| Önsöz | Arama | Üyelik | Sohbet | Alış-Veriş | www.netyorum.com   
Ajanda
Seçtiklerimiz
Arşiv
Yazarlar
Yorumlar

Bölümler

Köşe Yazıları
Teknoloji
Sanat
Soru & Cevap
Dostluk & Sevgi
Eğlence
Geçmiş Zaman Olur ki

Konular

Sinema
Müzik
Kitap
Sözler
Oyunlar
Ürünler
Mekan
 
 
Reklam Fiyatları

İzleyici Mesajları

Elektronik posta :
bilgi@netyorum.com

 
 
Bu sayfayı arkadaşınıza göndermek için tıklayın.

 
 
Açılış sayfası yapmak için tıklayın.

Sık kullanılanlar listesine eklemek için tıklayın.

 

Eski Sayıları

"Yansımalar" 15.03.2001 Sinan Oymacı - netyorum.com / Sayı: 62

İçindekiler;

  • Konu: Papaz Kimde Kaldı?
  • Konu: İntikam Alanlar
  • Konu: Kimlik Numarası
  • Kitap: İstikrar Arayışları - Ercan Kumcu
  • Film: What Women Want - Kadınlar Ne İster?
  • Söz: Mustafa Dülgeroğlu

 


KONU: PAPAZ KİMDE KALDI?

"Papaz Kaçtı" bilir misiniz? Bir kağıt oyunudur. Kısaca anımsatmak gerekirse; kişi sayısına göre bir ya da birden fazla iskambil destesi ile oynanabilir. Üç dört kişiye kadar bir, yedi sekiz kişiye kadar iki deste kullanmak iyi olur. Destedeki tüm papazlar çıkarılır, sadece bir tane bırakılır. Ardından tüm ağıtlar birer birer oyunculara bitene kadar dağıtılır. Her oyuncu çift olan kağıtları elinden çıkarır. Bundan sonra kağıdı dağıtandan başlayarak sıra ile her oyuncu yanındakinden bir kağıt çeker ve çift yaptıklarını elinden atar. Oyuncular kağıtları birbirlerine göstermezler. Elinde kağıt kalmayan oyundan çıkar. En sonunda papaz kimde kalırsa, oyunu kaybeder. Oyunu daha da zorlaştırmak istiyorsanız iki deste kağıtla deneyin ve çift yapılmasını hem cins hem de numara olarak sınırlayın. Yani sinek dokuzu sinek dokuzu ile eşleşsin, herhangi bir dokuzlu ile değil. Ancak bu uzun süreceği için çok keyifli olmaz.

Şimdi konumuza gelelim. İçinde yaşadığımız ortamı "Papaz Kaçtı" 'ya benzetebiliriz gibi geliyor. Papaz sürekli dolaşıyor, kriz çıktığında papaz hangi sektörde kaldıysa, onu etkiliyor.

Papaz, bu defa finans sektöründe kalmış görünüyor. Daha önceki krizde reel sektörde kalmış görünüyordu. Bakalım bundan sonrakinde papazı kim bulacak?

Aslında ortadaki durum vahim. Çünkü değişik sektörler birbirini etkiliyor ve etkilenmemiş sektör kalmıyor. Düzelmesi için toplumun desteği ve uzlaşma şart ancak bu da kolay gözükmüyor. Yine de şimdilik bekle gör politikasında pek çok kurum.

Ne olursa olsun gelir sıralamasının altlarında yer alanlar bu tür ortamlarda en çok etkilenenler ve onlara yönelik bir çalışma da yok.

Sayın Kemal Derviş'in bir sözü var; "Bazı krizler fırsata dönüştürülebilir". Bakalım bu krizi az hasarla ve fırsata dönüşmüş şekilde atlatabilecek miyiz?


KONU: İNTİKAM ALANLAR

Kullandığınız cihazların ya da yazılımların sizinle çekiştiğini hiç düşündünüz mü? Ben son sıralarda düşünmeye başladım. Hatta benden intikam almaya çalıştıklarını dahi düşünüyorum.

Geçtiğimiz günlerde kullandığım bilgisayardaki bir parçayı değiştirdim, ardından sistem açılmaz oldu. Bunun yanına bir parçayı sökerken başıma gelen kazayı da eklediğimde cihazlara iyi davranmazsanız size sorun çıkarabilecekleri iyice aklıma geldi.

Aynı konu yazılımda da başıma geldi. Kullandığım bir yazılımın yeni sürümü çıkmış. Hemen temin ettim ve kurmaya başladım. Her şey yolunda giderken birden sistem kilitlendi. Kapatıp, açınca yazılım ortadan kaybolmuştu. Tekrar kur, tekrar dene, yama'yı yap. Bu sefer başka programlar çalışmamaya başladı. En sonunda her şeyi sil baştan sıfırdan kurarak sorunu aştık. Zaman kaybı. Yazılımın mesajı; sen madem benden memnun değilsin, ben senin başına bir iş açayım da uğraş.

Benden size bir tavsiye; sisteminizin düzgün çalışıyorsa dertsiz başınıza dert almamak için dokunmayın. Yok, ben sorun çözmeye alışığım diyorsanız, buyurun.


KONU: KİMLİK NUMARASI

Sonunda kavuştuk, hepimizin bir numarası "daha" oluyor. Benim vergi numaram vardı. Şimdi bir de kimlik numaram var. Ayrıca ehliyetimin numarası, pasaportumun numarası ve benzerleri.

Kimlik numaranızı elde etmek için; http://tckimlik.nvi.gov.tr/ adresini kullanabilirsiniz.

Ben herhangi bir sorun yaşamadım. Karşınıza gelen ekranda gösterilen örneğe uygun olarak bilgilerinizi girerseniz, çok kısa bir sürede numaranız ekrana geliyor. Dikkat edeceğiniz husus, adınızı soyadınızı nüfus cüzdanınızda yazdığı şekilde ve büyük harflerle girmeniz.

Yavaş yavaş günlük yaşamda kullanılarak yerini alacak mı, zaman gösterecek.

Not: 21.3.2001 tarihinde Sayın Celal Yıldırım'dan aldığımız bilgiye göre, adınızı soyadınızı büyük harfle yazmanız gerekmiyor, hatta ilk üç harfini dahi yazsanız, kimlik numaranızı öğrenebiliyorsunuz. Sayın Celal Yıldırım'a teşekkür ederim.


KİTAP: İSTİKRAR ARAYIŞLARI - ERCAN KUMCU

Ercan Kumcu'nun "İstikrar Arayışları" kitabının arka kapağında, hitap edilen okur kitlesi "Ekonomi konularına ilgi gösteren üniversite öğrencileri, mali piyasalarda çalışan gençler ve iktisadi konulara meraklı olup da iktisat eğitimi almamış tüm okurlar" olarak tanımlanıyor.

Ercan Kumcu, 1988-1993 yılları arasında Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nda başkan yardımcısı olarak görev yapmıştı.

Kitap, Doğan Kitap tarafından okurlara sunuluyor.

İstikrar Arayışları, Kumcu'nun değişik yayın organlarında yayınlanan yazılarının bir araya getirildiği bir kitap. Bu açıdan bir nevi Türkiye Ekonomisi güncesi denebilir.

Enflasyon, mali sistem, bütçe, denetleme, para politikaları, IMF gibi değişik konulardaki yazılar anlaşılır bir üslupla okura bilgi aktarıyor.

Ekonomi ile ilgileniyorsanız (kim ilgilenmiyor ki) ve bu konuda bilgiye ihtiyaç duyuyorsanız, nereden nerelere gelindiğini, görünen köyün kılavuz isteyip, istemediğini bu kitap sayesinde öğrenebilirsiniz.


FİLM: WHAT WOMEN WANT -
KADINLAR NE İSTER?


Nancy Meyers'in yönettiği "What Women Want - Kadınlar Ne İster?" filmi, Josh Goldsmith'in öyküsünden beyaz perdeye uyarlanmış.

Başrollerde, Mel Gibson, Helen Hunt, yardımcı rollerde ise Marisa Tomei ve Alan Alda yer alıyor.

Meyers'i yönetmenliğini yaptığı "The Parent Trap" ve 1981'de En İyi Yazar Oscar ödülüne aday gösterildiği "Private Benjamin" filmlerinden anımsayabilirsiniz.

Gibson'u herhalde en çok "Conspiracy Theory" 'deki oyunu ve 1996'da En İyi Yönetmen Oscar ödülünü aldığı "Braveheart" filmi ile anımsayacağız. Hunt'ı anımsayacağımız filmler ise "Twister" ve 1996'daki En İyi Kadın Oyuncu Oscar ödülünü aldığı "As Good As It Gets". Tomei 1993'de "My Cousin Vinny" 'deki performansı ile En İyi Kadın Yardımcı Oyunu Oscar ödülünü almıştı. Alda, "The Four Seasons" ve "M*A*S*H" dizisindeki oyunları ile anımsanacaktır.

Gibson, bir reklam ajansında üst düzey görev beklemektedir. Tam bu görevin kendisine verileceğini düşündüğü gün aynı pozisyona yine reklamcılık sektöründe çalışan Hunt'ın atandığını öğrenir. Hunt'ın seçilme nedeni, kadınlara yönelik kampanyaların başarılı olacağı ve bunu da en iyi bir kadının yönlendirebileceğidir. Bunun üzerine Gibson kadınların davranışlarını incelemeye başlar ve bir kaza sonucu kadınların düşüncelerini okuyabilme yeteneği kazanır. Artık önü açılmıştır.

Rahat vakit geçirebileceğiniz, romantik bir komedi. İzlediğinizde zamanınızı harcanmış saymayacaksınız. Son mesaj ise, müthiş bir Nike reklam filmi izleyeceksiniz.


SÖZ: MUSTAFA DÜLGEROĞLU

Otuzaltı yıl Türkçe/Edebiyat muallimliği yapmış, bir Cumhuriyet neferi olan Mustafa Dülgeroğlu'nun bir tavsiyesini oğlu Sayın Erkan Dülgeroğlu iletti. İçinde bulunduğumuz ortamla örtüşmesi amacıyla sizlerle paylaşmak istiyorum. "Oğlum, nefsine ağır gelen her şeyin sonu selamettir".

Böyle olmasını dilerim. Umarım siz de bu dileğime katılırsınız. Yaşamınızdaki ne kadar çok konuyla örtüştüğünü fark ettiniz mi?


M.Sinan Oymacı
TRIO Çözüm Evi Bilişim Hizmetleri A.Ş.
e-posta: sinanoym@triosh.com


Yorum Ekle Yorumları Listele
62. Sayı önceki yazı 62. Sayı sonraki yazı
Yazarın Önceki Yazısı Yazarın Sonraki Yazısı
Her hakkı saklıdır. All rights reserved. netyorum.com © 2000-2005 İstanbul-Türkiye