| Önsöz | Arama | Üyelik | Sohbet | Alış-Veriş | www.netyorum.com   
Ajanda
Seçtiklerimiz
Arşiv
Yazarlar
Yorumlar

Bölümler

Köşe Yazıları
Teknoloji
Sanat
Soru & Cevap
Dostluk & Sevgi
Eğlence
Geçmiş Zaman Olur ki

Konular

Sinema
Müzik
Kitap
Sözler
Oyunlar
Ürünler
Mekan
 
 
Reklam Fiyatları

İzleyici Mesajları

Elektronik posta :
bilgi@netyorum.com

 
 
Bu sayfayı arkadaşınıza göndermek için tıklayın.

 
 
Açılış sayfası yapmak için tıklayın.

Sık kullanılanlar listesine eklemek için tıklayın.

 

Eski Sayıları

"Yansımalar" 15.02.2001 Sinan Oymacı - netyorum.com / Sayı: 59

İçindekiler;

  • Konu: İki Yazıda Hedef; Bilgisayar Şirketleri -
    "İnsanlık Tarihinin En Büyük Vurgunu" -
    "Sahtekar Bilgisayar Şirketleri"
  • Konu: Bir Site Daha Gitti
  • Konu: Söz Milletin
  • Kitap: ...Veee Perdeee... - Üstün Akmen
  • Film: Disney's The Kid - İçimdeki Çocuk
  • Söz: Oscar Wilde

 


KONU: İKİ YAZIDA HEDEF; BİLGİSAYAR ŞİRKETLERİ -
"İNSANLIK TARİHİNİN EN BÜYÜK VURGUNU"
"SAHTEKAR BİLGİSAYAR ŞİRKETLERİ"

İlki 1998'in Aralık ayı sonunda, ikincisi ise 1999'un Ocak ayı başına denk gelen yazılar uzun bir süredir arşivimde duruyorlardı. Yaklaşık iki senelik sürenin ardından internet ortamında da kayıtlara geçmesi açısından gündeme getirmek istedim.

4.1.1999 tarihli Star gazetesindeki köşesinde Sayın Mustafa Mutlu, "İnsanlık Tarihinin En Büyük Vurgunu" başlıklı yazısında;

"Bazılarının '2000 sendromu' , bazılarının da 'digital kıyamet' olarak adlandırdıkları felaket senaryosunun, 'tarihin en büyük tezgahı' olduğu ortaya çıktı" şeklinde başlayıp,

"Bilişim sektörünün 'ele ele' vererek kurguladığı bu senaryoya göre" diye devam edip,

yazının sonuna doğru da, "Bir yandan yeni teknoloji üretip, bir yandan bu teknolojiyi çökertecek virüsleri icat eden bu şerefsizler, insanların cahilliğini, servetlerine servet katmak için kullandılar"cümlelerini arka arkaya sıralamıştı.

21-27 Aralık 1998 tarihli BT/Haber'in 198.sayısında da Sayın Prof. Dr. Asaf Varol, "Sahtekar Bilgisayar Şirketleri" başlıklı yazısında;

"Herhalde son yıllarda şirketlerin en çok kurulduğu alan hangisi diye araştırma yapılacak olsa, bilişim teknolojilerinin ilk sırayı alacağını tahmin ediyorum" diye başlayıp,

"Ciddi ve dürüst bilgisayar şirketlerimize de, bu sayıları az da olsa hileci ve sahtekar bilgisayar şirketleri yüzünden şüphe ile bakılabiliyor" şeklinde devam edip,

şirketlerin nasıl sahtekarlık yaptıklarını açıkladıktan sonra, alınması gereken önlemleri sıralıyor. Bu önlemlerin bazıları;

- Kamu kurumları bilgisayar laboratuvarı kurduklarına, mutlaka donanım bilgisi yeterli olan teknik komisyonlar kurmalıdır.
- Hilekarlık yaptıkları kesinleşen şirketler hakkında dava açılmalı, bu şirketler mutlaka deşifre edilmeli ve Türkiye genelinde ihalelere girmesi engellenmelidir.

Şimdi sıra bilişim sektörü şirketlerinin oluşturdukları dernekler, kurumlar, organizasyonlara gelmiş durumda. Bu konulara bir açıklama getirecekleri ve gerekli önlemleri alacaklarından hiç şüphem yok.


KONU: BİR SİTE DAHA GİTTİ

Bilgisayar ya da oyun cihazlarında oyun oynamaya meraklı olanların bildiği, yararlandığı, kullandığı bir internet sitesi daha kapandı; "Gamecenter".

Siteye http://www.gamecenter.com adresinden hala erişebiliyorsunuz. Hem veda mesajını hem de kapanış anına kadar mevcut tüm bilgileri görebiliyorsunuz.

Aslında bu kapanışın olacağı görünüyordu. Cnet grubuna bağlı Gamecenter'in rakiplerinden biri ZDNet bünyesindeki Gamespot'tu. Geçtiğimiz dönemde ZDNet, Cnet'i bünyesine dahil edince, aynı grup içerisinde oyun oynayanlara yönelik iki site oluştu. Bunlardan bir tanesi gamecenter feda edildi, ZDNet gamespot ile yoluna devam ediyor.

Güzel bir bilgi kaynağıydı. Ancak başka sitelerde mevcut. Her ne kadar üzülsek de yapılabilecek pek fazla bir şey yok.

Bu sıralarda kullanabileceğiniz oyun bilgisi veren İngilizce site adresleri şöyle;

http://www.dailyradar.com
http://www.gamesdomain.com
http://www.gonegold.com
http://www.avault.com
http://www.gamespot.com
ve güncelleşmesi durdurulan http://www.gamecenter.com

Türkçe içerikli sitelerde bize ulaşırlarsa hemen yer veririz.


KONU: SÖZ MİLLETİN

Hafta içi her akşam saat 17:00 - 19:00 arası Radyo Sport'ta canlı olarak yayınlanan bir program var; "İlker Ateş'le Spor Kazanı - Söz Milletin".

Programda telefonla yayına bağlanan futbol meraklıları görüşlerini bildiriyorlar. Bu arada müzik, spor haberleri ve yorumlar da yer alıyor.

Eğer, Türkiye profilini görmek, nabzını tutmak, taraftarın düşünce tarzını anlamak, canlı yayının zorluklarını yaşamak, arayanların duygularını hissetmek istiyorsanız, muhakkak bir kez programı dinleyin. Ben çok keyif alıyorum, sizin de alacağınızdan eminim.

Bu programı dinledikten sonra çevrenizde yaşadıklarınız hakkında yapacağınız yorumlarda değişiklik olacağını düşünüyorum. Yayına emeği geçenlere teşekkür ederim, ağızlarına sağlık.

Radyo Sport, İstanbul'da FM bandından 107.2 'den dinlenebiliyor. 


KİTAP: ...VEEE PERDEEE... - ÜSTÜN AKMEN

Sayın Üstün Akmen, haftalık Nokta dergisinde yazdığı yazılarla, izlediği tiyatro oyunları, opera, operet, bale ve dinleti yapıtları hakkındaki görüşlerini paylaşan bir yazar. Cumhuriyet Kitapları, yazarın 1999/2000 sezonu süresince izleyebildiği eserler hakkında yazdığı yazıları "... Veee Perdeee ..." isimli kitapta bir araya getirmiş.

Kitabın arka sayfasında yer alan şu cümle amacı ne kadar güzel anlatıyor; "Tiyatro oyunlarını, opera ve bale yapıtlarını bin bir uğraş sonucu sahneye taşıyıp, 'Perdeee...' diyen sanatçılarımızın emeklerinin gazete/dergi sayfalarında uçup gitmesine, yazarımız gibi yayınevimizin de gönlü razı olmadı. Bu kitap sayesinde, yaratanların adlarına, yarattıklarına (ister iyi olsun, ister kötü), yıllar sonra ve en kötü olasılıkla sahaflarda rastlanacak. Yaratanlar olarak..."

Ne kadar anlamlı bir sunum. Üretilenleri paylaşmak, gelecek nesillere aktarmak için yapılacak ne kadar nitelikli bir çalışma.

Kitapta akıcı bir üslupla kaleme alınmış altmış beş eser ile ilgili görüşler mevcut. Sayın Akmen giriş bölümünde; "Haaa, böyle bir kitap ya da derleme yapmak nereden aklına geldi derseniz, ilham perimin Sayın Yıldız Kenter olduğunu söyleyeceğim".

Sanat ile ilgileniyorsanız muhakkak edinin.


FİLM: DISNEY'S THE KID - İÇİMDEKİ ÇOCUK


Jon Turteltaub'un yönettiği "Disney's The Kid - İçimdeki Çocuk" filminin senaryosu Audrey Wells tarafından kaleme alınmış. Başrollerde, Bruce Willis, Spencer Breslin, Lily Tomlin ve Emily Mortimer başrollerde.

Turteltaub "Phenomenon", Willis "The Sixth Sense", "The Story Of Us", Breslin "Meet The Parents", Tomlin "Tea with Mussolini", "Nashville", Mortimer "Notting Hill" filmlerinden anımsanabilir.

Otuzdokuz yaşında bekar, zengin ve zeki bir danışman olan Willis içindeki sekiz yaşındaki çocukla karşılaşınca neler oluyor? Beraber yaşamaya başlıyorlar ve Willis neler yapmak istediğini, geçmişte nelerle karşılaştığını anımsamaya ve yaşamaya başlıyor.

Çocuk yıldız Breslin'in performansı çok iyi. Önümüzdeki dönemde yakından takip edin, daha başarılı çalışmalarda yer alacak gibi görünüyor.

Filmin adında Disney olması çocuklar için bir film olduğu izlenimi yaratmasın. Film aslında hem yetişkinler hem de çocuklar için. Gülerek aynı zamanda düşünerek vakit geçirmek isteyenler kaçırmasın.


SÖZ: OSCAR WILDE

"Koşullar hayatın bize indirdiği kırbaç darbeleridir. Bazılarımız bu darbeleri çıplak omuzlarında hissetmek zorunda kalırken, diğerlerine paltolarını giyme izni veriliyor. İşte bütün fark burada." İrlanda doğumlu yazar Oscar Wilde (1854-1900)'dan bir alıntıydı.

İzin verilmesini beklemek gerekir mi? Önlemleri kendimiz alamaz mıyız? Yoksa, yaşam koşulları bizim inisiyatifimiz dışında mı gelişmekte?

Bu sözleri ileten Sayın Fatma Demirdöven'e teşekkür ederiz.


M.Sinan Oymacı
TRIO Çözüm Evi Bilişim Hizmetleri A.Ş.
elektronik posta: sinanoym@triosh.com


Yorum Ekle Yorumları Listele
59. Sayı önceki yazı 59. Sayı sonraki yazı
Yazarın Önceki Yazısı Yazarın Sonraki Yazısı
Her hakkı saklıdır. All rights reserved. netyorum.com © 2000-2005 İstanbul-Türkiye