| Önsöz | Arama | Üyelik | Sohbet | Alış-Veriş | www.netyorum.com   
Ajanda
Seçtiklerimiz
Arşiv
Yazarlar
Yorumlar

Bölümler

Köşe Yazıları
Teknoloji
Sanat
Soru & Cevap
Dostluk & Sevgi
Eğlence
Geçmiş Zaman Olur ki

Konular

Sinema
Müzik
Kitap
Sözler
Oyunlar
Ürünler
Mekan
 
 
Reklam Fiyatları

İzleyici Mesajları

Elektronik posta :
bilgi@netyorum.com

 
 
Bu sayfayı arkadaşınıza göndermek için tıklayın.

 
 
Açılış sayfası yapmak için tıklayın.

Sık kullanılanlar listesine eklemek için tıklayın.

 

Eski Sayıları

"Yansımalar" 05.10.2000 Sinan Oymacı - netyorum.com / Sayı: 41

İçindekiler;

  • Konu: Liste Delindi
  • Kitap: E-Ticaret Strateji ve Yöntemler - Coşkun Dolanbay
  • Müzik: Music - Madonna
  • Film: The Ninth Gate - Dokuzuncu Kapı
  • Söz: Goethe

KONU: LİSTE DELİNDİ

Hangi listenin delindiğini merak etmiş olmalısınız. Geçtiğimiz günlerde gerçekleştirilen bir olağanüstü genel kuruldaki yönetim kurulu listesi değil burada söz edeceğim.

İnterpro Pazar Araştırma Merkezi'nin her sene düzenlediği "İlk Beşyüz Bilişim Şirketi" listesinin ilk on sırası. Her sene bilişim teknolojileri sektöründe yer alan şirketlerin merakla beklediği bir liste. Bu liste ile diğer şirketlerin ciroları, neler yaptıkları görülüp, stratejilerin belirlenmesi söz konusu. Keyifli bir gururun, hafif, müstehzi bir gülümsemenin yüzlere yansımasıyla sonuçlanan şirket değerlendirmesi. 

İlk beşyüz sıralamasına baktığınızda "+" ve "*" işaretleri dikkatinizi çekebilir. Bunlar Sayın Akın Evren'in de önsöz'de "Daha önceki yıllarda olduğu gibi bu yıl da veri toplama süreci zorlu bir süreç oldu". sözlerini daha da belirginleştiriyor. Buna göre, ilk beşyüz'de yer alan şirketlerin %4'ünün (21 şirket) cirosu tahmin yöntemi ile, %16'sının da (76 şirket) cirosu 1998 sıralamasında beyan ettikleri rakamlara göre sıralamaya dahil edilmişler.

İlk beşyüz'ü bir kenara bırakırsanız, bu sene alt kategoriler çok detaylı. Esas incelemenin alt kategorilerde yapılmasında yarar var. Bu listelere göre benzer işlemleri yapan şirketlerin pazardaki yerlerini görmeleri daha doğru. Her sene bu çalışmanın bir önceki seneye göre daha da iyi yapıldığını fark edebiliyorsunuz. Sürekli iyileşen ve daha fazla bilgi içermeye çalışan bir liste. Sektörün kendisi ile yüzleşmesini sağlıyor. Emeği geçenlere teşekkürler.

İlk on'da yer alan şirketlerin sekiz tanesi telekomünikasyon firması olunca, "IBM Türk" ve "Arena" listeyi delmiş oluyorlar. Kendilerini kutlarım. Sadece ben değil, görebildiğim kadarı ile izleyicilerin bir kısmı da benzer görüşteydi ki, Arena'dan Sayın İzi Kohen tebrikleri kabul etmekle meşguldü.

Önümüzdeki senelerde GSM şebekesi sayısındaki artış, özelleştirme, yeni teknolojik cihazların devreye girmesi ile birlikte listeye girmek (ilk on) daha da zorlaşacak gibi görünüyor.

Geçen senenin sıralamasını değerlendirdiğim yazımda, "Önümüzdeki üç sene Bilişim 500'ün birinci sırasında Türk Telekom yer alacak. İsterseniz iddiaya girelim. Bilişim sektöründeki en istikrarlı kurumun önüne geçme şansınız olmadığını göreceksiniz" demiştim. Birinci sene geride kaldı. Her ne kadar geçen sene bire beş olan oran bire iki civarına indiyse de, benim tahminim iki sene daha Türk Telekom birinciliği kimselere bırakmaz. Hatta, törende yapılan konuşmadan edindiğim izlenime göre farkı açabilir.

Türkiye Telefon Rehberi adresini kullanmadınız mı?


KİTAP: E-TİCARET STRATEJİ VE YÖNTEMLER 
- COŞKUN DOLANBAY

Geçtiğimiz ay içerisinde düzenlenen Bilişim Etkinliklerinde birden ortaya çıkıveren bir eser, Coşkun Dolanbay'ın "E-Ticaret Strateji ve Yöntemler" isimli kitabı. Kitap, Meteksan Sistem Yayınları tarafından bizlere ulaştırılıyor. Kitabın girişinde yer alan bilgilerden öğrendiğimiz şekilde, Sayın Dolanbay'ın "Meteksan Sistem E-İş" direktörlüğünde çalışmalarını sürdürdüğünü de ekleyelim.

Kitabın uzun ve gerçek adı; "Yeni Ekonomide Başarının Anahtarı E-Ticaret Strateji ve Yöntemleri".

Günümüzde konuşulan yeni ekonominin de tam ortasına denk geldi ve içerisinde yer alan bilgilerle kitaba erişebilen kişiler için gerekli bilgilerin tümüne açıklık getirmeye çalışıyor. Gerçekten de kitabı okumaya veya incelemeye başladığınızda ne kadar fazla bilgi içerdiğini görüp, şaşkınlığınızı gizleyemiyorsunuz.

Yeni ekonomi, elektronik ticaret, internet'in günümüzdeki ve gelecekteki konumu gibi konularda kısa,  net ancak doyurucu bilgiler aktarılıyor.

Kitabın arka kapağından biraz alıntı yapalım; "Bir "Nasıl Yapılır" kitabı değil. Çünkü e-ticaret'in nasıl yapılacağı konusunda pek çok farklı yöntem söz konusu. ..... Bu soluksuz yarışta içerik, kalite, servis gibi kriterler hep çok önemli olacak ama başarıyı şirket kültürü ve vizyonu belirleyecek. Belki de en önemlisi, zaman kullanımı ve zamanlama için yeni ekonomide tek bir kelimenin kullanılacak olması: Hemen" 

Güzel bir başucu başvuru kitabı. Edinip, okuyun.

Aklıma takılan sadece bir soru var, o da; internet ile bu kadar yakından ilgili bir kitapta pek çok internet sitesi adresine yer verilmişken, "ICANN" ve "ISOC" 'tan niçin söz edilmemiş anlayamadım! Kitabın birinci baskısının Ağustos 2000'de gerçekleştirildiğini görmesem bu soru gereksizdi ancak "Haklarınızı Bilmek" bölümünde internic'in yanında ICANN ve ISOC yer almalıydı.

Yine de belirtmeliyim ki bu, kitabın bütünlüğünü etkilemeyen çok küçük bir husus. Sayın Coşkun Dolanbay'a bu eseri oluşturarak, düşüncelerini bizlerle paylaştığı için teşekkür ederim.


MÜZİK: MUSIC - MADONNA

"Music" adlı albümü bir nevi Madonna'nın kendisiyle yüzleşmesi ve dinleyicilere diğer albümlerde olmadığı kadar fazla mesaj iletmek istediği bir çalışma düşüncesiyle değerlendirebiliriz.

On eserin yer aldığı albümdeki, "I Deserve It", "Nobody's Perfect", "Paradise (Not for Me)" ve "Gone" isimli şarkıları bu düşünce ile dinlemenizde yarar var.

Amerikan folk ezgilerinin elektronik çalgılar eşliğinde yorumlandığı "I Deserve It" ve "Don't Tell Me" gibi şarkılar ilginç.

Yer yer tekno ve disko tarzı ağır basıyorsa da Madonna'nın nereye ulaştığını görmek açısından dinlenebilecek bir albüm. Ayrıca albüme adını veren "Music" adlı şarkı da güzel ve dans etmek için ideal.


FİLM: THE NINTH GATE - DOKUZUNCU KAPI

"Ninth Gate - Dokuzuncu Kapı", Roman Polanski'nin yönettiği, Arturo Perez-Reverte'nin aynı adlı romanından beyaz perdeye uyarlanmış bir film. Polanski, "Rosemary's Baby", "Chinatown" ve "Tess" filmleri ile üç kez Oscar ödüllerine aday olmuş ancak kazanamamıştı.

Johnny Depp, Frank Langella, Lena Olin ve Emmanuelle Seigner filmin başrollerinde yer alıyor. Depp'i "Ed Wood" ve "Sleepy Hollow", Langella'yı "Cutthroat Island", Olin'i "Romeo Is Bleeding", Seigner'i ise "Place Vendome" filmlerinden anımsayabiliriz.

Eski kitaplar üzerine uzmanlaşmış bir dedektif, bir kitap kolleksiyoncusu tarafından şeytan'ın yazdığı iddia edilen bir kitabın bilinen üç kopyasının bir araya getimek ve hangisinin gerçek olduğunu belirlemek üzere kiralanır. Bu araştırmalar esnasında dedektif kitapların peşinde olan başka kişilerle de mücadele etmek zorundadır. Film pek çok bölümünde konuyu izleyicinin hayal gücüne bırakıyor. 

Gerilim filmi demek için yeterince gerilime, korku filmi demek için yeterli korku sahnesine, aşk filmi demek için yeterince aşk sahnesine sahip olmayan bu filmi bilinen bir kategoriye yerleştirmek çok zor. Macera filmi denebilir. İki saatten uzun süren bu filmi izlemek için özel bir program yapmayın. Boşta kalan iki saatiniz varsa Polanski'nin yönettiği bu filme ayırabilirsiniz ancak izlenebilecek başka filmler de olduğunu unutmayın.


SÖZ: GOETHE

Alman yazar ve bilim adamı Goethe (1749-1832) 'den bir alıntı;

"Servet kaybettiysen az şey kaybetmişsin,
Aklını başına alıp çabucak yenisini kazanmalısın.
Şerefini kaybetmişsen çok şey kaybetmişsin,
Şöhret kazanmak zorundasın, etraf başka türlü düşünecektir.
Cesaretini kaybettiysen herşeyi kaybetmişsindir,
Hiç doğmasan daha iyiydi."

Bu dizeleri ileten Sayın Melek Özden'e teşekkürler. 


M.Sinan Oymacı
TRIO Çözüm Evi Bilişim Hizmetleri A.Ş.
elektronik posta: sinanoym@triosh.com


Yorum Ekle Yorumları Listele
41. Sayı önceki yazı 41. Sayı sonraki yazı
Yazarın Önceki Yazısı Yazarın Sonraki Yazısı
Her hakkı saklıdır. All rights reserved. netyorum.com © 2000-2005 İstanbul-Türkiye