| Önsöz | Arama | Üyelik | Sohbet | Alış-Veriş | www.netyorum.com   
Ajanda
Seçtiklerimiz
Arşiv
Yazarlar
Yorumlar

Bölümler

Köşe Yazıları
Teknoloji
Sanat
Soru & Cevap
Dostluk & Sevgi
Eğlence
Geçmiş Zaman Olur ki

Konular

Sinema
Müzik
Kitap
Sözler
Oyunlar
Ürünler
Mekan
 
 
Reklam Fiyatları

İzleyici Mesajları

Elektronik posta :
bilgi@netyorum.com

 
 
Bu sayfayı arkadaşınıza göndermek için tıklayın.

 
 
Açılış sayfası yapmak için tıklayın.

Sık kullanılanlar listesine eklemek için tıklayın.

 

Eski Sayıları

"Yansımalar" 26.04.2001 Sinan Oymacı - netyorum.com / Sayı: 68

İçindekiler;

  • Konu: 68. Sayıya Dair
  • Konu: Nasıl Listelenirsiniz?
  • Konu: İsimlerin Anlamları
  • Kitap: www.seni arıyorum.com - Tülin Akyıldız
  • Söz: Bir Japon İlkesi

KONU: 68. SAYIYA DAİR

Aslında, benim yazımın arasında yer almaması gereken bir özet yapmak istedim bu haftaki sayımızla ilgili. Daha önce böyle bir ihtiyaç hissetmemiştim ancak sizin de göreceğiniz gibi iki yeni köşe, bu köşelerde üç yazar, ayrıca iki bülten, bir konuk yazar, sürekli bizlerle olan dört yazarı da eklerseniz, okumak için zaman ayırmanız gereken bir sayı ile karşınızdayız. Peki; bu hep böyle mi olacak? Buna yanıt vermek kolay değil.

68. sayının içeriğine gelirsek;

Önce yeni köşelerimizden başlayalım, "Oyunun Kuralları". Hülya Pekşirin, iskambil oyunlarını bizlere aktaracak. Bu fikir, yapılan bir sohbette benim neredeyse bildiğim tüm iskambil oyunlarını unuttuğumu söylemem ve bir yer olsa da orada bu tür bilgileri bulabilsek konusu üzerine gündeme geldi. Sayın Pekşirin bunları yazabileceğini söyleyince de hemen onayı alındı ve bilgilerini iki haftada bir bizlerle paylaşacak. İlk haftaki oyunumuz; "3 - 5 - 8"

"TV Radyo Dünyası" köşemizde iki yazarımız yer alıyor; Niyazi Nişancık ve Gökhan Sert. Televizyon dünyasında yer alan iki yazarımızdan, Niyazi Nişancık "Televizyon Tekniği" hakkında yazılar yazarken, Gökhan Sert arkadaşımızda "Televizyon Programcılığı ve Yapımcılığı" hakkında yazılar yazacak. Onbeş günde bir bizlerle olacaklar. İlk hafta yazıları; "DVD Teknolojisi ve Türkiye" ile "Görev Tanımları" başlıklarını taşıyor.

Konuk yazarımız Sevgili Barış Emek Ergin, 20. İstanbul Film Festivali üzerine düşüncelerini, "Öküzün Trene Bakışı Üzerine Çeşitlemeler" yazısında toplamış.

Nezih Kuleyin, "Öykülerle Sözcükler" köşesinde "Odun" sözcüğünü irdeliyor ve yine ilginç sonuçlar çıkarıyor.

Nesrin Kavak, akıcı ve okunaklı üslubu ile yaşamdan dersleri, "Kendimize Yaptığımız Yolculuk" başlığı ile aktarıyor.

Ömer Uras, "Ömer'in Mutfağı" 'nda bu hafta "Beşamelli Körili Tavuk" tarifini yazmış, afiyet olsun.

Yalçın Altın'ın yazısı "Aşk Üzerine Sözcükler" başlığında ve aşk konusunda söylenen nitelikli sözleri bir araya getirmiş.

İki tane de bültenimiz var; "Gazeteci Kursları" 'nı duyuran ve "Bilişim Sivil Toplum Örgütleri Ortak Deklarasyonu" olarak yayınlanan.

Sanat köşesi de bu hafta çok zengin; Atilla Engin'in "Çocuklar ve Mustafa Kemal Atatürk" dizelerini, ayrıca New York'taki "MayFest 2001" bilgilerini bulabilirsiniz.

Fıkralar her zamanki gibi eğlencelik köşesinde.

Dostluk ve Sevgi köşesi her hafta dört yazı, şiir ile devam ediyor. Bu haftada ilginç iki öykü, bir şiir ve Zeynep Kuleyin'in ilettiği "Aşk ve Evlilik" üzerine İngilizce bir yazı ile dolu dolu.

Soru Cevap'ta geçen hafta sorulan ICQ sorusuna Turgay Şen'in ilettiği yanıt yer alıyor.

Keyifli okumalar dilerim. Biliyorsunuz, http://www.netyorum.com adresini sevdiklerinizle paylaşın, görüşlerinizi bizlerle paylaşın. Bilgi paylaşıldıkça ürer, zenginleşir.


KONU: NASIL LİSTELENİRSİNİZ?

İnternet'te bir siteniz varsa kullanıcıların sizi bulabilmesini sağlayacak iki alternatifiniz var. İlki, arama motoru ya da dizinlerine sitenizi kaydettirmek ve arandığında ilk 20 arama sonucu içerisinde yer almak, diğeri ise bol bol reklâm vermek. Reklam'ı karşılıklı reklam değiş tokuşu şeklinde de yapabilirsiniz. Benim sizlere aktarmak istediğim konu, artık arama motoru ya da dizinlerinde yer almak eskisi gibi ücretsiz değil. Eğer bu tür sitelerde yer almak istiyorsanız paraya kıyacaksınız. Belki de aşağıdaki bilgilere baktığınızda hepsinin bu sınıfa girmediğini, çalışmasına ücretsiz devam eden siteleri de göreceksiniz ancak eskiden 10'da 7 olan bu rakam 10'da 3 seviyelerine inmiş durumda. Şimdi duruma bir göz atalım.

EXCITE http://www.excite.com 

Excite, Looksmart'la işbirliğine başladı. O zamandan beri eğer Excite'da listelenmeyi başarabildiyseniz, aynı ağdan bilgi paylaşımı yapan Alta Vista, MSN, WebCrawler ve Magellan'da da listelenebilirsiniz.

Üç seviyede site bildirimi yapabiliyorsunuz;
- "Express Submit" 199.- US$ karşılığında iki iş gününde listelenme garantisi veriyor.
- "Basic Submission" 99.- US$ karşılığında sekiz haftaya kadar uzayabilecek bir sürede listelere girmenizi sağlıyor.
- Son seviyede ise hala geçerli ücretsiz bildirim olanağı var ancak hiç bir güvence verilmiyor.

ALTAVISTA http://www.altavista.com 

Looksmart'la işbirliğine başladığından bu yana Excite ile aynı fiyat politikası uyguluyor. 199.- US$'lık "Express Submit", 99.- US$'lık "Basic Submission" ve garanti verilmeyen ücretsiz bildirim seçenekleri mevcut.

HOTBOT http://hotbot.lycos.com 

Hotbot'ta yer almak istediğinizde Inktomi veri tabanına kayıt yaptırıyorsunuz. Ayrıca aşağıda göreceğiniz "The Open Directory Project" sitesine de kayıt yaptırmanız, Hotbot'ta yer almanızı sağlıyor. Bu servise kayıt yaptırmak henüz ücretsiz.

THE OPEN DIRECTORY PROJECT http://www.dmoz.org 

America Online "AOL" ya da Hotbot gibi sitelerde arandığınızda bulunmak istiyorsanız bu siteye muhakkak kaydınızı yaptırın. Bu site kategori esasına göre çalışıyor ve sitenizi bir kişi gelip inceleyerek, önerdiğiniz kategoriye uygunluğu kontrol ediyor. İşlemler otomatik değil, kişilerin bizzat incelemesi ile kabul ya da red ediliyor. Ücretsiz bir servis.

NORTHERN LIGHT http://www.northernlight.com 

Benim en ilginç bulduğum sitelerden birisi. Aradan geçen bu kadar seneye rağmen sisteminde değişiklik yapmadı. Ücretsiz olarak sitenizi kaydettirebiliyorsunuz ancak bu işlemi nereden yapacağınızı bulmak epeyce bir zamanınızı alacak. Burada yer almak önemli, onun için harcadığınız zamana değecektir.

LYCOS http://www.lycos.com 

Ücretsiz site kaydı yaptırabiliyorsunuz ancak arama sonuçlarında yer alma süreniz üç haftaya kaar uzayabiliyor. Ücretsiz bir servis olduğu için buna katlanmak zorundasınız.

YAHOO http://www.yahoo.com 

Ticari sitelerin ücret vermeden Yahoo'da yer alması artık olası değil. En çok kullanılan arama sitelerinden birisi olan Yahoo'da yer almak için müracaat 199.- US$. Üstelik bu parayı vermeniz sitenizin incelenerek, listeleneceği garantisini vermiyor. Siteniz incelendikten sonra kabul edilmeyebilir ve siz para kaybettiğinizle kalırsınız. Yine de denemeniz de yarar var.

INFOSPACE http://www.infospace.com 

Ücretsiz bir servis yine ancak site bildiriminiz esnasında çok uzun sayfalarca soruyu yanıtlamak zorundasınız. Infospace ayrıca Inktomi ve The Open Directory Project 'den de bilgi alıyor. Onun için eğer bu iki sitede yer alıyorsanız, Infospace için ayrıca uğraşmayın.

GOOGLE http://www.google.com 

Benim favori arama sitelerimden. Muhakkak sitenizi ekleyin. Herhangi bir ücret istenmiyor ancak listelenmek için de garanti vermiyor. Yahoo, inktomi ile olan anlaşmasını bitirip, Google'dan sonuç almaya başladı. Yahoo'da dizinlerde, kategorilerde görünemeseniz de, kelime bazlı sonuçlarda gözükebilirsiniz.

ASK JEEVES http://www.askjeeves.com 

Bu siteyi biliyorsanız, aramalarınızı soru sorarak yaptığınızı da biliyorsunuz demektir. Ask Jeeves'in listelerine girebilmek için e-posta aracılığı ile sitenizin adresini, tanıtımını, kullanıcıların sorabilecekleri soruları iletmeniz gerekiyor. Bütün bunlardan sonra dahi listelere girebilme garantisi yok. Ancak servisin popülaritesi düşünüldüğünde çaba harcamanıza değer.

INKTOMI http://www.inktomi.com 

Yahoo bırakmadan önce çok popülerdi. Halâ Hotbot gibi servisler tarafından kullanıldığı için dahil olunmasında yarar var. Ücret talep edilmiyor.

Toplam 11 site hakkında bilgi aktarmaya çalıştım. Bu 11 sitenin en az altısında yer alabiliyorsanız kullanıcı sayınızda artış görebilirsiniz. Ancak Yahoo, Altavista, The Open Directory Project ve Google 'da yer almanız çok önemli.


KONU: İSİMLERİN ANLAMLARI

Değişik teknikler yardımı ile numaraları birleştirerek, harflerin yan yana dizilişine bakarak, doğum tarihi gibi sayıları dikkate alarak kişilerin davranışlarını, yapılarını, tarzlarını çözmeye çalışan, karakter ve kişilik tahlili yapan kişiler vardır. Bunların bir kısmı saplantı halinde herşeyden bir anlam çıkarmaya çalışırlar. Bir kısmı bilimsel olduğunu öne sürdükleri metodları kullanırlar ve belirli bir noktaya dayandıklarını iddia ederler. Aslında bütün bunlar düşüncelerimizin bir yerinde kabul edildiği kadar kabul de edilmeyen sonuçlardır. İyi ve olumlu gördüğümüzde; "Evet, ne kadar doğru" dediğimiz, kötü ve olumsuz gördüğümüzde ise; "Yok canım, bunlar da birşey bilmiyor" dediğimiz, kendi kendimizi kandırdığımız olgular. Ancak ne demişler; "Fala inanma, falsız kalma". Ben bunu önermiyorum ama ilginç vakit geçirebileceğiniz bir site adresi vermek istiyorum. Burada isimlerinizden yola çıkarak karakter tahlili yapılıyor ve ne tür karaktere sahip olduğunuz anlatılıyor. Kısa bir özet bilginin verildiği kısım ücretsiz, daha kapsamlı rapor isterseniz ücret ödemeniz gerekiyor.

Erişim adresi; http://www.kabalarians.com/gkh/your.htm 

Benim ismimim tutup tutmadığını söyleyemem. Siz de bir bakın, eğleneceksiniz.


KİTAP: WWW.SENİ ARIYORUM.COM -
TÜLİN AKYILDIZ

Heidi ve Mehmet'in aşkı; ama öyle bildiğiniz aşklardan değil, günümüzün sevdalıları. Leyla ile Mecnun, Kerem ile Aslı, Ferhat ile Şirin, Tahir ile Zühre, Romeo ve Juliet 'mi desek, ne desek?

Tülin Akyıldız'ın Burgaz Yayınları tarafından yayınlanan "www.seni arıyorum.com" isimli eserini bu şekilde tanımlayabiliriz.

Bunların yanına bir de ICQ, chat, internet eklerseniz tabloyu tamamlarsınız. Duyguların doruklara çıktığı, akıcı bir dille yazılmış, sanal ortamın gerçek dünyadan farkını gözler önüne seren bir kitap. Finlandiyalı Heidi ile Türkiyeli Mehmet'in sanal ortamda başlayan ve gelişen aşk öyküsü. İnternet ortamındaki sohbetler neler getirebilir sorusuna yanıt veriyor.

İnternet ortamında ülkeler arası yaşanan bir aşk öyküsü. Bence bu kitabın devamı gelir. Bu ipucunu kitabın sonunda yakaladım. Duydunuz değil mi, Tülin Hanım?

Tülin Akyıldız ile yapılmış bir söyleşiyi Türkiye Bilişim Derneği'nin yayınladığı "Bilişim" dergisinin 77. sayısında bulabilirsiniz.

Ayrıca, Tülin Akyıldız'ın internet sayfalarına http://www.seni-ariyorum.8m.com adresinden erişebilirsiniz.

Kitap rahat okunabilir ve bir oturuşta bitirilebilecek tarzda. Edinip, okuyun. Beğeneceğinizi sanıyorum.

Şimdi biraz da bu kitabın satın alınma öyküsüne gelelim. Bu öyküden çıkarılacak çok hisse var. Öykü dediğime bakmayın, yaşanmış bir olayı aktarıyorum. "Kitap Edinme Macerası"

Akyıldız'ın kitabını temin edip, okumak istedim. Bunun için ne yaparsınız; en kolay yol bir kitapevine gidip, satın almak değil mi? Siz öyle zannedin. Yer yarılmış, kitap içine girmiş. İstanbul'da pek çok yer ile, özellikle Akyıldız'ın bulabilirsiniz dediği yerlerle konuştum, yok, stoktan teslim edilemiyor. Kitapseverlerin her kitaba kitapevlerinden erişme şansı yok, belli başlı yayın evleri ön sıralarda, diğerlerinin raflara çıkabilmek için çok çaba harcaması gerekiyor. Bu da yeni yazarların eser üretmesini ve bu eserleri bizlerle paylaşmasını güçleştiriyor hatta bir bakıma olanaksız hale getiriyor. Biliyorsunuz internet ortamındaki kitapçılarımız da çok iyi çalışıyorlar. Bir tanesine girdim baktım, baskısı yok diyorlar. Bir diğerinde ise temin edilebileceğini belirtiyorlar. Hemen siparişi verdim ve üç gün sonra kitap elimdeydi. Pandora kitapevi'ne de buradan teşekkür ederim.

(İlk paragrafta yer alan öykülerin isimlerini anımsatan Metin Berk'e teşekkür ederim)


SÖZ: BİR JAPON İLKESİ

Biz burada iyi gemiler yapmalıyız,
Eğer başarabiliyorsak kâr ederek,
Eğer mecbursak zarara katlanarak,
Ancak daima iyi gemiler yapmalıyız.

Bir Japon İlkesi

Bu sözü Sayın Hilmi Berk'in ofisinde gördüğüm zaman çok etkilendim ve kendisinden kullanabilmem için izin istedim. Bu dizeleri bizlerle paylaştığı için kendisine teşekkür ederim. Ne kadar derin bir yaşam ve çalışma felsefesi içerdiğini anladığınızı umarım.


Niçin görüşlerinizi iletmiyorsunuz? E-posta adresim aşağıda. Katkılarınızla daha iyi olacağını garanti edebilirim.

M.Sinan Oymacı
TRIO Çözüm Evi Bilişim Hizmetleri A.Ş.
e-posta: sinanoym@triosh.com


Yorum Ekle Yorumları Listele
68. Sayı önceki yazı 68. Sayı sonraki yazı
Yazarın Önceki Yazısı Yazarın Sonraki Yazısı
Her hakkı saklıdır. All rights reserved. netyorum.com © 2000-2005 İstanbul-Türkiye