| Önsöz | Arama | Üyelik | Sohbet | Alış-Veriş | www.netyorum.com   
Ajanda
Seçtiklerimiz
Arşiv
Yazarlar
Yorumlar

Bölümler

Köşe Yazıları
Teknoloji
Sanat
Soru & Cevap
Dostluk & Sevgi
Eğlence
Geçmiş Zaman Olur ki

Konular

Sinema
Müzik
Kitap
Sözler
Oyunlar
Ürünler
Mekan
 
 
Reklam Fiyatları

İzleyici Mesajları

Elektronik posta :
bilgi@netyorum.com

 
 
Bu sayfayı arkadaşınıza göndermek için tıklayın.

 
 
Açılış sayfası yapmak için tıklayın.

Sık kullanılanlar listesine eklemek için tıklayın.

 

Eski Sayıları

"Yansımalar" 08.02.2001 Sinan Oymacı - netyorum.com / Sayı: 58

İçindekiler;

  • Konu: Yeni Kurslar
  • Konu: Xerox'un Durumu
  • Konu: Yine Uygun Fiyat
  • Konu: Ne Ararsan Var
  • Konu: Öğrenilen Dersler
  • Film: Bedazzled - Şaşkın
  • Söz: Emmet Fox

KONU: YENİ KURSLAR

Artık her konuda kurs bulmanız olası.

Devlet Memur sınavı için kurs olduğunu duyduğumda şaşırmıştım. Aynı şekilde işçi yerleştirme sınavı için de kurslar mevcut. Medyayı izlediğinizde memnun olmayan sayısı yüksek, verilen zam oranları düşük olduğu için şikayetçi olan çok. Buna rağmen sınavlara katılan çok, kurslar dolu. Demek ki bizim bilmediğimiz bir şey var ortada.

Son örnek ise televizyonlardaki yarışma programları için açılan kurslar. Artık bu yarışmalara katılacaklar kendilerine bunu bir meslek olarak gördüklerinden bilgilerini artırmak için kursa gidebilirler. Bu sayede elde edecekleri bilgiyi yarışmada kullanarak hayallerini gerçekleştirebilirler.

Kursa gidecek para bulamayanlar ise üzülmesin, onun da çaresi var. Kitap satın alabilirsiniz. Genel kültür yarışmalarında başarılı olmanız için kitap yayınlandı. Kitabı alıp, kendi kendinize çalışın.

Ne de olsa devir kısa yoldan, çalışmadan zengin olma devri!

Otur oturduğun yerde, bir şey üretme, topluma katkın olmasın, para gelsin seni bulsun.

Geçinmek kolay değil, ekmek aslanın ağzından midesine indi. Bunları biliyoruz. Ama kestirmeden zengin olma rüyası bir rüya.


KONU: XEROX'UN DURUMU

Xerox'u duymamış olamazsınız. Büro makinaları özellikle yazıcı pazarında iyi ve kaliteli ürünler üretip, satarlar.

Geçtiğimiz günlerdeki fuarda da en çok satılan yazıcı markası olduğunu tahmin ediyorum. Ben de kullanıyorum. Özellikle dört ayrı renk kartuşu kullanabilmesi artı bir özellik.

Ancak son dönemde yurt dışında sorunları olduğuna dair bilgiler dolaşıyor ve bunların tamamı güvenilir kaynaklardan geliyor.

Ben size bu bilgiyi aktarmak istedim. Alacağınız ürünün ileride sorunları ile baş başa kalma riski var. Fiyat fayda analizi yaptığınızda çok cazip görünen ürünlere sahipler. Burada, bu fiyata alıp, ekonomik ömrü dolana kadar kullandıktan sonra sorun çıkarsa yenisini alırım diye de düşünebilirsiniz. Karar sizin.


KONU: YİNE UYGUN FİYAT

27/7/2000 tarihindeki yazımda "Ucuz Alışveriş" başlığı altında "estore" 'den söz etmiş ve hizmet kalitesi, ürün fiyatları açısından elektronik ticaret için başarılı olduklarını belirtmiştim.

Geçtiğimiz günlerde bu fikrim pekişti. Yaklaşık iki aydır bir cihaz almak istiyor ancak fiyatının piyasadaki yüksekliğinden dolayı cesaret edemiyordum. Estore'de aynı ürünü aradığımda bulmak beni şaşırttı. Çünkü ürün öyle yüksek adetlerde satılacak bir ürün değil ve pahalı sayılabilir. Piyasa fiyatını bildiğim için gördüğüm fiyata pek inanamadım, piyasa fiyatının %35 altındaydı.

Belki piyasadaki fiyatı da ucuzlamış olabilir düşüncesi ile bir hafta kadar pazar araştırması yaptım. Bu arada sürekli siteye bakıp, ürünün fiyatının değişip değişmediğini kontrol ediyordum. Yurt dışından fiyat aldım, yurt içinde tanıdıklarla konuştum. Hemen hemen hepsi bulduğum fiyata iki sene garantili ürün almamın çok zor olduğunu belirttiler. Bu kadar bilgiden sonra bana ürünü sipariş etmek ve teslimatını beklemek kaldı. Her zaman ki dakiklikleri ile ürün kapıma kadar geldi.

Ertesi gün benden bu bilgiyi alan kişiler ürünün fiyatını bir miktar artmış görünce şaşırdılar ancak estore'da haklı. O fiyat bir ürün için geçerli kampanya fiyatıydı ve ben tesadüfen buldum. Şimdi ki fiyat da piyasa fiyatının %20 altında.

erişim için http://www.estore.gen.tr adresini kullanabilirsiniz.

Size önerim, herhangi bir ürün almadan önce piyasa fiyatını öğrenin, ardından estore'dan başlayarak internet üzerinde faaliyet gösteren Türkiye menşeli elektronik ticaret sitelerine bakın. Kıyasladıktan sonra karar verin. Pek çok üründe piyasanın altında fiyat bulacağınızdan emin olabilirsiniz. Üstelik kapınıza kadar getiriyorlar. Daha ne istiyorsunuz?

(Bu sitenin ve yazarın estore ile ticari hiç bir bağlantısı bulunmamaktadır. Bu yazı sadece son kullanıcılara güzel bir olayı haber vererek, başka kişilerinde bundan yararlanabilmelerini sağlamak için hazırlanmıştır.)


KONU: NE ARARSAN VAR

Firewire terimini ya da IEEE-1394 deyimini duydunuz mu? Bu standart iki elektronik cihaz arasında 400 Mb/s maksimum hızında bilgi alışverişi yapılmasını sağlıyor. Firewire özelliğine sahip bir kartı bilgisayarınıza taktığınızda uygun bir kablo ile işlem yapabiliyorsunuz. Genellikle dijital video cihazlarından sisteme bilgi aktarılarak işlenmesi ve geri kaydedilmesi için kullanılıyor.

Bazı taşınabilir bilgisayarlarda ya da bazı ana kartlarda bu standardı taşıyan çıkışları bulmanız olası. Peki, bu özelliğe sahip olmayan bir bilgisayarınız ve dijital video aktarımına ihtiyacınız varsa ne yapacaksınız? Çözümü kolay; PCI yuvasına takılan Firewire özellikli bir kart satın alacaksınız.

Geçenlerde böyle bir cihaz elime geçince kart ihtiyacı doğdu. Böyle bir kart için yurt dışı internet sitelerinde yaptığım araştırmada pek çok firmanın bu konudaki ürününü buldum. Yurt dışından getirtmek bir çözüm gibi gözükse de, Türkiye'den temin etmek daha makuldü. Bu doğrultuda, bu tür kartları getirttiğini tahmin ettiğim ilk adrese yöneldim ve tahminim beni yanıltmadı. Çizgi Elektronik Asus'un PCI-1394C adı verdiği IEEE-1394 standardındaki kartını satıyordu.

Gerçekten, Çizgi Elektronik inanılmaz bir iş yapıyor. Son kullanıcıların ender de olsa ihtiyaç duyabileceği yan donanım ürünlerini getiriyor ve stokunda bulunduruyor. Aklınızda olsun, aradığınız ancak bulmakta güçlük çektiğiniz bir bilgisayar donanımı arıyorsanız, önce http://www.cizgi.com.tr adresinden kontrol edin. Daha sonra başka yerlere bakarsınız.


KONU: ÖĞRENİLEN DERSLER

Geçen haftaki virüslü mesaj sonunda neler öğrendik, bunu paylaşmak istiyorum. Mesajı gönderen kişi mesajın yerin ulaşmaması durumunda geri dönüş adresi olarak bizim adresimizi verince yerine ulaşmayan mesajlardan ne olduğunu anlayabildik, öğrenebildik.

Öncelikle geçmiş olsun mesajları gönderenlere teşekkür ederim.

Sabah telefonla beni arayan bir kişiden öğrendim, sorun olduğunu. Şirkete gelip mesajlarıma baktığım anda da bir terslik olduğunu fark ettim. İnanılmaz sayıda mesaj posta kutumda bekliyordu.

Mesajların bir kısmı netyorum adı kullanılarak gelen bir mesajın ekinde virüslü dosya olduğunu, kullanıcılara duyurmamı söylüyorlardı. Doğal olarak hemen bir ikaz mesajı ilettik.

Gelen mesajlara baktığımızda pek çok şirketin (özellikle büyük firmaların) kullanıcılarının, mesaj ellerine geçmeden ana bilgisayarlarında imha edilerek geri döndüğünü gördük. Bu o şirketler için olumlu. Kullanıcılar rahat edebilirler.

Bir kısım kullanıcıların ise ana bilgisayarları değil, kendi kullandıkları sistemdeki kalkanlar çalışarak ikaz etmişlerdi. Onlarda sorun yaşamadı.

Diğer bir grup ise ekinde dosya gelen bütün mesajları ciddiye almadan sildiği için olayı fark etmiş ve etkilenmemişti.

Biraz dikkat ile sistemlerin güvenliğini sağlamak olası. Bu arada bazı kullanıcıların da mesajlarını gün aşırı okuduklarını gördük. Çünkü ertesi gün ikaz edenler de vardı.

Öyle görünüyor ki, bilgisayar kullanıcılarının virüslere karşı önlem mekanizmaları yerinde, bilinçli kullanıcılar çoğunlukta. Bu konularda yapılan uyarıları izlerseniz, gündemi takip ederseniz sorun yaşamanız çok az bir olasılık. Yine de açık bir kapı bırakmak gerekiyor.


FİLM: BEDAZZLED - ŞAŞKIN


Harold Ramis tarafından yönetilen "Bedazzled - Şaşkın" filmi, 1967 senesinde de çevrilmişti. Filmin öyküsünü Peter Cook kaleme almış.

Başrollerde, Brendan Fraser, Elizabeth Hurley ve Frances O'Connor yer alıyor.

Yönetmen Ramis'i "Analyze This" ve "Multiplicity" 'den, başrollerdeki Fraser'i "The Mummy", "George of the Jungle", Hurley'i "Austin Powers: International Man of Mystery", "Edtv", O'Connor'ı "Kiss or Kill" ve "Thank God He Met Lizzie" filmlerinden anımsayabilirsiniz.

Güzel, seksi ancak biraz muzip bir şeytan yedi dileğinizi yerine getireceğini, bunun karşılığında da ruhunuzu alacağını söylerse ne yaparsınız? Kızlarla başı dertte olan kahramanımız bu öneriye evet dediğinde başına gelecekleri bilse acaba evet der miydi? Zengin ve güçlü olmak istiyorum, beni sevmesini istiyorum, romantik ve duygulu olmak istiyorum dediğinizde tam tanımlanmadığı taktirde nelerle karşılaşabilirsiniz? Anlayacağınız gibi şeytanla bir anlaşma yapan erkek kahramanımız hayalindeki kıza kavuşmak için dileklerde bulunur. Bu dilekler şeytan tarafından farklı yorumlanınca da olanlar olur.

Süre olarak kısa (doksan dakika civarında) bu film, ilginç konusu, güzel başrol oyuncusu, farklı esprileri ile vakit ayrılarak izlenebilir durumda. Keyifli bir zaman geçirmek istiyorsanız izleyin.


SÖZ: EMMET FOX

İrlanda doğumlu ancak yaşamının büyük kısmını Amerika Birleşik Devletlerinde geçirmiş bilim adamı, filozof, ruhani lider Emmet Fox (1886-1951) 'dan bir alıntı; "Derdin ne kadar oturmuş, görünüşün ne kadar umutsuz, yanlışın ne kadar büyük olduğu hiç fark etmez. Sevgiyi yeterli derecede anlamak hepsini yo edecektir".

Dikkat ettiniz mi bilmiyorum ancak sevgi ile her zorluğun üstesinden gelinebileceğini belirten sözler çok fazla. Etrafta bu kadar sorun olduğuna göre sevgiden yeterince yararlanmıyor gibiyiz. Biraz gayret.

Bu sözü ileten Sayın Berrak Sunay'a teşekkür ederim.


M.Sinan Oymacı
TRIO Çözüm Evi Bilişim Hizmetleri A.Ş.
elektronik posta: sinanoym@triosh.com


Yorum Ekle Yorumları Listele
58. Sayı önceki yazı 58. Sayı sonraki yazı
Yazarın Önceki Yazısı Yazarın Sonraki Yazısı
Her hakkı saklıdır. All rights reserved. netyorum.com © 2000-2005 İstanbul-Türkiye