| Önsöz | Arama | Üyelik | Sohbet | Alış-Veriş | www.netyorum.com   
Ajanda
Seçtiklerimiz
Arşiv
Yazarlar
Yorumlar

Bölümler

Köşe Yazıları
Teknoloji
Sanat
Soru & Cevap
Dostluk & Sevgi
Eğlence
Geçmiş Zaman Olur ki

Konular

Sinema
Müzik
Kitap
Sözler
Oyunlar
Ürünler
Mekan
 
 
Reklam Fiyatları

İzleyici Mesajları

Elektronik posta :
bilgi@netyorum.com

 
 
Bu sayfayı arkadaşınıza göndermek için tıklayın.

 
 
Açılış sayfası yapmak için tıklayın.

Sık kullanılanlar listesine eklemek için tıklayın.

 

Eski Sayıları

"Yansımalar" 03.02.2000 Sinan Oymacı - netyorum.com / Sayı: 6

KOLAY KÖŞE YAZISI

İnternet üzerindeki yazışmaları, haber gruplarını yakından takip edenler için günlük, haftalık veya aylık, yazılı veya görsel medyayı takip etmek çok eğlenceli olmaya başladı. Size ulaşan bir mesajı ertesi gün bir köşe yazarının yazısında bulmanız olası.

Eğer bir elektronik posta adresiniz varsa ve bir takım listelere üye iseniz, hatta biraz daha ileriye gidersek medyada bir takım yazılar yazıyor ve elektronik posta adresinizi veriyorsanız, bundan sonraki dönemde yazacağınız yazıları hazırlamak son derece kolay olmaya başladı. İnternet aracılığı ile ulaşan mesajlardan aklınıza yatanları alıp, üzerlerinde biraz çalışarak yayına hazır şekle getirin. Sizi bir sürü zahmetten kurtaracak çok kolay bir köşe yazısı.

Bunun bir başka yayın organından bir fikri alıp yayınlamaktan ne farkı var? Kanımca, internet'e herkesin erişemediğini düşündükleri için işin kolayına kaçıyorlar. Bir başka bakış açısından; bu gelen mesaj geniş kitlelerin ilgilenmesini gerektirir, duyurma görevini ben üstleneyim şeklinde de düşünüyor olabilirler. Haber ağırlıklı olanlar neyse de, yorum ve eğlence ağırlıklı olanlar için aynı şekilde düşünmek çok kolay değil.

Özellikle bazı zamanlarda aynı yazıyı dört beş farklı köşede görebiliyorsunuz. Hatta aynı yayın organında aynı gün farklı köşelerde yer alıyor. Üstelik bazan üzerinden uzun zaman geçmiş bir mesaj, yeni ulaşmış gibi yayınlanıyor.

Düşüncelerini duyurmak isteyenler için de ilginç bir platform oluştu. Klasik yöntemleri kullanarak göndereceğiniz bir mektup, tekrar yazılmasını gerektireceği için arka plana atılmış gibi duruyor. Onun yerine elektronik postayı tercih ederseniz, bir şekilde kendinize yer bulabiliyorsunuz.

Etik kuralların bir şekilde işlemesi ve işletilmesi gerekir ki, bunun gibi olaylarla karşılaşmayalım. Yoksa bu konu çok uzun süre gündemde kalacak ve yapılmaya devam edecek.

* * * * *

Schwarzenegger sonunda kendisinden beklenen role geri döndü. "End of Days - Şeytanın Günü" filminde yönetmen, Peter Hyams. Arnold Schawarzenegger, Gabriel Byrne, Kevin Pollak ve Robin Tunney başrollerde. Yazar, Andrew W.Marlowe'un hayal gücüne şapka çıkarmak gerekir. Sadece, filmin sonunun aceleye geldiğini hissedeceksiniz. Çok daha farklı bir son sahne üretilebilirdi.

Yine New York. Yine şeytan. 1980 senesinde ayın belirli bir pozisyona geldiği esnada doğan bir bebek 31.12.1999 gece yarısında şeytanın eşi olacak şekilde seçilmiştir. Dünyayı şeytanın ele geçirmesini engellemek eski bir polis ve eşi ile çocuğu kaybettikten sonra alkolik olan Arnold'a düşer.

İlginç bir korku, gerilim filmi. Çok fazla bir şey beklemeden izlenebilecek bir film. Özellikle zaman ayırmanıza gerek yok. Eğer yılbaşından önce gösterime girseydi biraz daha merak uyandırabilirdi. Ancak filmde söz edilen tarihin üzerinden iki ay geçtikten sonra gösterime girmesi işin gerilim kısmını biraz azaltıyor.

* * * * *

Romalı filozof Cicero (M.Ö. 106-43) 'ya göre; "Düşünmekten utanmıyorsan, söylemekten de utanma".

Size ne kadar doğru geliyor? Düşündüğünüz herşeyi söyleyebilir misiniz? Hiç zannetmiyorum. Arasıra yutkunmasını da bilmek gerekir.

M.Sinan Oymacı
TRIO Çözüm Evi Bilişim Hizmetleri A.Ş.
elektronik posta: sinanoym@triosh.com


Yorum Ekle Yorumları Listele
6. Sayı önceki yazı 6. Sayı sonraki yazı
Yazarın Önceki Yazısı Yazarın Sonraki Yazısı
Her hakkı saklıdır. All rights reserved. netyorum.com © 2000-2005 İstanbul-Türkiye