriyor. "Yeni'nin ve yeniliklerin sürekliliği ister istemez "Ne oluyor" sorusunu, ardından da "Ne olacak" sorusunu gündeme getiriyor. Var olanı anlamaya çalışan disiplinler için "gelecek" bir uğraş alanı değildir; oysa başta sinema ve yazın olmak üzere kimi sanat dallarının bilimkurgu türleri doğrudan doğruya "Ne olacak?" sorusuna yanıtlar arıyor.

TBD Bilişim Dergisi, hem "Ne olacak?" sorusuna hemde bilimkurgu yazınının gelişimine katkıda bulunmak amacıyla Bilimkurgu Öykü Yarışması düzenlemiştir."

Seçici kurulda; Prof.Dr.Aydın Köksal (TBD Kurucusu, Seçici Kurul Başkanı), Zühtü Bayar (Yazar), Müfit Özdeş (Yazar), Necdet Kesmez (TBD Bilişim Dergisi Yayın Kurulu Üyesi) ve Sezer Erkin (ODTÜ Öğretim Üyesi) yer alıyorlar. Kendilerine başarılar dileriz. İşleri çok zor.

Bu konuda daha detaylı bilgiyi TBD'nin internet'teki sayfalarından edinebilirsiniz.


SSK ERİŞİM NUMARASI

Sosyal Sigortalar Kurumu "SSK" 'yı bilmeyenimiz yoktur. Hemen hemen hepimiz bir şekilde buraya prim öderiz (Emekli Sandığı ve BağKur'cular hariç).

Peki, kaç gün için prim ödediğinizi merak eder misiniz? Eğer, merak ediyorsanız, bir telefonla bu gün sayısını öğrenmeniz olası.

"0 312 435 13 13" no'lu telefonu arayarak 2'yi tuşladıktan sonra, SSK Sicil numaranızı girince, "Kaç iş günü çalışmış" olduğunuzu öğrenebiliyorsunuz.

Bunu duyunca denedim ve gayet sağlıklı çalıştığını gördüm. Ardından düşündüm; "Eğer bu sistem devreye alındıysa, aynı şekilde internet ortamında da bu hizmet sağlanmıştır". Maalesef internet ortamından bu hizmet verilmiyor. İleride olacağını dilemekten başka yapılacak bir şey yok.


TURKCELL İNTERNET SAYFA
TASARIMI YARIŞMASI

Geçtiğimiz haftanın en ilginç haberlerinden birisi Kuva-yı Medya dergisinde yer aldı. Bunu sizlerle paylaşmak istedim. Kuva-yı Medya internet ortamında sadece son sayısını yayınladığı için, büyük bir olasılıkla internet'ten haberin tamamını okuyamayacaksınız. Ben sizlere kısa bir özet aktaracağım.

Turkcell firması "Webwiz 2000" adı ile internet sayfa tasarımı yarışması düzenlemiş ve bu yarışma geçtiğimiz ay sonuçlanmış. Birinciliği, "İlker Uzuner" 'in "X- CELL" başlıklı eseri kazanmış. Bu sayfaların adresi;

http://www.turkcell.com.tr/webwiz/ilker_uzuner/tcell_webwiz/

Ancak bilahare bu sayfaların Republica adlı müzik grubuna ait sayfaların aynısı olduğu tesbit edilmiş. Bu sayfaların da adresi;

http://www.republica.com

Gerçekten de bu iki adrese gidip baktığınızda kelimelerin Türkçe olmasının dışında pek fark göremiyorsunuz. Peki niçin ilgimi çekti? Jüri üyeleri arasında bildiğimiz isimler olunca, dikkat çekmemesi kaçınılmaz. Jüri üyeleri; Prof. Dr. Ufuk Çağlayan, Doç. Dr. Mustafa Akgül, Doç. Dr. Oğuzhan Özcan, Cemil Türün, Serdar Kuzuloğlu, Çağla Turgul ve Cüneyt Türktan'dan oluşuyor.

Sayın Serdar Kuzuloğlu, Kuvayı Medya'ya bir açıklama göndererek, değerlendirme esnasında yaşanan bir aksaklıktan dolayı görevini yerine getiremediğini bildirmiş.

Ancak konu o kadar ilginç ki; "internet ortamında binlerce, onbinlerce, milyonlarca sayfa var. Bu sayfaların tamamını bilmek olası değil". Bana göre de, jüri üyesi olarak böyle bir durumu bilmeniz, tesbit etmeniz inanılmaz şans işi. Jüri üyeleri için büyük bir talihsizlik. Bakalım önümüzdeki günler ne gösterecek? Teşekkürler Kuva-yı Medya.


FİLM: EYES WIDE SHUT DVD BÖLGE FARKI

DVD formatını herkesin bildiğini tahmin ediyorum. Birden fazla dilde, bazı durumlarda farklı kamera açılarından, son derece net film, konser veya dokümanter izlemenizi sağlayan ürün. DVD'ler dünyada üretim esnasında farklı bölgelere göre kodlanıyorlar. Bundaki amaç henüz vizyona girmemiş filmlerin DVD'lerinin o bölgelerdeki cihazlarda oynatımı engelleyerek, satılmamasını sağlamak.

Gerçi Türkiye'deki DVD oynatıcı cihazlara baktığınızda bölge kısıtlama kodunun bulunmadığını görebilirsiniz. Bu ne demek? Hangi bölge koduna göre üretilmiş olursa olsun herhangi bir DVD'yi o oynatıcıda çalabilirsiniz. Bu her cihaz için geçerli olmasa da, %90'ı böyle.

Şimdi konumuza gelelim. "Eyes Wide Shut" filmini anımsayanlarınız vardır. Bu filmin DVD kopyasınının 1.Bölge (Amerika) kodlu olanı ile, 2. Bölge (Avrupa) kodlu olanı arasında bazı sahnelerde fark var.

Eğer iki DVD'yi de izlerseniz aradaki farkı görebilirsiniz. Ancak ben belirteyim de siz aramak zorunda kalmayın. Chapter 19'a bakarsanız, 1.bölge sürümünde teknoloji yardımı ile bazı sahnelerde ana temanın önüne monte edilmiş insan silüetlerini göreceksiniz. Bu silüetler 2.bölge sürümünde yer almıyor. Bu sahnelerin açıklık derecesi yüksek. Amerika bu sahneleri keserek çıkarmaktansa, farklı bir şekilde yumuşatmış.

Stanley Kubrick yaşasaydı buna izin verir miydi? Bence vermezdi. Şimdi ticari olarak ellerinden geleni yapıyorlar. "Eyes Wide Shut" hakkındaki görüşlerimi bu linkten bulabilirsiniz.


SÖZ: ROBERT BURTON

"Bir zavallı olarak yaşayıp, sonunda zengin olarak ölmek kadar büyük delilik yoktur". İngiliz yazar Robert Burton (1577-1640) söylemiş.

Ne kadar gerçekçi bir söz. Ömrünün sonuna kadar para kazanma hırsı ile çılgınlar gibi çalışıp, eline her geçeni saklayarak, çevresine yardımcı olmayan, para harcamakta hasis kişileri çevremizde görmek olası. Yeter ki, bunu tutumlu olmakla karıştırmayalım.


M.Sinan Oymacı
TRIO Çözüm Evi Bilişim Hizmetleri A.Ş.
elektronik posta: sinanoym@triosh.com


Yorum Ekle Yorumları Listele
21. Sayı önceki yazı 21. Sayı sonraki yazı
Yazarın Önceki Yazısı Yazarın Sonraki Yazısı
Her hakkı saklıdır. All rights reserved. netyorum.com © 2000-2005 İstanbul-Türkiye