| Önsöz | Arama | Üyelik | Sohbet | Alış-Veriş | www.netyorum.com   
Ajanda
Seçtiklerimiz
Arşiv
Yazarlar
Yorumlar

Bölümler

Köşe Yazıları
Teknoloji
Sanat
Soru & Cevap
Dostluk & Sevgi
Eğlence
Geçmiş Zaman Olur ki

Konular

Sinema
Müzik
Kitap
Sözler
Oyunlar
Ürünler
Mekan
 
 
Reklam Fiyatları

İzleyici Mesajları

Elektronik posta :
bilgi@netyorum.com

 
 
Bu sayfayı arkadaşınıza göndermek için tıklayın.

 
 
Açılış sayfası yapmak için tıklayın.

Sık kullanılanlar listesine eklemek için tıklayın.

 

Eski Sayıları

"Yansımalar" 04.01.2001 Sinan Oymacı - netyorum.com / Sayı: 53

İçindekiler;

  • Konu: Merhaba 2001
  • Film: Autumn In New York - New York'ta Bir Sonbahar
  • Film: Dungeons & Dragons - Zindanlar ve Ejderhalar
  • Kitap: Galileo'nun Buyruğu - Edmund Blair Bolles
  • Söz: Marcel Proust

KONU: MERHABA 2001

Son iki ayı saymazsanız iyi kapatabileceğimiz 2000'in ardından, 2001'i iyi karşılayabilirdik. Açıklanan enflasyon oranına bakarsanız sanki olumsuz bir şey yok. Ümit, güven, geleceğe pozitif bakış nerede?

Karamsarlığa kapılmadan devam etmek güzel olsa da, Mart ayında on gün tatil olacağı bilgisi sorunlar oluşacağına işaret. Yine şirketler alım yapmayacak, üretim yavaşlayacak, para ortada dolaşmayacak. Bu kadar çok tatil bir araya ve üst üste gelirse, nasıl bütçe, plan yapılır, yapılanlara da ne kadar uyulabilir tartışılır. Şirketler tasarruf tedbirlerini uygulamaya aldılar. Sanki gelirlerin artmasından umut kesilmiş gibi gider kalemlerinde alınabilecek önlemler planlanıyor.

Yeni yılın Pazartesi günü başlamasını bir şans işareti olarak değerlendirirsek, güzel günlerin geleceğini kafamızda canlandırıp, yapılan planlara destek verirsek, niçin aydınlığa çıkmayalım? Herkes üzerine düşen görevi yerine getirmeli.

Bana öyle geliyor ki, "Lale Devri" kapandı. Herkes şapkasını önüne koyup düşünmeli. Çıkış noktası bulunacağı muhakkak. Ne zaman ve ne şekilde olacağını önümüzdeki günler gösterecek.

Her şeye rağmen yaşam devam ediyor. 2001'in hepimize neşe, sağlık, başarı, mutluluk ve tüm insanlığa barış getirmesini dilerim. 


FİLM: AUTUMN IN NEW YORK
NEW YORK'TA BİR SONBAHAR

Çinli bayan yönetmen Joan Chen'in yönettiği, yazarlığını Allison Burnett'in yaptığı bir film; "Autumn In New York - New York'ta Bir Sonbahar". Chen, 1998'de "Tian Yu" filmi ile pek çok uluslararası film festivalinde ya aday olmuş ya da ödül almıştı.

Başrolleri Richard Gere ve Winona Ryder paylaşıyorlar. Gere, "An Officer And Gentleman", "Pretty Woman" ve "Runaway Bride" 'dan anımsanabilir. Ryder ise 1994 'te "The Age of Innocence" ile En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu, 1995'de "Little Women" ile En İyi Kadın Oyuncu Oscar ödüllerine aday gösterilmişti.

Filmde Anthony LaPaglia ve Elaine Stritch yardımcı rollerde ve iyi bir performans sergiliyorlar.

New York'ta aşk. Kırklı yaşlarda, çapkın ve yakışıklı bir erkek ile, yirmili yaşlarda, şirin, güzel ve hasta bir genç kızın aşkı.

Gere, bu filmde tam yaşının rolünü oynuyor. Orta yaş seviyesinde bir erkeğin kendisiyle hesaplaşması. Günahlarını ve sevaplarını bir araya getirerek vicdan muhasebesi. Ryder'da tam bir şirin genç kız rolünde ve uygun.

Peki, bu film yeni bir "Love Story" olabilir mi? Çok zor. Gereğinden fazla ticari bir yapıt.

Hüzünlü bir film. Hüngür hüngür ağladığını söyleyen çok izleyici ile konuştum. Filmin farklı bir sonla bitmesi durumunda yeni bir "Pretty Woman" olacağını söyleyenler de var.

Biraz duygulanmak, yaşamda ne gibi sürprizlerin bizleri beklediğini görmek, yaşama dört elle sarılmanın, ümit ve sevgi ile umutsuzluk ve nefretin zıtlıklarını bulmak için bu filmi kaçırmayın.


FİLM: DUNGEONS & DRAGONS
ZİNDANLAR VE EJDERHALAR

"Thief", "Mage", "Elf", "Dwarf", "Warrior" kelimeleri size pek anlamlı gelmiyorsa fantastik bir dünyada geçen bu filmi anlamanız çok kolay olmayacak. Filmin son sahnelerinde dört kişinin takım olarak bir araya gelmesi ve bu esnada duruş pozisyonları bilgisayarda RPG oynayanlara hiç yabancı gelmeyecek.

Courtney Solomon'un yönettiği "Dungeons & Dragons - Zindanlar ve Ejderhalar" filminin yazarı Topper Lilien. Solomon'un yönettiği ilk film. Bu filmde yer alan oyuncu sayısı o kadar çok ve hemen hemen hepsi de başrolü paylaştığı için isimlerini aktarmıyorum. Aslında bu filmin tamamını animasyon ile gerçekleştirebilirlerdi. Ancak o zaman da herkesi sinema salonlarına çekmeleri zor olacaktı. Bu yüzden gerçek oyuncular kullanılmış.

Kraliçenin yerine göz koymuş kötü adam senatoyu etkileyerek ejderhaların kontrolünü elde edebileceği asayı ele geçirmeyi planlamaktadır. Bu planın başarıya ulaşmasına engel olacak kahramanlarımız her türlü tehlikeyi göze alarak çalışmaya koyulurlar. Başlangıçta kendi çıkarları ön planda olsa da ilerleyen zaman daha ulvi amaçlara hizmet etmelerini sağlar.

Roleplaying Game "RPG" severler bu filmi kaçırmayacaklardır. Bu tarzın dışındaki izleyiciler için fantastik dünyada, bilgisayarla canlandırılmış sahnelerden oluşan, değişik bir macera filmi olmaktan öteye gitmiyor. D&D oynayanlar gittikleri zaman pek çok kuralın işlemediğini, karakterlerin yeteneklerinde oynandığını göreceklerdir.


KİTAP: GALILEO'NUN BUYRUĞU
- EDMUND BLAIR BOLLES

Tübitak Popüler Bilim Kitapları serisi benim hayranlıkla izlediğim eserleri içeriyor. Fiyatlarının makul olmasının yanında, kitapların üzerlerinde basılı fiyattan farklı satılamaması da bir başka unsur. Baskı kalitesini, Türkçe'nin düzgün kullanımını da eklerseniz, kitap okumamak için bahane arayanlara dayanacak nokta kalmıyor.

Bu seriden yeni çıkan bir kitap; "Galileo'nun Buyruğu". Kitap, Edmund Blair Bolles'in derlediği bilim yazılarından oluşuyor. Kitabı, Sayın Nermin Arık, Türkçe'ye kazandırmış.

Önsöz'de kitabın amacı; "Okuyuculara, bilim yazılarının da, başka tür yazıların büyük olması ile aynı anlamda, büyük eserler olabileceğini göstermektir. Söyleyeceği önemli bir şeyi vardır; onu okuyuculara eşsiz hayal güçleriyle sunarak anlatmaktadır. Buna karşılık okuyucular da, kendi başlarına asla yapamayacakları bir biçimde düşünmeye yönelirler" olarak belirtiliyor.

Kitap, yine önsözde belirtildiği gibi; "Bilimsel Hayal Gücü Sorgulanıyor", "Bilimsel Hayal Gücü İşbaşında" ve "Bilimsel Hayal Gücünde Üslup" şeklinde üç bölümden oluşuyor. Gökbilim, biyoloji, kimya, yerbilim, fizik ve psikoloji alt başlıklarında değişik bilim adamlarının yazılarına yer verilmiş. Bilimsel yazıların herkese hitap edebileceğini gösteren nitelikli bir çalışma.

530 sayfanın üzerinde bu kitabı edinip, okuyun. Çok keyif alacak, düşünecek, daha önce aklınıza getirmediğiniz ya da getirdiğiniz ancak kısa bir sürede arka plana attığınız soruların yanıtlarını bulacaksınız. Tabii ki, roman gibi bir oturuşta başından sonuna bitirmeyi ve tamamını anlamayı beklemeyin. Yeterli zamanı ayırıp, bölüm bölüm takip ederek okuyun.

Kitapta dendiği gibi, "Bilim tek bir buyruk tanır: Bilime katkıda bulun" Bertolt Brecht - Galileo'nun Yaşamı.


SÖZ: MARCEL PROUST

Geçen yazımda Marcel Proust'un bir sözüne yer vermiştim. Sayın Vedat Şarapçı'dan bu sözle ilgili çok hoş bir yorum geldi. Sizlerle paylaşmak istedim.

- İnsan yaydığı enerjiyi karşısından alır deyimi belki buna uygun bir deyim. Ben buna fazlasıyla inanıyorum. Eğer bir insanla konuşurken neşeliyseniz, karşınızdaki kişiden de neşeli, mutsuzsanız, mutsuz tepkiyi almak çoğunlukla mümkün oluyor. 

- İnsan kendine benzeyeni beğenir / aşık olur. Bence bu tez üzerinde ciddi olarak düşünmekte yarar var. Ben evli çiftleri incelediğimde, özellikle yüz hatlarında ciddi benzerlik taşıyan bir unsurun olduğunu görebiliyorum. Burnu, ağzı, gözleri, gülüşü gibi. Bu konuda ikinci gözlemim ise, erkeklerin seçtiği eşler kendilerine benzemiyorsa, çoğunlukla annelerine benziyordur (!).

Bunlara göre,

"Sevdiğimiz zaman, aşk o kadar büyüktür ki; bir bütün olarak içimize sığmaz. Sevdiğimiz insana doğru karşımızdakinin hisleri dediğimiz şey; kendi sevgimizin çarpıp geri dönüşüdür. Bizi gidişten daha fazla etkilemesinin, büyülemesinin sebebi ise, kendimizden çıktığını fark edemeyişimizdir" Fransız yazar Marcel Proust (1871-1922)  


M.Sinan Oymacı
TRIO Çözüm Evi Bilişim Hizmetleri A.Ş.
elektronik posta: sinanoym@triosh.com


Yorum Ekle Yorumları Listele
53. Sayı önceki yazı 53. Sayı sonraki yazı
Yazarın Önceki Yazısı Yazarın Sonraki Yazısı
Her hakkı saklıdır. All rights reserved. netyorum.com © 2000-2005 İstanbul-Türkiye