| Önsöz | Arama | Üyelik | Sohbet | Alış-Veriş | www.netyorum.com   
Ajanda
Seçtiklerimiz
Arşiv
Yazarlar
Yorumlar

Bölümler

Köşe Yazıları
Teknoloji
Sanat
Soru & Cevap
Dostluk & Sevgi
Eğlence
Geçmiş Zaman Olur ki

Konular

Sinema
Müzik
Kitap
Sözler
Oyunlar
Ürünler
Mekan
 
 
Reklam Fiyatları

İzleyici Mesajları

Elektronik posta :
bilgi@netyorum.com

 
 
Bu sayfayı arkadaşınıza göndermek için tıklayın.

 
 
Açılış sayfası yapmak için tıklayın.

Sık kullanılanlar listesine eklemek için tıklayın.

 

Eski Sayıları

"Yansımalar" 03.05.2001 Sinan Oymacı - netyorum.com / Sayı: 69

İçindekiler;

  • Konu: İş Görecek Bilgisayar
  • Konu: Metroda Şaşkınlık
  • Konu: İsimlerin Anlamları
  • Kitap: İlk Kez Bir Şiire Ağladım - Gülsüm Güven
  • Söz: Dalai Lama

 


KONU: İŞ GÖRECEK BİLGİSAYAR

Hindistan'da geliştirilmekte olan ve bugünlerde ilk çalışan şeklinin pazara tanıtılmaya başlandığı bir cihaz "Simputer". 

Simputer kelimesi, (S)imple, (I)nexpensive, (M)ulti-lingual com(PUTER) kelimelerinin birleştirilmesinden oluşturulduğu gibi, (SIMP)le comp(UTER) den de oluşturulabilir. Ya da (S)imple, (I)n-expensive (M)ulti-lingual (P)eopLE's comp(UTER) da diyebilirsiniz. 

Bu konsept 1998 Ekim'inde Bangalore'de düzenlenen "Global Village" etkinliğindeki "Information Technology for Developing Countries" seminerinde dile getiriliyor. 

Bangalore'de yayınlanan deklarasyona göre; "herkes ucuz, genişletilebilir teknolojik cihazlarla ekonomik bir şekilde ulusal ağlara erişebilmeli ve bilgiye sahip olabilmeli. Bunun için muhakkak kişisel bilgisayarlara ihtiyaç duyulmamalı. Alt yapı ilgili ülkenin olanaklarına göre tasarlanmalı ve kültürel içerik korunmalı. Yerel dilde içerik sağlanarak, erişime açılmalı. Cihazın üzerinde kullanılacak uygulamalar mümkün olduğunca ücretsiz olabilmeli".

Bu başlıklardan yola çıkarak Hindistan'da bir oluşum gerçekleşiyor ve adına "Simputer" denilen cihaz tasarlanmaya başlıyor.

Cihazın özellikleri kısaca; Intel'in StrongARM işlemcisi Linux işletim sistemi ile kullanılacak. Monokrom LCD dokunmatik ekran (320x240 çözünürlükte) olacak, 16 MB bellek mevcut. Kalemle el yazısını tanıyabilecek ve farklı dillerdeki karakter setlerini destekleyecek. IRDA ve USB bağlantıları mevcut. Standart uygulamalar olarak internet erişimi ve elektronik posta bulunacak.

Ayrıca Hindistan'daki okuma yazma oranının düşük olduğu göz önüne alınarak yazı'dan konuşmaya çeviri yapabilme özelliği, konuşma tanıma uygulamaları da planlanıyor.

Cihazda yer alacak smart card ara birimi ile bankacılık, haber erişimi, alışveriş ödemeleri gibi işlemlere de olanak verebilecek.

Uzun vadede kablosuz iletişim de eklenmesi düşünülüyor.

Simputer'ı geliştiren grubun başında 7 kişi var. Bunlardan dördü "The computer science faculty of the Indian Institute of Science (IISc)" 'den, üçü ise "Encore Software" isimli şirketten.

Cihaz ilk bakışta bir kişisel el yardımcısı gibi görünse de yapabilecekleri bir kişisel bilgisayara eşit. Ancak kişisel bilgisayarda yapabileceğiniz herşeyi de bundan beklemeyin. Örneğin, çok yoğun bir bilgi girişi yapacaksanız, cihazın üzerindeki el yazısı tanıma sistemi yerine usb çıkışına bağlanabilen bir klavye daha çok işinize yarayacak.

Cihaz'da daha önce belirttiğim gibi Linux işletim sistemi kullanılıyor, uygulama yazılımları için ara birim olarak IML "Information Markup Language" seçilmiş. IML, HTML, XTML ve WML 'in arasında bir ara birim olarak tercih edilmiş ve geliştirilmiş. Grup, her türlü kodu açık ve denetimi kendi elinde olan sistemleri kullanmak istediği için bunu kabul etmiş.

Cihazı geliştiren grup üretimini yapmayı düşünmüyor. Onun yerine cihaz için lisans isteyenlere lisans verilecek, alınan bu bedelde cihazın yeni sürümleri için kullanılacak. Lisans bedelinin 1,100.- Amerikan Doları civarında olacağı söyleniyor.

Bu alt yapıyı kullanacak bir cihazın son kullanıcıya maliyetinin ise 200.- Amerikan Dolarını geçmesi beklenmiyor.

Darısı bizim başımıza. Ar-ge birimleri, üniversiteler şu işe bir el atın. Bu tür bir konuda çalışacak ekipte ben de yer alır, zaman ayırırım. Aklınızın bir kenarında bulunsun.

Detaylı bilgi için erişim adresi; http://www.simputer.org/


KONU: METRO'DA ŞAŞKINLIK

Söz edeceğim bu yazılım, geçtiğimiz günlerde palmturk haberleşme listesinde Cemre Güngör tarafından duyuruldu. İstanbul, Ankara, Adana ve İzmir'in de yer aldığını, görünce şok olduğunu belirtince, ilgili adrese gidip, indirmek ve incelemek vazifesini kendime verdim. Hemen adresten yazılım ve şehir veri tabanlarını indirip, Palm Vx 'e kurdum. Ben de şok oldum. Aslında buraya argo bir iki kelime, cümle yazmak gerekir ama netyorum'da yakışık almaz. Cemre Güngör'e katılıyorum.

Patrice Bernard ve Frank Van Caenegem adlarında iki kişinin çalışması. Programda yer alan bilgileri dünyanın değişik ülkelerindeki kişiler yardımı ile toplamışlar ve her haritanın içerisinde o kişi, kurum ya da kişilere teşekkür ediyorlar. İstanbul için 4.Levent - Taksim hattı içerilmese de onun dışında her yer var. İncelediğiniz zaman çok ilginç bilgilerle karşılaşıyorsunuz. Aslında sadece bir metro kullanım rehberi değil. Otobüs, tramvay, tren gibi taşıma araçlarını da içeriyor.

Örneğin; İstanbul'u ve Ankara'yı bilenler için iki çalışmayı size aktarayım.

Taksim'den Karaköy'e gitmek için 3 istasyon ve 1 aktarma olduğunu ve yolculuğun 9 dakika süreceğini belirtiyor. Taksim'den eski tramvayı alıp, Tünel'e gidin ve Tünel'de Tünel trenini alıp, Karaköy'de inin.

Emek'ten Dikimevi'ne gitmek için 9 istasyon, aktarma yok, 14 dakika. Emek'te Ankaray'ı alarak, Dikimevi'nde inin.

Palm işletim sistemi kullanan ve neler yapılabileceğini görmek isteyenlerin muhakkak edinmesi gereken bir çalışma. Üstelik ücretsiz. Hangi akla hizmet bunu ücretsiz yapıyorlar anlamam pek mümkün olmasa da, ellerine sağlık. Bir süre sonra buna tarifeleri de eklerler ve birilerine pazarlayarak iyi para kazanırlar.

http://home.worldnet.fr/~patriceb/Technique/Metro/Metro-en.html adresini kullanabilirsiniz.
 http://surf.to/metro/ adresi de kullanılıyor.
Site Fransızca, İngilizce ve Japonca dillerinde hizmet veriyor.

 

Türkiye'deki Palm işletim sistemi kullananların bir araya geldiği sitenin adresi ise http://www.palmturk.gen.tr


KONU: E-KİTAP'TA GERİ ADIM

Yaklaşık olarak beş ay öncesinin bir öyküsüne sizi götürmek istiyorum. 2000 senesinin yaz aylarında ünlü roman yazarı Stephen King, internet üzerinden dağıtımını yapacağı bir eser hazırlayacağını duyurdu; "The Plant". Bu eseri okuyucular bölümler halinde internet'ten kendi bilgisayarlarına yükleyecek, dilerlerse yazıcıdan çıktısını alabileceklerdi. İlk anketler kitabın bölümlerini internet'ten bilgisayarlarına indirecek okurların %75'inin istenen bedeli ödeyeceklerini gösteriyordu. Ancak dördüncü bölüme gelindiğinde kitabın dördüncü bölümünü alanların bedel ödeme oranı %50'nin altına düştü. Bir başka deyişle her iki kişiden biri para ödemeden kitabı okumaya devam ediyordu. Stephen King buna rağmen altıncı bölüme kadar geldi ve 18.Aralık.2000 itibarı ile diğer projelerine zaman ayırmak için bu kitabın devamını durdurdu. Kitabın bölümleri başlangıçta kopyalanmayı engelleyecek tarzda üretiliyor olsa da bazı kullanıcıların bunu çözmesi sonucu kopyalanma başladı.

Fiyatlara bakarsak; ilk üç bölüm için 1'er Amerikan Doları, daha sonraki üç bölüm için de 2'şer Amerikan Doları istiyordu. Peki ne harcanmış, ne kazanılmış, kâr mevcut mu? Bu sorunun yanıtı ilgili sayfalarda yer alıyor. Buna göre; 721,448.61 US$ gelir elde edilmiş. 257,616.34 US$ harcanmış. Kalan para 463,832.27 US$. Az mı gözüküyor, ne dersiniz?

İlk altı bölümden sonra dondurulan bu kitabın, şu anda eski bölümlerini de bilgisayarınıza indirmeniz olası değil.

Ancak bu e-kitap olgusunun başarısızlığı anlamına gelmiyor. Çünkü başarılı başka örnekler var. Burada konu Stephen King'in ayıracağı zamana karşılık elde edeceği kazanç. Ayrıca etik olarak eserinin kopyalanarak bedel ödenmeden okunmasına karşı. Bu da geçerli bir neden. Telif haklarına, yazarın hakkına saygılı kullanıcılar olmadığı taktirde neler olabileceğine dair güzel bir örnek. Eğer bu özdenetimi sağlayamazsak sanatçıların yaşamlarını sürdürecek kazanç elde etmelerini ve yeni eserler ortaya çıkarmalarını engelliyoruz.

Stephen King, eserleri ve The Plant hakkında http://www.stephenking.com adresinde detayları bulabilirsiniz. 


KİTAP: İLK KEZ BİR ŞİİRE AĞLADIM -
GÜLSÜM GÜVEN

"O yüreğimde taşıdığım en cesur insan. Şiirlerde yaşadı yıllarca, yaşadıklarını şiirle anlattı. Belki de yazdığı şiirleri yaşadı. Yüreğinde, beyninde ne kadar anlam varsa mısralarına yükledi. Yaşamın anlamıydı şiirleri. Ve şimdi sonunda hepsi; şiirler, yaşamı ve anlamları bu yapraklara döküldü. Dökülenlerin yalnızda duygular olduğunu düşünmeyin. Bence satır aralarının o beyazlığına dökülmüş gözyaşlarını da görebilmelisiniz. Anne, seni çok seviyoruz. Zeynep - Elif".

Gülsüm Güven'in çocuklarının okuduğunuz bu yazısı ile başlayan "İlk Kez Bir Şiire Ağladım" isimli şiir kitabından söz etmek istiyorum.

Kitapta 68 şiir yer alıyor. Bunların "Yarımlar" onbir, "Canımsın" üç ve "Seni Seviyorum" iki parçadan oluşuyor.

Yaşama pembe gözlüklerle bakan şiirler yok. Onun yerine yaşamın duygu dolu inişleri çıkışlarından esinlenen ve satırlara dökülen şiirler var. Gülsüm Güven, çocuklarının da belirttiği tarzda yazmış. Onların sözlerinin üstüne eklenecek pek fazla bir şey yok. Şiirlerdeki tarihlere bakarsanız bir senelik bir süreç içerisinde üretilen şiirlerle karşı karşıyayız ancak kapsadığı dönemin uzun yıllar olduğu muhakkak.

Şiir ile ilgileniyorsanız farklı tadlar bulacağınız bu kitabın kütüphanenizde bulunmasında yarar var. Şiirleri üretmek ve bunları bir araya toplayarak, eser haline getirmek güzel bir çaba. Satın alarak sizin de katkınız bulunsun.

Bu kitabı da Pandora kitapevi'nden temin edebiliyorsunuz. Kitapçılarda aramanız sonuç vermeyecektir.


SÖZ: DALAI LAMA

Dalai Lama der ki; "Kendinizden iyileri görerek asla gerçek mutluluğu yakalayamazsınız".

Tibetli rahip ve düşünce adamı Dalai Lama'nın, derin bir felsefi anlam içeren bu cümlesini özümsememizde yarar var. Mutluluk tanımı üzerine ne güzel söylemiş. Zenginlik, servet, şan şöhret'ten konuşulmuyor dikkat ederseniz.

Bu sözü benimle paylaşan Zeynep Kuleyin'e teşekkür ederim.


Niçin görüşlerinizi iletmiyorsunuz? E-posta adresim aşağıda. Katkılarınızla daha iyi olacağını garanti edebilirim.

M.Sinan Oymacı
TRIO Çözüm Evi Bilişim Hizmetleri A.Ş.
e-posta: sinanoym@triosh.com


Yorum Ekle Yorumları Listele
69. Sayı önceki yazı 69. Sayı sonraki yazı
Yazarın Önceki Yazısı Yazarın Sonraki Yazısı
Her hakkı saklıdır. All rights reserved. netyorum.com © 2000-2005 İstanbul-Türkiye