| Önsöz | Arama | Üyelik | Sohbet | Alış-Veriş | www.netyorum.com   
Ajanda
Seçtiklerimiz
Arşiv
Yazarlar
Yorumlar

Bölümler

Köşe Yazıları
Teknoloji
Sanat
Soru & Cevap
Dostluk & Sevgi
Eğlence
Geçmiş Zaman Olur ki

Konular

Sinema
Müzik
Kitap
Sözler
Oyunlar
Ürünler
Mekan
 
 
Reklam Fiyatları

İzleyici Mesajları

Elektronik posta :
bilgi@netyorum.com

 
 
Bu sayfayı arkadaşınıza göndermek için tıklayın.

 
 
Açılış sayfası yapmak için tıklayın.

Sık kullanılanlar listesine eklemek için tıklayın.

 

Eski Sayıları

"Yansımalar" 20.01.2000 Sinan Oymacı - netyorum.com / Sayı: 4

2531 SAYILI YASA

"Kamu Görevlerinden Ayrılanların Yapamayacakları İşler Hakkında Kanun". Bu konuda bazı bilgilere sahip olsam da detayını 10.Ocak.2000 tarihli Kuva-yı Medya'dan öğrenme fırsatı buldum. Buna göre; kamuda çalışmış kişiler görevlerinden ayrıldıktan sonraki iki yıl içinde görevdeyken ilişkide bulundukları herhangi bir işyerinde görev alamıyorlar.

Bu haberin ilgimi çekmesi nedenine gelirsek; BT/Haber'in bazı sayılarında kamudan ayrılarak özel sektöre geçen kişiler olduğunu okuduğumu anımsamam. Ancak daha sonrasında anımsadıklarım olumlu. Çünkü özel şirketlerden yapılan açıklamalar bu konuyu ciddiye aldıklarını ve aynı sahada faaliyet gösterecek işlere girmeyeceklerini anlatıyordu.

2531 sayılı yasanın detaylarını meraklılar nasıl olsa öğrenebilir. Ben detaylara girmeyeyim. Bu tür konulara dikkat etmek lazım. Yerin kulağı var.

* * * * *

İstanbul'da yaşayanlara bir öneri. Özellikle yabancı dilde kitap satın alıyorsanız, kitapları üzerlerinde yazılı fiyattan satan iki kitapçı var. İkisi de İstiklal Caddesinde. Pandora ve Robinson Cruso kitapevleri. Pandora Beyoğlu tarafında, Robinson Cruso ise Tünel'e doğru. Aklınızda olsun bir kitap aradığınızda ve kitabın gerçek değerinin üstünde bedel ödemek istemiyorsanız buralara uğrayın. Ayrıca iki yere de bulamadığınız kitapları sipariş edebiliyorsunuz. Liste fiyatından ve kurye parasını sizden almadan kitap getirtiyorlar. İnternet'ten sipariş vermenize göre daha ucuza mal oluyor. Ankara ve diğer şehirler için bu tür kitapçıları bilenler lütfen bildirsin. Paylaşalım.

* * * * *

Klasik bir Bond filminden beklediklerinizi fazlası ile bulacaksınız. "The World is Not Enough - Dünya Yetmez", Michael Apted'in yönetmenliğini yaptığı, başrollerinde Pierce Brosnan, Sophie Marceu, Robert Carlyle ve Denise Richards'ın oynadığı film vizyona girdi.

1995 "Golden Eye", 1997 "Tomorrow Never Dies" ve şimdi de "The World is Not Enough". Brosnan son üç Bond filminde 007 rolünü aldı. Ayrıca yine bu sezon izlediğimiz "Thomas Crown Affair" 'i de anımsayacaksınız. Cesar ödüllü Marceu'yu, "La Boum" ve "Midsummer Night's Dream" 'den, Carlyle, "Trainspotting" ve "Carla's Song" 'dan, Richards'ı "Starship Troopers" ve "Wild Things" 'ten anımsayabilirsiniz. Denise Richards nedense bana Tomb Raider'daki Lara Croft'u hatırlatıyor. Herhalde kıyafeti bu çağrışımı yapıyor.

Bu filmde de yine BMW var. Yeni olarak deniz motorlarında Volvo, kredi kartlarında VISA ve elektronik kontrol cihazlarında da WindowsCE başrolde.

Filmin bir kısım sahnesinin İstanbul'da çekildiğini ve Bond'un bu defa İstanbul'u yok olmaktan kurtardığını bilmek izleyiciyi salonlara çekiyor. Rusya'dan üç boru hattı Avrupa'ya ulaşmaktadır. Dördüncü hattı çekmeye uğraşan şirketin sahibi öldürülür. Kızı işleri yürütmek için şeytani planlarını uygulamaya koyar. Ancak karşısında 007'nin olduğuu bilmemekte ve hafife almaktadır. Neyse Bond işe el koyar da bu felaketten yakayı sıyırırız.

Bir Bond filminden ne bekliyorsanız ancak o kadarı var. Gerçi hareketli sahneler eskilere oranlı daha iyi, müzikler güzel. Çekim yapılan yerlere aşina olmak biraz sıkıntı verici olsa da, rahat vakit geçirdiğiniz bir film.

* * * * *

"Ustam der ki; Kötünün yok olması için iyi olmak yeterlidir". Çinli filozof Konfüçyus (M.Ö. 551-479).

Acaba gerçekten yeterli mi? Sadece iyi olmak kötüyü yok etmeyi başarabilir mi?

M.Sinan Oymacı
TRIO Çözüm Evi Bilişim Hizmetleri A.Ş.
elektronik posta: sinanoym@triosh.com


Yorum Ekle Yorumları Listele
4. Sayı önceki yazı 4. Sayı sonraki yazı
Yazarın Önceki Yazısı Yazarın Sonraki Yazısı
Her hakkı saklıdır. All rights reserved. netyorum.com © 2000-2005 İstanbul-Türkiye