| Önsöz | Arama | Üyelik | Sohbet | Alış-Veriş | www.netyorum.com   
Ajanda
Seçtiklerimiz
Arşiv
Yazarlar
Yorumlar

Bölümler

Köşe Yazıları
Teknoloji
Sanat
Soru & Cevap
Dostluk & Sevgi
Eğlence
Geçmiş Zaman Olur ki

Konular

Sinema
Müzik
Kitap
Sözler
Oyunlar
Ürünler
Mekan
 
 
Reklam Fiyatları

İzleyici Mesajları

Elektronik posta :
bilgi@netyorum.com

 
 
Bu sayfayı arkadaşınıza göndermek için tıklayın.

 
 
Açılış sayfası yapmak için tıklayın.

Sık kullanılanlar listesine eklemek için tıklayın.

 

Eski Sayıları

"Güncel Yaşadıklarım" 10.02.2000 Timur Yalçın - netyorum.com / Sayı: 7

DERETH ADINDA BİR DÜNYA...

Turbine Entertainment Software'in geçtiğimiz yılın sonlarına doğru yapmış olduğu ve Microsoft'un pazarladığı bir üründen bahsetmek istiyorum. Oyunun adı “Asheron's Call”. FRP (Fantasy Role Playing) tarzında bir oyun ve sadece internet’te oynanabiliyor. Bir başka deyişle, internet’e bağlı değilseniz oyunu oynama imkanınız yok. Oyun, Dereth adında bir dünyada (dev bir ada demek daha doğru olur) geçiyor. Dünya üzerinde on bin'den fazla oyuncu bu dünyada on-line hep birlikte oynuyor.

Oyundaki amacınız; Yarattığınız bir kişi aracılığı ile Dereth'i gezerek çeşitli yerlerini keşfediyor ve buradaki kötü yaratıkları öldürüp, deneyim kazanıyorsunuz. Deneyimlerinizi çeşitli özelliklerinizi geliştirmek için kullanıyorsunuz. Zaman içersinde kendinizi geliştirip yenilmez bir kişi haline getirebilirsiniz. Bunun yanı sıra bu oyuna yeni başlamış ve daha az tecrübeli kişileri himayenize alarak, onları yetiştirip, yardımcı olabiliyorsunuz. Oluşturduğunuz gruptaki üyeler bir birine yardımcı oluyor. Bu sayede, oyunu sadece ilerleyip güçlü olmak ve öldürmek için oynamamış, sosyal bir çevrede dünyanın çeşitli yerlerinden bu oyuna katılan kişilerle iletişim kurmuş oluyorsunuz. Oyunun bu özelliği 3 boyutlu sanal bir dünyada chat etmeye imkan veriyor. Ayrıca zaman ilerledikçe bulduğunuz değerli eşyaların alım satımı ile uğraşarak, ticaret yapma şansınız oluyor.

Oyunu, dünyanın her yerinden katılan pek çok kişiyle aynı anda oynamak heyecan verici bir şey. Oyunun doğal olması ve diğer oyuncular ile birlikte oynanmasından ötürü bazı kısıtlar var. Örneğin: istediğiniz her an oyunu kaydedip yükleme yapamıyorsunuz. Onun için de, bir çatışmaya girecekseniz önceden bütün hesaplarınızı yapmanız gerek. Ayrıca, siz oyundan çıktığınızda oyun oynanmaya devam ediyor. En güzel tarafı ise yaratmış olduğunuz kişiler sunucu'da durduğundan makinanıza bir şey olsa bile oyundaki bilgileriniz hep saklı kalıyor.

“Asheron's Call” 'u kısaca anlattıktan sonra bu oyunu nasıl temin edebileceğiniz ya da edemeyeceğinizi anlatmak istiyorum. Oyun, Microsoft tarafında dağıtılmakta ve sadece Amerika'da satılmakta. Amerika haricinde bir ülkede standart ticari kanallardan bu ürünü bulmanız mümkün değil. Seçebileceğiniz en iyi yol, internet üzerinden sanal bir marketten sipariş etmeniz (benim yaptığım gibi). Ancak, burada da bir sorunla karşı karşıya geliyorsunuz. Amerika'da pek çok firma Türkiye'den verilen siparişlere sevkiyat çıkartırken bu sayı son günlerde azaldı. Sebebini araştırdığımızda, Türkiye'den yapılan taleplerin çoğu ya iade ediliyor (burada kopyalanıp geri gönderiliyor sanırım) ya da yanlış sipariş diye iptal ettiriliyor (kredi kartı sahtekarlığı olabilir). Sevkiyat yapan firmalar arasında “GameStop” adında bir firma var. Pek çok ürünü buradan getirtebilirsiniz.

Ancak Asheron's Call'u getirmeye kalkıştığınızda yine getirtemeyeceksiniz. Çünkü geçtiğimiz günlere kadar firma oyunu sevk ederken, Microsoft'un ülke dışında satılmasını istememesi üzerine ülke dışına sevkiyatı durdurdu. Geriye tek olasılık kalıyor. O da, Amerika'ya giden birisine sipariş etmeniz. Bir oyunu almak ya da almamak için hangi aşamalardan geçmek, ne kadar ısrarcı olmak gerekiyor?

Ayrıca hepsinden önemli olan bir konuyu aksetmek istiyorum. Bu oyunu bir şekilde aldığınızda yaptığınız harcama bitmiyor. Çünkü bir aylık ücretsiz kullanımdan sonra oyunu oynamaya devam etmek istiyorsanız Microsoft'un yan kuruluşu olan “MSN” 'e her ay 9.95 Amerikan Doları ödemek zorundasınız.

Bir tarafta sanal bir dünyada büyük bir zevkle oynayacağınız ve dünyanın her yerinden katılan oyuncular ile iletişim kurma şansınızın olduğu bir oyun, diğer tarafta da bunun için ödemeniz gereken bedel ve elde etmek için göstereceğiniz zahmet. Karar sizin...

Timur Yalçın
elektronik posta: timury@techie.com


Yorum Ekle Yorumları Listele
7. Sayı önceki yazı 7. Sayı sonraki yazı
  Yazarın Sonraki Yazısı
Her hakkı saklıdır. All rights reserved. netyorum.com © 2000-2005 İstanbul-Türkiye