| Önsöz | Arama | Üyelik | Sohbet | Alış-Veriş | www.netyorum.com   
Ajanda
Seçtiklerimiz
Arşiv
Yazarlar
Yorumlar

Bölümler

Köşe Yazıları
Teknoloji
Sanat
Soru & Cevap
Dostluk & Sevgi
Eğlence
Geçmiş Zaman Olur ki

Konular

Sinema
Müzik
Kitap
Sözler
Oyunlar
Ürünler
Mekan
 
 
Reklam Fiyatları

İzleyici Mesajları

Elektronik posta :
bilgi@netyorum.com

 
 
Bu sayfayı arkadaşınıza göndermek için tıklayın.

 
 
Açılış sayfası yapmak için tıklayın.

Sık kullanılanlar listesine eklemek için tıklayın.

 

Eski Sayıları

"Yansımalar" 01.03.2001 Sinan Oymacı - netyorum.com / Sayı: 61

İçindekiler;

  • Konu: Taş Devrine mi Dönüyoruz?
  • Konu: Neyi, Nasıl Yaparım?
  • Konu: Dünya Telefon Rehberi
  • Film: Quills - Düşlerin Efendisi
  • Söz: Mustafa Kemal Atatürk

 


KONU: TAŞ DEVRİNE Mİ DÖNÜYORUZ?

Döviz kurlarındaki dalgalanma devam ettiği için pek çok şirket fatura kesemez, tahsilat yapamaz duruma geldi. Şimdi, şirketler aralarında bir kur kullanmak için anlaşıyor, ileride hesaplaşmak üzere fatura ve makbuz düzenliyorlar. Bir süre daha böyle giderse takas mekanizması çalışmaya başlayacak ve ürün değişimi, hizmet değişimi devreye girecek.

Örneğin; bir kilo domates'e ihtiyacınız varsa uygun bir tarla bulacaksınız. Tarla'nın önündeki tabelada kaç kilo domates için ne yapmanız gerektiğine dair bir liste asılı olacak. Diyelim ki, bir kilo domates için iki saat çapa yapmanız gerekiyor. İki saat çalışıp, domatesi alacaksınız. Ya da sinemada film izlemek istiyorsunuz. Önce bir saat büfede çalışacaksınız, ardından bir film izleyebilirsiniz. Artık gerisi hayâl gücünüze kalmış.

Gündemin bu kadar hızlı değiştiği, yapılan plan ve bütçelerin ani kararlarla değiştirilmesinin gerektiği, bu değişiklik için belirsiz bir süre beklenmesi başka nerede oluşur, ben bilmiyorum. Bilen varsa da söylesin. Belki, ben ve çevremdeki kişilerin genel kültür seviyesinde bir sorun vardır!

Eski kriz dönemlerini anımsayanlar başlarına neler geleceği üç aşağı bir yukarı kestirebildikleri için karamsarlar. Ancak dışarıya karşı pembe tablo çizerek moral yükseltmeye çalışıyorlar. Peki buna inanan sayısı çok mu? Hayır değil. Herkes neler olduğunun farkında ve çözüleceği anı bekliyor.

Kayıtlarımızda bulunması açısından yazalım; 2001 senesinin 19 Şubat'la başlayan haftasının başında 1 Amerikan Doları 690 Bin Türk Lirası'ndan işlem görürken, hafta ortasında 1 Milyon 200 Bin Türk Lirası'ndan işlem gördü. % 7500 oranlar görüldü.

Yine on günlük bir tatil var. Daha sonra çalışmaya devam edeceğiz herhalde. Nasıl olsa işler yolunda, ortalık güllük gülistanlık! Mustafa Kemal Atatürk ne güzel söylemiş.


KONU: NEYİ, NASIL YAPARIM?

İnternet'te dolaşırken tesadüfen bulduğum bir site; http://www.ehow.com

Bu site aklınıza gelebilecek hemen hemen her konuda bilgi vererek, nasıl yapacağınızı tarif ediyor. Türkiye'de de böyle bir sitenin açılmasında yarar var.

Otomobil nasıl alınırdan başlıyor, spor yaparken nelere dikkat etmelisiniz, köpek eğitimi, beslenme öğütleri, mali konular, teknoloji gibi kısımlara ayrılmış yüzlerce öğüt sıralanmış. Hele bir arkadaşlık öğütleri sayfaları var ki anlatmaya sayfalar yetmez.

İngilizce sorunu olmayanlar bir defa ziyaret etsin, çok vakit geçireceklerdir.


KONU: DÜNYA TELEFON REHBERİ

Dünyadaki bütün ülkelerin internet üzerinden erişilebilen telefon numaraları sitelerini toplamışlar, bir site yapmışlar. Ücretsiz olarak da kullanıma açmışlar. Sadece bununla da yetinmemişler, ülke ve şehir telefon kodlarını, elektronik posta adresinden kişi arayarak bulmayı da eklemişler.

Site sürekli güncelleniyor çünkü bizdeki http://rehber.telekom.gov.tr adresi de sitede mevcut. Siteye bakarsanız zannedersiniz ki dünyada telefon rehberini internet üzerinden erişime açmayan ülke kalmamış.

Türkiye'yi Asya ve Orta Doğu grubunda göstermelerinin dışında bir sorun yok.

Elinizin altında olmasında yarar olacak bir site. Erişim adresi; http://www.teldir.com


FİLM: QUILLS - DÜŞLERİN EFENDİSİ


Marquis de Sade sever misiniz? Eğer, "Quills - Düşlerin Efendisi" filmine gidip eserlerini nasıl yazdığını izlerseniz, daha da beğeneceğinizden eminim. Philip Kaufman'un yönettiği filmin başrollerinde, Geoffrey Rush, Kate Winslet, Joaquin Phoenix, Amelia Warner ve Michael Caine yer alıyor. Film 3 dalda Oscar'a aday gösterildi.

Yönetmen Kaufman'ı "Henry & June", "The Unbearable Lightness of Being",
başrollerdeki Rush'ı 1997'de En İyi Erkek Oyuncu Oscar ödülünü aldığı "Shine" ve 1999'da En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Oscar ödülüne aday gösterildiği "Shakespeare In Love",
Winslet'ı 1996'da En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Oscar ödülüne aday gösterildiği "Sense And Sensibility", 1998'de En İyi Kadın Oyuncu Oscar ödülüne aday gösterildiği "Titanic",
Phoenix'i "Gladiator" ve "U-Turn",
5 kez Oscar'a aday gösterilen Caine'i En İyi Erkek Oyuncu Oscar ödülüne aday gösterildiği 1967'de "Alfie", 1973'de "Sleuth", 1984'de "Educating Rita", En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Oscar ödüllerini kazandığı 1987'de "Hannah And Her Sisters", 2000'de "The Cider House Rules"
filmlerinden anımsayacaksınız.

Film anlayacağınız gibi Marquis de Sade'ın yaşam öyküsünden bir kesiti bizlere aktarıyor. Peki ne kadarı gerçek diye sorabilirsiniz, maalesef çok modifiye edilmiş. Ancak yine de gerçek payı yok değil. Sade, yazdıkları yüzünden problem yaşamasın diye karısı tarafından bir rehabilitasyon merkezine kapatılır. Sade, burada eserlerine devam etmekte ve el altından yayıncısına göndererek, yayınlatmaktadır. Bundan rahatsızlık duyan kişiler harekete geçer. Yazar her türlü olumsuzluğa rağmen eserlerini yazmaya devam eder. Film bu çerçevede bir kovalamaca şeklinde sürüyor.

Sanatla ilgilenenlerin görmesi gereken filmlerden. Klasik sinema seyircisi bu filme rağbet etmeyecektir. Sade'yi sevenler zaten kaçırmayacaktır hattâ gitmişlerdir bile.

Filmin bazı ülkelerde 16 bazılarında ise 18 yaş altındakilere gösterimi yasak. Niçin yasak olduğunu filmi izlediğinizde daha iyi anlıyorsunuz.


SÖZ: MUSTAFA KEMAL ATATÜRK

Mustafa Kemal Atatürk'ün, yaşamakta olduğumuz bugünlerde internet'teki mesaj kutularında dolaşmaya başlayan bir sözünü aktarmak istiyorum; "Çalışmadan, öğrenmeden, yorulmadan rahat yaşamanın yollarını aramayı alışkanlık haline getirmiş milletler, evvela haysiyetlerini, sonra hürriyetlerini ve daha sonra da istikballerini kaybetmeye mahkûmdurlar".


M.Sinan Oymacı
TRIO Çözüm Evi Bilişim Hizmetleri A.Ş.
e-posta: sinanoym@triosh.com


Yorum Ekle Yorumları Listele
61. Sayı önceki yazı 61. Sayı sonraki yazı
Yazarın Önceki Yazısı Yazarın Sonraki Yazısı
Her hakkı saklıdır. All rights reserved. netyorum.com © 2000-2005 İstanbul-Türkiye