| Önsöz | Arama | Üyelik | Sohbet | Alış-Veriş | www.netyorum.com   
Ajanda
Seçtiklerimiz
Arşiv
Yazarlar
Yorumlar

Bölümler

Köşe Yazıları
Teknoloji
Sanat
Soru & Cevap
Dostluk & Sevgi
Eğlence
Geçmiş Zaman Olur ki

Konular

Sinema
Müzik
Kitap
Sözler
Oyunlar
Ürünler
Mekan
 
 
Reklam Fiyatları

İzleyici Mesajları

Elektronik posta :
bilgi@netyorum.com

 
 
Bu sayfayı arkadaşınıza göndermek için tıklayın.

 
 
Açılış sayfası yapmak için tıklayın.

Sık kullanılanlar listesine eklemek için tıklayın.

 

Eski Sayıları

"Yansımalar" 12.10.2000 Sinan Oymacı - netyorum.com / Sayı: 42

İçindekiler;

  • Konu: Compex 2000
  • Konu: Bir Milyar Dolar Loto
  • Ürün: Microsoft Linux
  • Konu: IT'cilere İthafen
  • Film: Scary Movie - Korkunç Bir Film
  • Söz: Jean Jacques Rousseau

 


KONU: COMPEX 2000

Bir organizasyon geçtiğimiz seneden bu yana geçen sürede nasıl bu kadar olumlu bir değişikliğe uğrar konusunda güzel bir örnek. Bunu görebilmek için geçen seneki ve bu seneki Compex'e gitmiş olmanız gerekirdi. Eğer geçtiğimiz iki, üç sene öncesindeki Compex'leri anımsamıyorsanız, nereden nereye gelindiğini anlamanız olası değil. Fuarın bu sene 25.si düzenlendi. Geçtiğimiz senelerde yazdıklarımı anımsıyorum da, olumsuz gibi görünen pek çok konuyu tekrar ele almak olanaksız. Fuar alanının sağladıkları sayesinde sorunlar aşılmış.

Fuar ile ilgili istatistiklere http://www.compex.com.tr adresinden erişebiliyorsunuz. Bu rakamlara göre 195.716 kişi online davetiye almış. Benim dikkatimi çeken bir sonuç, fuarı gezenlerin %37'sinin 27-35 yaş grubunda olması. Bu yaş grubu alışveriş yaparak, para harcayabilecek duruma gelmiş bir kesim.

Bu sene Lütfi Kırdar'da gerçekleştirilen Compex, Sayın İsmet Göksel'in de belirttiği gibi "Bilgisayar Fuarı". Ancak bu fuarda alışveriş serbest. Gelenlerin büyük bir çoğunluğunu da ürünleri inceleyip, bilgi edinmenin yanında beğendikleri taktirde satın almak isteyenler oluşturuyor.

Fuar alanı biraz daha büyük olamaz mı diye bir soru aklınıza gelebilir. Buna verilen yanıt çok ilginç. Şirketler bu kadar büyük yer kiralamasınlar, aynı alanda daha çok firma ürünlerini, hizmetlerini sergilesin deniyor. Öyle gözüküyor ki, önümüzdeki senelerde maksimum stand büyüklüğüne bir sınır getirilecek. Bu sene yaklaşık yüz firmanın yer bulamadığı için katılamadığı belirtiliyor.

Compex'e gidip dolaşırken para harcamamak için iradenizin çok kuvvetli olması gerekiyor. O kadar enteresan fiyatlar var ki, bir gün alırım diye düşündüğünüz ya da almasam da olur dediğiniz bir donanımı ya da yazılımı almış durumda bulabiliyorsunuz kendinizi. İlginç bir başka noktada bazı şirketlerin bu fuar için getirttiği ürünler. Geçen sene düzenlenen Compex'te yurt dışında henüz bir haftadır satılan bir grafik kartını görmekten duyduğum şaşkınlığı belirtiyordum. Bu sene de henüz bir iki hafta önce yurt dışında satışına başlanmış bir ses kartını görünce şaşırdım. Nasıl getirmişler ve o fiyata satıyorlar, anlamak olası değil. Ancak, iyi ki getirmişler. Bizim de işimize yaradı. Hiç hesapta olmayan harcama yaptık, ama olsun. 

Tam bir bilgisayar son kullanıcı fuarı. Emeği geçenlere teşekkürler. Şimdiden planınızı yapın. Seneye bilgisayarınıza birşeyler almak istiyorsanız, bu fuarı kaçırmayın.

Compex'i galiba bilgisayar malzemeleri satan bir dükkanın sahibinin söyledikleri en güzel şekilde özetliyor. Diyor ki; "Ben gittiğimde gördüğüm fiyatlardan moralim bozuluyor. Oradan alıp, dükkanda satsam daha çok kazanacağım. Onun için gitmiyorum".

Hiç mi eleştiri yok? Var. O da, internet sayfalarında "English" seçeneği de, "Türkçe" seçeneği de aynı sayfalara gidiyor. İngilizce bilgi yok.

Telepati dergisinin "Tel-e-vizyon" başlıklı oturumlar dizisine önümüzdeki hafta değineceğiz.


KONU: BİR MİLYAR DOLAR LOTO

28 Aralık 2000 tarihinde yapılacak çekiliş sonunda şanslı rakamları bilen kişi tam

"1.000.000.000,- Amerikan Doları"

kazanacak. Türk Lirası olarak bu günkü kurlardan yaklaşık; "675.000.000.000.000,-" 675 Trilyon Lira.

İnternet üzerinde http://www.grab.com adresinde faaliyet gösteren Warren Buffet isimli şirket, 1'den 77'ye kadar rakamlar arasında 7 sayıda tahminde bulunup, yapılacak çekilişte bu rakamları tutturan kişiye bir milyar dolar ödül vereceğini duyurdu.

Çekilişe katılmak için yapmanız gereken çok basit. Siteye gidip sizinle ilgili soruları yanıtlıyorsunuz ve 1 ile 77 arasında 7 rakam seçiyorsunuz. Şirket verdiğiniz kişisel bilgileri istediği şekilde kullanmakta serbest. Şu ana kadar yüzbinin üzerinde kişi katılmış durumda.

Peki, Türkiye'den katılabiliyor muyuz? Üzgünüm, ancak yanıt olumsuz. Sadece 13 yaşından büyük Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada vatandaşları ile 18 yaşından büyük İngiliz vatandaşları bu organizasyona katılabiliyorlar.

İkramiyenin ödenmesi ile bir başka şirkete sigorta yaptırılmış durumda. Bir başka deyişle kazanan talihlinin ikramiyesini alacağı garanti ediliyor.

Olasılık sistemleri üzerine kurulmuş bir kumar oynuyor firma. Belirttiklerine göre, bu 7 rakamın bilinme olasılığı "2.404.808.340 'da 1". İkramiyenin ödeneceğini garanti eden garantör şirkete göre olabilecek bir doğal afette bu miktarda bir hasar ödemesi olma olasılığı "100'de 1". Onun için bu oyunu garanti etmek daha az risk taşıyor.

Yaklaşık yirmibeş milyon kişinin bilgisinin toplanacağı varsayılıyor. Bu inanılmaz bir veri tabanı. Bu bilgi kullanılarak her türlü pazarlama aktivitesini yapabilirsiniz. Şirket bu veri tabanını isteyen şirketlere kiralamayı planlıyor. Buna başlamış durumda. Elektronik posta kutunuza her an değişik elektronik mesajlar geleceğini bilmenizde yarar var. Ödül bu kadar büyük olunca, kişisel bilgilerimi vermem diyenlerin sayısı azalmış durumda. Ayrıca müracaat ettikten ve çekiliş yapıldıktan sonra da verdiğiniz bilgileri değiştirmeden kullanmaya devam etmeniz için ondan sonraki dönemlerde de beş bin dolardan bir milyon dolara kadar değişen miktarlarda yeni ödüller açıklayacaklarını da belirtiyorlar. Beklentilere göre, eğer bir talihli 7 rakamı bilip ödülü alsa da şirket bir milyar doların üstünde para kazanacağı için her durumda karlı olacak. Zaman gösterecek ancak inanılmaz bir pazarlama dehası ile karşı karşıyayız. 

Bu arada belirtmeliyim ki, bir milyar doları hemen, bir defada alamıyorsunuz. İlk 20 sene her yıl 5 Milyon, sonraki 10 sene her yıl 10 milyon, ardından 9 sene her yıl 20 milyon, ve 40. sene kalan 620 milyon doları ödüyorlar. Eğer, ben bu kadar beklemem derseniz, tek ödemede hemen 170 Milyon Dolar ödüyorlar. 

Bu büyük ikramiye ile ilgili bilgiye ilk olarak netyorum.com 'dan eriştiğinizi anımsayın.


ÜRÜN: MICROSOFT LINUX

Yanlış okumuyorsunuz. Evet. Microsoft Linux, 2001 yılının Kasım ayında pazara sunuluyor. Ben de ilk okuduğumda çok inanılır bulmamıştım. Ancak internet adresinden gidip inceleyince ilginç bir gelişme ile karşı karşıya kaldığımızı gördüm.

Verilen bilgilere göre ürün;

- Graphical User Interface command-line Technology "GUILT"

- Internet Active-XWindows

- Plug-and-Play for Linux

özelliklerine sahip olacak.

İnternet adresi; http://www.mslinux.org .

Bu bilgiyi bana ileten yurt dışındaki dostlara teşekkür ederim. Ürün hakkındaki bilgiye ilk olarak netyorum.com 'dan eriştiğinizi lütfen anımsayın.  


KONU: IT'CİLERE İTHAFEN

İyi Gecceeleerrr marketing

İyi Gecceeleerrr seyls

İyi Gecceeleerrr faynens

İyi Gecceeleerrr kastımır kerrr

İyi Gecceeleerrr hümın risors

İyi Gecceeleerrr kol sentırcıklar

İyi Gecceeleerrr kol ekanting

İyi Gecceeleerrr ayti

İyi Geceler ayti

Hiii

İyi Çalışmalar ayti

İnternet'ten alınan bu dizeler ne kadar güzel. Bilgi işlem departmanlarının gereğinden fazla çalıştığı daha nasıl anlatılabilir ki?


FİLM: KORKUNÇ BİR FİLM - SCARY MOVIE

Bu filmin "Scary Movie - Korkunç Bir Film", onsekiz yaşından küçüklere gösteriminin neden engellenmediğini merak ettim. Ayrıca bir gazetemizin bu film için ücretsiz sinema bileti vermesini de.

Keenen Ivory Wayans'ın yönettiği filmin başrollerinde pek çok oyuncu yer alıyor. "American Pie" 'dan anımsayacağımız Shannon Elizabeth, "Bay Watch" 'tan anımsayacağımız Carmen Electra var. 

"Naked Gun" ve "Airplane" olmaya çalışmış, ancak dozu biraz kaçırmış bir film. Çok eğleneceli olabilecekken, tek bir film "Scream" üzerine oturtularak diğer filmlerle takviye edildiği için zayıf kalmış bir film. Sadece yetişkinler için denebilecek epeyce bir sahne içeriyor. Üstelik bunlar rahatsız edici sahneler.

Pek çok korku filmi ile dalga geçmeye çalışan bir komedi filmi. Bir arkadaş grubu yanlışlıkla bir adamı öldürür. Adamın ölüm yıldönümünde gruptaki kişiler sıra ile öldürülmeye başlanır.

Film, minik bir şeker tadı almak için kocaman bir keçi boynuzunu çiğnemeye benziyor. Toplam dört, beş dakikayı geçmeyecek iki, üç sahne için bu filmin tamamını izlemek zorunda kalmak çok yazık. Kabul etmeliyim ki, "Matrix", "The Sixth Sense" ve "Blair Witch" filmlerine yapılan gönderimler çok iyi. Ancak, topu topu üç sahne. Zamanınızı daha iyi değerlendirebileceğiniz bir sürü farklı alternatif var. Bu filme gitmemek bunlardan birisi.


SÖZ: JEAN JACQUES ROUSSEAU

Fransız filozof ve yazar Jean Jacques Rousseau (1712-1778) 'den bir alıntı; "Hiç bir zaman haklarını aşma. Aksi taktirde sınırlarına da tecavüz etmiş olursun".

Kendi sınırlarının dışına çıkmadan bir başka yerde hak iddia edilemeyeceğini, kişinin kendisine karşı sorumluluğunu aktaran anlamlı bir söz. 


M.Sinan Oymacı
TRIO Çözüm Evi Bilişim Hizmetleri A.Ş.
elektronik posta: sinanoym@triosh.com


Yorum Ekle Yorumları Listele
42. Sayı önceki yazı 42. Sayı sonraki yazı
Yazarın Önceki Yazısı Yazarın Sonraki Yazısı
Her hakkı saklıdır. All rights reserved. netyorum.com © 2000-2005 İstanbul-Türkiye