| Önsöz | Arama | Üyelik | Sohbet | Alış-Veriş | www.netyorum.com   
Ajanda
Seçtiklerimiz
Arşiv
Yazarlar
Yorumlar

Bölümler

Köşe Yazıları
Teknoloji
Sanat
Soru & Cevap
Dostluk & Sevgi
Eğlence
Geçmiş Zaman Olur ki

Konular

Sinema
Müzik
Kitap
Sözler
Oyunlar
Ürünler
Mekan
 
 
Reklam Fiyatları

İzleyici Mesajları

Elektronik posta :
bilgi@netyorum.com

 
 
Bu sayfayı arkadaşınıza göndermek için tıklayın.

 
 
Açılış sayfası yapmak için tıklayın.

Sık kullanılanlar listesine eklemek için tıklayın.

 

Eski Sayıları

"Yansımalar" 22.03.2001 Sinan Oymacı - netyorum.com / Sayı: 63

İçindekiler;

  • Konu: Elektronik Posta Forward Suçu
  • Konu: Creaworld'den Öğrencilere Müjde
  • Konu: Yabancı Dergi Yirmi Milyon
  • Konu: Kim Yaptı? - Pablo Picasso
  • Film: Chocolat - Çikolata
  • Söz: Andre Gidê, Oscar Wilde

 


KONU: ELEKTRONİK POSTA FORWARD SUÇU

Size gelen bir elektronik postayı, mesajı gönderen kişinin onayını almadan başka kişilere iletmeniz sonucunda suç işlediğinizi ve bunun cezasının 5 yıl hapis ya da 6,000.- Avustralya Doları olduğunu biliyor muydunuz? Neyse ki, Avustralya'da yaşamıyorsunuz. Eğer yaşasaydınız ve yukarıda söz ettiğim eylemi gerçekleştirseydiniz, kırk katır mı, kırk satır mı cezasıyla karşı karşıya kalacaksınız.

İşin aslına gelirsek, yurt dışıda bizden farklı değil. Bir konuyu öğrendikleri anda en uç noktasından yakalayarak duyuruyorlar.

Bunu hazırlayanların amacı, size gelen e-posta eğer tescil edilmiş, telif hakkı olan bir eseri (protected by copyright, original literary work) içeriyor ise ve siz bunu forward ediyorsanız, suç sayılacak. Bu bir müzik eseri, öykü, film, resim, fotoğraf, rapor ve bunun gibi çalışmalar olabilir.

Eser sahiplerinin haklarını korumak üzere hazırlanmış bir durum ancak iki tarafı keskin bir bıçak. İstediğiniz zaman değişik amaçlarla kullanabilirsiniz. Açık olarak sadece telif haklarını korumak için çıkarıldığını söyleseler de, zihinlerde soru işareti bırakıyor. Sansürün bir başka tarzı. Çok tehlikeli ve ucu açık bir uygulama.

Diyelim ki şirket içindeki bir dedikoduyu bir arkadaşınıza ilettiniz ve o da bunu başkalarına gönderdi. Burada benim sana gönderdiğim bu yazı benim eserim, gönderemezsin diyebilir misiniz? Ya da geçen sene İngiltere'de Londra'da yaşayan avukat Bradley Chait'in kız arkadaşı Claire Swire'den gelen erotik bir mesajı altı arkadaşına iletmesi, onların da başka kişilere iletmesi ile ortaya çıkan rahatsız edici durum ve işine son verilmesi.

Detayları öğrenebileceğiniz üç internet adresi aşağıda;

- http://www.news.com.au/common/story_page/0,4057,1768268%255E421,00.html
- http://australianit.news.com.au/common/storyPage/0,3811,1751598%5E501,00.html
- http://www.law.gov.au/aghome/agnews/2001newsag/931_01.htm


KONU: CREAWORLD'DEN ÖĞRENCİLERE MÜJDE

Kanımca bugünlerin en iyi haberi. Sizinle paylaşmak istiyorum.

"Crea-world'un tüm imkanları akşam sekizden sabaha kadar öğrencilere açık olacak. Buradaki çok hızlı internet bağlantısından tutun, her türlü yazılım ve donanım platformu, proje odaları, her şey ama her şey öğrencilere açık. Gelin, ödevlerinizi dahi burada yapın. Artık bu noktadan sonra "okulumda imkan yok" şikayeti geçerliliğini yitiriyor. İmkan burada var. Sadece Maslak Polaris Plaza'ya gelip, bizimle tanışmanız gerekiyor".

Bu duyuru üniversiteler projesini koordine eden Sayın Faruk Karaman'dan [turkeyhightech] grubuna duyuruldu. Kendisi; "Çabalarını bu alana yoğunlaştırdığını, çünkü en büyük potansiyeli orada gördüğünü belirterek ekliyor; Bugünü kaybettik en azından yarını kurtaralım". Ben de sizlere iletmek istedim.

Bu olanağı sağlayanlara en içten teşekkürlerimi iletirim. Bu fırsatı değerlendirin. Keşke öğrenci olsaydım. Ah, ah! Bizim zamanımızda böyle imkanlar yoktu.

Nasıl irtibat kuracaksınız;

Faruk Karaman
Tel: 0212-3354 84 37
Mobile tel: 0542-243 52 21
e-posta: farukka@yahoo.com veya faruk_karaman@email.com 
http://www.crea-world.com

Ericsson'un sponsorluğunu yaptığı bir Ar-Ge merkezi olan Creaworld, amacını:

- Doğru kişileri, doğru zamanda doğru yerde buluşturarak mobil Internet pazarına ve yazılım dünyasına katkı sağlamak

- Fikri, destek ile buluşturarak başarıya giden yolda önemli engelleri aşmak, gerekli olduğu anda destek vererek yazılımcılara, içerik sağlayıcılara, mobil şebeke operatörlerine ve şirketlere maksimum fayda sağlamak

- Türkiye'de gelişme evresinde olan mobil uygulamaları geliştirirken, şirketlere mobil dünyanın faydalarını tanıtmak, bir yandan da genç yetenekleri cesaretlendirmek ve önlerini açmak

olarak belirtiyor.


KONU: YABANCI DERGİ YİRMİ MİLYON

Yabancı dergilerin fiyatı 12 milyondan başlıyor, 20 milyona kadar çıkıyor.

16 milyonluk dergi için bir hesap yapmak istiyorum. Derginin üzerinde gözüken fiyat 8 Amerikan Doları. Ancak içine bakarsanız abone olanlara bir yıllık oniki sayı bedeli 24 Amerikan Doları, sayısı 2 Amerikan Dolarına geliyor. Bizdeki satış fiyatı 20 Milyon, yuvarlak hesap 20 Amerikan Doları. Neredeyse bir sayı fiyatına on iki sayı alabiliyorsunuz.

Bu işe bir çözüm bulunması gerekiyor. Benim önerim, yabancı dergi aboneliği için bir grup kurulsun. Bu grup topluca yurt dışına sipariş versin. Maliyetler en aza iner. Bu grup kar amacı gütmez ve dünyadaki gelişmelerden haberdar olur. Hatta, gruptaki kişilerin muhakkak yurt dışında tanıdıkları vardır. Onlar bu dergileri alıp, kurye ile gönderseler dahi daha ucuza mal olur. Yurt içindeki dağıtımı ise kişiler kendi olanakları ile sağlar.

Bu konuda katkıda bulunmak isteyenlerin mesajlarını bekliyorum. E-posta adresi olarak; dergi@netyorum.com adresini kullanabilirsiniz.

Her şey şeffaf olacak. Dergilere kaça abone olunuyor ve Türkiye'ye kurye ile gelmesi kaça mal oluyorsa bilinecek ve gruba paylaştırılacak.

Benim dergilerim; T3, Mobile Computer User, Create Online, Computer Gaming World, Wired, Business 2.0, PC Gamer, Official Playstation2


KONU: KİM YAPTI? - PABLO PİCASSO

1937 Nisan ayında Alman Condor uçaklarının minicik Bask kenti Guernica'yı bombardımanı, İspanyol İç Savaşı'nda Cumhuriyetçilerin yazdığı destanın son sayfasını açmıştı. Paris'te yaşayan Pablo Picasso, Guernica kıyımını bir gazeteciden dinledi. Aşık olduğu savaş muhabiri Dora Maar'dan. Tam o günlerde Cumhuriyetçi İspanyol hükümeti, gurbetteki yurttaşı Picasso'ya Paris Uluslararası Fuarındaki İspanya pavyonu için bir resim ısmarlamıştı.

Dora Maarın anlattığı bombardıman öyküsünün etkisinde kalan Picasso, fırçasını çaresiz öfkesine bandı, o günden bugüne yaptığı en büyük, en derin, en sert ve etkileyici resmini yaptı. Tablonun adı "Guernica" 'ydı. Öylesine olağan dışı, öylesine korkunç ve çarpıcı bir eserdi ki Guernica, resmi ısmarlayan Cumhuriyetçi İspanyol Hükümeti bile şaşırdı, beğenmedi ve sergilemedi. Tablo sergide yer alsın mı almasın mı diye tartışıldığı sırada, ünü tüm Paris'e ve birkaç yıl sonra Fransa başkentinin efendisi olacak olan Almanlara kadar ulaşmıştı. Almanya tıpkı Rusya'nın yaptığı gibi o yıllarda, kübizm gibi yeni akım ve arayışları resmen "soysuz sanat" olarak nitelendiriyordu. Ama gizliden gizliye merak edip izlemekten de geri kalmıyordu. Ne de olsa sanata duyarlı milletti Almanlar.

Bir gün, Picasso'nun Seine Nehri'ne bakan Saint Augustin rıhtımındaki atölyesine kordiplomatikten bir Alman generali geldi. Ustanın resimlerine bir bir baktı, sıra en son tablosuna, dev boyutlardaki Guernica'ya gelince, uzun uzun seyrettikten sonra yüzünde iğrenir gibi, küçümser bir hayretle dönüp; "Bunu siz mi yaptınız?" diye sordu.

Picasso'nun yanıtı tokat gibiydi; "Hayır, siz yaptınız!


FİLM: CHOCOLAT - ÇİKOLATA


"Cici bir film". Beğenilerine güvendiğim arkadaşlarım "Chocolat - Çikolata" filmi için bu tabiri kullanırlarsa bize de gidip izlemek düşer.

Yönetmen, Lasse Hallström. Başrollerde, Juliette Binoche, Lena Olin, Johnny Depp, Judi Dench, Alfred Molina ve Victoire Thivisol yer alıyor.

Joanne Harris'in romanı Robert Nelson Jacobs tarafından beyaz perdeye uyarlanmış.

Film bu sene Oscarlarında En İyi Kadın Oyuncu, En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu, En İyi Müzik, En İyi Film ve En İyi Senaryo olarak 5 dalda aday.

Binoche 1997'de En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Oscar ödülünü aldığı "English Patient" ve "Three Colors: Blue", "Three Colors: White", "Three Colors: Red", Olin "The Unbearable Lightness of Being" ve "The Ninth Gate", Depp "Sleepy Hollow", "Ed Wood" ve " , Dench 1998'de En İyi Kadın Oyuncu Oscar ödülüne aday olduğu "Mrs. Brown", 1999'da En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Oscar ödülünü kazandığı "Shakespeare In Love" ve Bond filmlerindeki "M" rolü ile, Molina "Magnolia", "Boogie Nights", Thivisol "Ponette" filmleriyle anımsanacaktır. Yönetmen Hallström ise 1988 ve 2000'de En İyi Yönetmen Oscar ödülüne aday gösterildi. Anımsayacağınız filmi; "The Cider House Rules".

Filme gelirsek; Binoche bir Fransız kasabasına kızı ile beraber göç eder ve bir çikolata dükkanı açar. Ancak yaşam tarzı pek çok filmde olduğu gibi kasabanın yöneticisinin şimşeklerini üstüne çeker. Ayrıca yönetici, Binoche'nin hiç evlenmediğini, kiliseye gitmediğini de öğrenince olaylar hızla gelişmeye başlar.

Her zamanki gibi Oscar adayları açıklandıktan sonra gösterime giren filmlerden birisi. Zaten hep öyle olmuyor mu? Oscar adayları açıklandığında bizim sinemalarda da bir hareket başlıyor. Gösterimden kalkmış filmler tekrar gösterime alınıyor, bekletilen filmler vizyona giriyor.

Filme geri dönersek, rahatsız olmadan seyredebileceğiniz, vakit geçirmek için uygun filmlerden. Üstelik kazara Oscar filan alırsa ben seyretmiştim de diyebilirsiniz. Müziklerin güzel olduğunu, Binoche'nin bazı sahnelerde etkileyici durduğunu kabul etmeliyiz.


SÖZ: ANDRE GİDÊ, OSCAR WILDE

1947 Nobel Edebiyat Ödülü sahibi Fransız yazar Andre Gide (1869-1951) 'den bir alıntı; "Sevmek insanların birbirlerine bakmaları değildir. Birlikte aynı yöne doğru bakmalarıdır."

Bu söze eklenecek bir şey yok. Ne güzel söylemiş.

Bir söz de, İrlanda doğumlu yazar Oscar Wilde (1854-1900)'dan; "Yüreğinizde hep aşk olsun. Sevdiğinizi ve sevildiğinizi bilmenin yaşamınıza kattığı sıcaklığı ve zenginliği hiçbir şey veremez size".


M.Sinan Oymacı
TRIO Çözüm Evi Bilişim Hizmetleri A.Ş.
e-posta: sinanoym@triosh.com


Yorum Ekle Yorumları Listele
63. Sayı önceki yazı 63. Sayı sonraki yazı
Yazarın Önceki Yazısı Yazarın Sonraki Yazısı
Her hakkı saklıdır. All rights reserved. netyorum.com © 2000-2005 İstanbul-Türkiye