| Önsöz | Arama | Üyelik | Sohbet | Alış-Veriş | www.netyorum.com   
Ajanda
Seçtiklerimiz
Arşiv
Yazarlar
Yorumlar

Bölümler

Köşe Yazıları
Teknoloji
Sanat
Soru & Cevap
Dostluk & Sevgi
Eğlence
Geçmiş Zaman Olur ki

Konular

Sinema
Müzik
Kitap
Sözler
Oyunlar
Ürünler
Mekan
 
 
Reklam Fiyatları

İzleyici Mesajları

Elektronik posta :
bilgi@netyorum.com

 
 
Bu sayfayı arkadaşınıza göndermek için tıklayın.

 
 
Açılış sayfası yapmak için tıklayın.

Sık kullanılanlar listesine eklemek için tıklayın.

 

Eski Sayıları

"Yansımalar" 01.02.2001 Sinan Oymacı - netyorum.com / Sayı: 57

İçindekiler;

  • Konu: 12 DVD
  • Konu: İstanbul Kent Planı
  • Konu: Nedim Press
  • Konu: İnternet Sınıfta Kaldı
  • Kitap: Web Kuralları - Tom Murphy
  • Film: Vertical Limit - Dikey Limit
  • Söz: Yavuz Sultan Selim

KONU: 12 DVD

DVD teknolojisini biliyorsunuz. Yüksek bilgi depolama kapasitesine sahip bir ortam. Bu ortamda mevcut filmler özellikle ev sineması sistemleri kuranların ve sahip olanların beğenisini toplamış durumda.

Aşağıda size DVD keyfini en üst noktada alabileceğiniz, ses, görüntü ve hem ses hem görüntü açısından en iyi on iki DVD'den söz edeceğim.

Ses ve müzik zevkini çıkarmak istiyorsanız;

- Eagles - "Hell Freezes Over" albümü

Bu albümde özellikle "Hotel California" 'nın dinlenmesine doyum olmuyor. Giriş kısmındaki basslara dikkat.

- The Mask Of Zorro

Bu DVD'de ses efektlerinin kullanımı çok güzel. Birinci bölümdeki ayak sesleri, Zorro'nun kılıcının hareketinin açılıştaki sesleri dikkate değer. İkinci bölümdeki kalabalık gürültüsünü de takip edin.

- Godzilla

Bu filmde belediye başkanı konuşma yaparken Godzilla'nın şehre giriş esnasında çıkan sesler sisteminizdeki bass ayarının nasıl yapıldığını sorgulayacak.


- U-571 ve Das Boot: The Director's Cut (2 DVD)

Denizin derinliklerindeki ses efektleri çok etkileyici. U-571'de, 14 ve 15. bölümlere dikkat. Das Boot'ta ise 15, 16 ve 17. bölümler önemli.

- Fight Club

Bu film rahatsız edici görüntüler (çekim mükemmel) içerse de, ses efektleri açısından güzel bir örnek. Sekizinci bölümün sonlarına uçaktaki diyalog esnasındaki basınç düşüşünü duymak için iyi bir sisteme ihtiyacınız var. Ayrıca kapanıştaki sahneyi göz ardı etmeyin. (Film hakkında bilgi için tıklayın)

Görüntü keyfini almak istiyorsanız;

- Pleasantville

Siyah beyaz'dan gri'ye ve oradan da renkliye her tür görüntünün keyfini alabileceğiniz bir DVD. Sekizinci bölümde renkliden siyah beyaza geçiş, yirmialtıncı bölümde renkli görüntülerden Pleasantville'in iki renkli dünyasına geçiş çok iyi. (Film hakkında bilgi için tıklayın)

- Toy Story 2

Toy Story'nin özelliği, film dijital ortamda üretildiği için aynı şekilde DVD ortamına aktarılmasında. Bu sayede inanılmaz net görüntüler izleyebiliyorsunuz. İkinci bölümdeki bazı sahneleri iyi bir sisteme sahip değilseniz kötü bulabilirsiniz.

- The Nightmare Before Christmas

Bu DVD o kadar karanlık ki, DVD oynatıcınız ve televizyon ya da projeksiyonunuz iyi değilse sorun olduğunu zannedebilirsiniz. Açılış sahnesini net izleyebilmek için ayarların iyi yapılmasında yarar var.

Hem ses, müzik hem de görüntü için;

- The Matrix

Matrix'i izlemişsinizdir. Görüntü ve ses efektleri açısından en üst noktada bir çalışma. 29 ve 30. bölümler inanılmaz. Silah sesleri, helikopterin hareketi her kanaldan ayrı ayrı gelen efektler çok keyif veriyor. (Film hakkında bilgi için tıklayın)

- The Fifth Element

Onuncu bölümün girişinde şehrin dijital ortamda oluşturulmuş görüntüleri güzel. Seslendirme de ise, 26. bölümdeki opera sahnesindeki müzik ve ardından gelen silah sesleri müthiş.

- Terminator 2: Judgment Day Ultimate Edition

Açılış ve ikinci bölümdeki görüntüler ve seslere dikkat. Bu DVD'nin bir diğer özelliği, sisteminizi test edebileceğiniz gizli bir seçeneğe sahip olması. "Sensory Control" alt menüsünde, Terminator fotoğrafının üstünde THX amblemi göreceksiniz. O amblemi tıkladığınızda karşınıza gelecek menüden test seçeneklerini görebilirsiniz.

- Saving Private Ryan

Kurşun sesleri vızır vızır odanın içinde dolaşıyor. Bunun yanına bir de çok çarpıcı renklerle canlandırılmış görüntüleri eklerseniz, güzel bir ortamla karşılaşacağınızı bekleyin.

Bu listeye ekleyecekleriniz var ise lütfen iletin. Bilgilerimizi paylaşalım.


KONU: İSTANBUL KENT PLANI

İstanbul için internet ortamında sokak sokak görünüm veren "Kent Planı" yayına başlamış.

Adresi; http://212.174.15.14/

Anlayabildiğim kadarı ile gismap isminde bir şirket hazırlıyor.

Siteye gittiğiniz zaman göreceksiniz, çok detaylı bir çalışma. Belli dönemlerde güncellendiğini de düşünüyorum. Bir yerden bir yere gideceğiniz zaman, bir adres aradığınızda büyük kolaylık sağlıyor. Zaman içerisinde farklı özellikler de ekleyeceklerdir (Adresi verdiğinizde karşınıza gelmesi, bir yerden bir yere gidecek isek, iki adresi verdiğimizde takip edilecek yolu göstermesi gibi)

İstanbul için bu tür bir çalışma gerekliydi. Darısı diğer illerin başına. Emeği geçenlere teşekkürler.


KONU: NEDİM PRESS

İstanbul'da yaşayanlar için güzel bir dergi satan dükkandan söz etmek istiyorum. "Nedim Press - Yabancı Yayınlar Satış Merkezi".

Büyük bir kısmımız yabancı dergileri takip ediyor olmalıyız. Maalesef yabancı dergilerin Türkiye'deki satış fiyatları ucuz değil. Eğer dergileri bir süre gecikmeli okumayı kabul edebiliyorsanız, Nedim Press bu konuya bir çözüm getirmiş durumda. Aylık dergiler, ait oldukları aydan bir sonraki ayın ilk haftasında piyasadaki satış fiyatının yarısına satılıyorlar. İkinci el dergi satışı gibi değil. Çünkü dergiler okunmamış. Hatta, bazen aynı ay içerisinde dahi yarı fiyatına dergiyi temin edebiliyorlar.

Dergi yelpazesi çok geniş. Türkiye'de satılan tüm yabancı yayınları bulabiliyorsunuz. Bilişim ve işletme ile ilgilenenler için söyleyeyim; "Business 2.0", "Wired", "Fast Company" gibi dergileri bulabiliyorsunuz. Müzik, grafik, internet, hobi ve buna benzer dergiler bulunabiliyor. En ilginci birden fazla dağıtıcı Türkiye'ye yabancı yayın getiriyor ve bunların bir kısmı aynı yerlerde satılmıyor. Nedim Press'te değişik kaynaklardan gelen tüm dergileri bir arada bulabiliyorsunuz.

Kanımca çok faydalı bir iş yapıyorlar. Kutlarım.

Adresi vereyim; İstiklal Caddesi, Anadolu Pasajı, No:201/16, Beyoğlu - İstanbul. Tarif gerekirse, Atlas pasajına gelmeden girişinde Gutan'ın olduğu pasaj. Pasajın içinde hemen göreceksiniz.

Orada, Mehmet Bey var. Size yardımcı olacaktır.


KONU: İNTERNET SINIFTA KALDI

16.Aralık.2000 tarihli Milliyet gazetesinde yer aldığına göre, "Aydın Doğan Vakfı", 12. Genç İletişimciler Yarışması'nda "En İyi İnternet Yayını" dalında birinciliğe değer, "En İyi Kişisel Site" dalında ise ödüle değer çalışma bulunamamış.

http://www.aydindoganvakfi.org.tr   


KİTAP: WEB KURALLARI - TOM MURPHY

İnternet konusunda kitap bulmak hele bu kitabi ticari kitap piyasasında yayınlamak çok sık rastladığımız bir konu değil. Noktakom İnternet Pazarlama ve Geliştirme şirketinin katkılarıyla, MediaCat kitapları, Tom Murphy'nin "Web Kuralları" isimli kitabını okurların yararlanmasına sundu.

Kitabın çıkış tarihi aslında üç dört ay öncesine dayanıyor ve benim de elime ilk çıktığı dönemde geçti. Araya o kadar fazla ve değişik konu girdi ki, ancak yer verebiliyorum. Bu tür bir kitabın güncelliği kolay kolay da geçmez zaten.

Kitabı, İnci Berna Kalınyazgan Türkçe'ye çevirmiş. 300 sayfaya yakın bir kitap. Tam adı; "Wen Kuralları - İnternet, tüketici tercihlerini ne yönde ve nasıl değiştiriyor?".

Kitap iki bölümden oluşuyor. Birinci bölümde yazar kendi görüşlerini aktarıyor. İkinci bölümde ise internet konusunda kendi sahalarının önde gelen isimleri ile yaptığı söyleşilere yer veriyor. Akıcı  ve açık bir dilde anlaşılır konulara değiniyor.

Kitaptan üç alıntı yapmak istiyorum.

Önce arka kapaktan; "Güç, dev şirketlerden bilgisayarı başındaki bireysel tüketicilere doğru hızla el değiştiriyor".

Ardından içerideki bölümlerden;

"İnternet mevcut yapı içerisine yerleşmiştir: Dev global pazar. İnternet adı verilen teknoloji bunun içinde bulunuyor, global pazar İnternet'in içinde değil."

"Perakende satış mağazalarında çalışan tezgahtarlar da banka çalışanlarıyla aynı yoldan gidecek. ATM'nin banka çalışanlarının konumunu değiştirdiği gibi, internet de tezgahtarların yerini değiştirecek"

İnternet ve iş dünyası ile ilgiliyseniz bu kitabı edinin. Beğenerek okuyacağınızdan, yeni fikirlerle karşılaşacağınızdan eminim.

Girişteki teşekkür kısmının son paragrafı; "Bizi güçlendiren teknoloji üzerinde uzun süre çalışan sayısız kişiye de minnettarız. Hepsinin birer internet milyoneri olmasını dilerdim ama çoğu, muhteşem bir şeye katılmaktan biraz fazlasıyla yetindi. İnternet, onların büyüklüğünü yansıtır".


FİLM: VERTICAL LIMIT - DİKEY LİMİT


Robert King'in aynı adlı öyküsünden yine kendisi tarafından beyaz perdeye uyarlanmış bir film; "Vertical Limit - Dikey Sınır". Yönetmen, Martin Campbell.

Oyuncu kadrosu çok kalabalık ancak hemen öne çıkanları sayarsak; Chris O'Donnell, Bill Paxton, Robin Tunney ve Scott Glenn. Bu başrol oyuncularının dışında filmin çok geniş bir yardımcı oyuncu kadrosu var.

Yönetmen Campbell'ı, "The Mask of Zorro", "GoldenEye" ve "No Escape" filmlerinden anımsayabiliriz.

Donnell "Scent of a Woman", "Batman Forever", "The Bachelor", Paxton "Mighty Joe Young", "Twister", Tunney "End of Days", Glenn "Courage Under Fire", "Absolute Power", "The Last Marshal" filmleriyle tanınabilir.

Film, dünyanın en yüksek ikinci dağı olan "K2" 'ye tırmanışı anlatıyor. Bir havayolu şirketini ilk uçuşunda şirket sahibi uçaktaki yolculara zirveden el sallamak istemektedir. Bunun için en tecrübeli dağcıları bir araya getirip, hiç bir masraftan kaçınmadan bunu gerçekleştirmek üzere harekete geçer. Son derece hırslı bir kişiliğe sahip adam için hiç bir tehlikenin ve diğer insanların yaşamının değeri yoktur. Filmde, ayrıca National Geographic dergisinin arada reklamının yapıldığını da belirteyim.

Dağcılık sporu ile ilgilenenler büyük bir olasılıkla teknik hatalar bulacaklardır ancak bu bir film. Abartma dozunun ne olacağını bilemeyiz.

Müzikler ve çekim güzel. Kamera iyi kullanılmış. İki saatlik sürenin nasıl geçtiğini anlayamayacaksınız. Bazı sahnelerde heyecan seviyesi yüksek. Çığ sahnelerinde ses efektleri güzel, sinema salonunun sallandığını, her tarafın titremeye başladığını hissedebilirsiniz.


SÖZ: YAVUZ SULTAN SELİM

"Cesaret zafere, kararsızlık tehlikeye, korkaklık ölüme götürür". Yavuz Sultan Selim.

Kendi içerisinde tüm kavramları nedenleri ve sonuçları ile anlatan güzel bir söz. Her cesur davranışın sonunda zafer gelir mi, bilinmez. Ancak, kararsızlık için söz geçerli. Cesaretin sonunda ortaya çıkabilecek ölüme zafer mi denir acaba?


M.Sinan Oymacı
TRIO Çözüm Evi Bilişim Hizmetleri A.Ş.
elektronik posta: sinanoym@triosh.com


Yorum Ekle Yorumları Listele
57. Sayı önceki yazı 57. Sayı sonraki yazı
Yazarın Önceki Yazısı Yazarın Sonraki Yazısı
Her hakkı saklıdır. All rights reserved. netyorum.com © 2000-2005 İstanbul-Türkiye