| Önsöz | Arama | Üyelik | Sohbet | Alış-Veriş | www.netyorum.com   
Ajanda
Seçtiklerimiz
Arşiv
Yazarlar
Yorumlar

Bölümler

Köşe Yazıları
Teknoloji
Sanat
Soru & Cevap
Dostluk & Sevgi
Eğlence
Geçmiş Zaman Olur ki

Konular

Sinema
Müzik
Kitap
Sözler
Oyunlar
Ürünler
Mekan
 
 
Reklam Fiyatları

İzleyici Mesajları

Elektronik posta :
bilgi@netyorum.com

 
 
Bu sayfayı arkadaşınıza göndermek için tıklayın.

 
 
Açılış sayfası yapmak için tıklayın.

Sık kullanılanlar listesine eklemek için tıklayın.

 

Eski Sayıları

"Yansımalar" 17.05.2001 Sinan Oymacı - netyorum.com / Sayı: 71

İçindekiler;

  • Konu: Bilgi İşlemcileri Mutlu Etme Yöntemleri
  • Film: Proof Of Life - Yaşam Kanıtı
  • Söz: James Brewer - Anonim

KONU: BİLGİ İŞLEMCİLERİ MUTLU ETME YÖNTEMLERİ

11.5.2000'de "Bilgi İşlem Departmanlarını Nasıl Mutlu Edersiniz?" başlıklı bir yazı yayınlamıştım. Çok popüler bir yazı oldu. 15 madde içeriyordu. Bu maddelere ek geldi. Bu hafta size yeni maddeleri iletmek istiyorum. Yeni maddelerin altında da o yazıdan alıntı bulacaksınız.

Bilgi işlem çalışanlarını mutlu edecek yöntemler'e bir sene aradan sonra tekrar hoşgeldiniz. Umarım bunları yapmamışsınızdır.

1. Eğer bizi kahve makinasının başında ya da sigara molasında yakalarsanız muhakkak bilgisayarla ilgili bir soru sorun. Bizim dünyada anladığımız tek şey teknolojidir ve molayı sizin sorularınızı yanıtlamak için verdik. Bilgisayarınızla ilgili soruları e-posta ile ya da telefonla soramazsınız.

2. Destek bölümünü aradığınızda karşınıza çıkan mesajı sonuna kadar dinlemeden mesaj bırakma seçeneğine gidip, ne istediğinizi kaydediniz. O mesajda bizim izinli olduğumuz ve iki gün sonra işe geleceğimiz kaydedilmiş olsa da siz bunu bilemediğiniz için ertesi gün bir üst yetkiliye sorununuzla ilgilenilmediğini belirten şikayet mektubu gönderiniz.

3. Evdeki telefonunuz hat vermiyorsa hemen bizi arayın. Biz muhakkak ne olduğunu biliriz.

4. Bizimle bir sorununuzu gidermek için telefonda konuşurken gazete okumaya devam edin. Böylece bizim söylediklerimizi yapmazsınız. Ne de olsa biz kendi kendimize konuşmayı severiz.

5. Bilgisayar kursuna gidiyorsanız orada öğrendiklerinizi denemek için kendi bilgisayarınıza ve arkadaşlarınızın bilgisayarlarına yeni sürücüleri kurunuz. Böylece sistem çalışmaz hale geldiğinde bize gece yarılarına kadar çalışacak fırsat vermiş olursunuz.

6. Bize kolay kolay teşekkür etmeyin. Ne de olsa biz bu işi severek yapıyoruz ve bu iş için para alıyoruz.

7. Yeni bir yazılımı sisteminize kurup bir sorun yaşadığınızda, bilgisayarınıza yeni bir yazılım kurup kurmadığınız sorusuna kesinlikle kurmadım cevabını verin. Böylece ne olduğunu anlamamız daha uzun sürecektir.

8. Eğer farenin kablosu sizi çok rahatsız ediyorsa kablonun bir kısmını monitörün ya da sistem ünitesinin altına sıkıştırın. Bu kablolar çok dayanıklıdır, hiç bir şey olmaz, ezilmez.

9. Klavyenizdeki bir tuş çalışmıyorsa hemen klavyenin değiştirilmesini talep edin. İçecek ya da yiyecek döküldükten sonra çalışmayan klavyeyi niye size vermişler ki.

10. Sistemi kullanırken "Emin misiniz?" ya da "Are you sure?" mesajı aldığınızda ne olduğuna bakmadan hemen "evet" ya da "yes" cevabını tıklayın. Emin olmasaydınız o işlemi niye yapmak isteyesiniz ki.

11. Lazer ya da inkjet yazıcının kartuşunun değişmesi gerektiğinde muhakkak bilgi işlemden birisini çağırın. Kartuş değiştirmek olağanüstü zor bir iştir ve el kitaplarına göre üniversitelerin nükleer fizik bölümünden diploma alınmış olmasını gerektirir.

12. Bilgisayarınızda bir sorun yaşadığınızda sekreterinize talimat vererek düzelttirmesini isteyin. Böylece sorunun ne olduğunu bilmeyen bir üçüncü kişi ile konuşmaya başlarız.

13. 30 MB civarında bir film eklenmiş mesaj aldığınızda bütün tanıdıklarınıza forward edin. Ne de olsa bizim mesaj sistemlerimizde sınırsız kapasite var ve internet hatlarımız hep boş.

14. Uzun yazı dosyalarını yazıcıdan basmak için ufak parçalara bölmeyin. Bir defada 300 sayfa yazıyı yazıcıya gönderin ki, sizden sonra bir sayfa yazıcı çıktısı almak isteyenler bekleyebilsin.

15. Bilgi işlemden birisine hafta sonunda markette rastlarsanız muhakkak bilgisayarla ilgili bir soru sorun. Ne de olsa biz yirmidört saat yedi gün çalışırız.

16. Eğer çocuğunuz bilgisayar bölümünde okuyorsa haftasonu sizin bilgisayarınızı kullanabilmesi için ofise getirin. Böylece pazartesi sabahı yasal olmayan yazılımları sistemlerden nasıl sileceğimizi bulmaya çalışırız. Üstelik bu yazılımlar şirketin uygulamalarını çalışmaz hale getirmiş olabilir. Biz tekrar kurarız.

17. Evde kullanmak için isimsiz toplama bir bilgisayar alıp, çalıştıramadığınızda hemen ofise getirip, bilgi işlem bölümüne verin. Bir an önce çalıştırılmasını isteyin ki evdekiler quake, doom, unreal oynamaya başlayabilsinler. Ne de olsa bizim bütün gün internet'te dolaştığımız herkes biliyor.

18. E-postalarınızın ekindeki tüm dosyaları açın. Tehlikeli olduğunu bilseniz dahi tehlike sizi etkilemez. Virüs bula bula sizi mi bulacak?

Şimdi de geçen seneki maddeler.

1. Bizi bilgisayarınızı başka bir yere taşıtmak için çağırdığınızda, cihazı yarısına kadar kartpostallar, bebek, çocuk veya manzara fotoğrafları, doldurulmuş maket oyuncaklar, kurutulmuş çiçekler altında bırakın. Bizim kendimize ait bir yaşamımız yok, tek görevimiz bunların arasından sistemi bularak sizi memnun etmek.

2. Hiçbir şeyi hiçbir zaman not almayın. Oluşan hata mesajlarını tekrar oluşturmaya çalışarak ne olduğunu anlamak bizim işimizdir.

3. Eğer bilgi işlem departmanından çağırdığınız bir kişi hemen yanınıza geleceğini söylediyse, yerinizi kahve veya çay almak için terk edin. Bu sayede teknisyene bilgisayarınızın şifresi gerekli olduğunda orada bulunmazsınız. Yüzlerce bilgisayarın ekran koruma modundan çıkış şifresini hatırlamak bizim için çocuk oyuncağıdır.

4. Yardım masasını aradığınızda ne istediğinizi belirtin, yapmak istediğinizi nasıl yapamadığınızı belirtmeyin. Eğer mesaj alamıyorsanız, bilgisayarınızı açmadığınız için bunun oluştuğunu siz bilmek zorunda değilsiniz.

5. Bilgi işlem size yüksek öncelikli bir elektronik posta gönderdiyse okumadan hemen silin. Onlar sadece test amaçlı elektronik posta gönderirler.

6. Bilgi işlem elemanı masasında yemek yiyiyorsa, doğrudan yanına gidin ve tüm içinizi boşaltın, söylemek istediklerinizi söyleyin. Biz size hizmet etmek için buradayız.

7. Acil bir mesajın tamamını büyük harflerle yazarak gönderin. Bu sayede mesaj sunucusu hemen o mesajı alıp, bekletmeden, öncelikli olarak ilgili yerlere dağıtacaktır.

8. Fotokopi makinesi çalışmadığında bilgi işlem destek grubunu arayın. Sonuçta o da elektronik bir cihaz.

9. Evdeki bilgisayarınızda bir sorun olduğunda şirkete getirin ve bilgi işlemdeki kişilerin masasına kime ait ve sorunun ne olduğuna dair bir not bırakmadan cihazı bırakın. Biz bulmaca çözmeye bayılırız.

10. Bilgi işlemden kişiler size bilgisayar monitörlerinin içinde kartuş olmadığını söylediklerinde itiraz edin ve onlara yanıldıklarını ispat etmeye çalışın. Biz anlamsız şekilde bilgisiz karşılıklı tartışmayı severiz.

11. Telefonla konuştuğunuz bilgi işlem elemanı hemen yanınıza geleceğini söylediğinde ona; "Hemenden, kaç hafta anlamalıyım?" diye sorunuz. Bizi bu şekilde motive etmeniz çok olumlu bir yaklaşım.

12.Eğer yazıcıya gönderdiğiniz bir doküman çıktısını alamıyorsanız, aynı dokümanı yirmi defa daha yazıcıya gönderin. Böylece yazıcıdaki boşlukları doldurup, yazının çıkmasını sağlayabilirsiniz.

13. Eğer hala yazıcıdan çıktı alamıyorsanız, aynı yazıyı firmadaki değişik tüm yazıcılara gönderin. Muhakkak bir tanesi çalışacaktır.

14. Hiçbir şekilde teknik terimleri öğrenmeyin. Siz, "Bu şey birden durdu" dediğinizde şey'in ne anlama geldiğini biz muhakkak buluruz.

15. Sistemdeki yardım dosyalarını, kullanıcı kitaplarını okumayın. Onlar sadece teknik adamlar içindir.

Böylece toplamda 32 maddeye geldik. Zaman içerisinde yeni ekler geleceği muhakkak. Sizlerin katkısını bekliyorum. Bir el kitabı hazırlarız artık.


FİLM: PROOF OF LIFE - YAŞAM KANITI

Vizyondan kalkmış ancak yine de izleyebileceğimiz filmlere yer vermek istiyorum bir iki hafta.

Taylor Hackford'un yönettiği "Proof Of Life - Yaşam Kanıtı" filminin başrollerinde Meg Ryan, David Morse, Russel Crowe ve Pamela Reed yer alıyor.

Hackford "An Officer And Gentleman", "The Devil's Advocate", Ryan "Sleepless In Seattle", "French Kiss", "You've Got Mail", Morse "Contact", "Dancer In The Dark" filmlerinden anımsayabilirsiniz. Crowe 2000'de "The Insider" 'daki rolü ile En İyi Erkek Oyuncu Oscar ödülüne aday gösterilmişti, 2001'de "Gladiator" filmindeki rolü ile En İyi Erkek Oyuncu Oscar ödülünü aldı.

Amerikalı bir çift Güney Amerika'daki bir proje için çalışırken, mühendis olan eş (Morse) hükümet karşıtı güçler tarafından kaçırılır. Bulunması için çabalar sonuç vermeyince geride kalan eş (Ryan) eşinin bulunması için bir ajanla (Crowe) anlaşır. Fidye ile mühendisin geri getirilebileceği düşünülmektedir. Bundan sonra macera, sevgi, heyecan dolu dakikalar başlar. Mühendis sağ olarak evine dönebiliecek mi, arabulucu profesyonel konuyu halledebiliecek mi?

İki saatin üzerinde bu film keyifle izlenebilecek filmlerden. Oyuncuların hepsi güzel performans sergiliyorlar. Bulduğunuz taktirde izleyin.


SÖZ: JAMES BREWER -
ANONİM

"İnsanda hayallerin yerini anılar almaya başlamışsa, yaşlılık başlamış demektir" - James Brewer

Bir de anonim söz aktarmak istiyorum;"Doğarken sen ağladın çevrendekiler güldü. Öyle bir hayat yaşa ki öldükten sonra çevrendekiler ağlasın, sen gül"

Bu hafta yaşlılık ve ölüm üzerine iki söz paylaştım. Öyle tahmin ediyorum ki yukarıdaki sözlere benim gibi siz de katılacaksınız.


Niçin görüşlerinizi iletmiyorsunuz? E-posta adresim aşağıda. Katkılarınızla daha iyi olacağını garanti edebilirim.

M.Sinan Oymacı
TRIO Çözüm Evi Bilişim Hizmetleri A.Ş.
e-posta: sinanoym@triosh.com


Yorum Ekle Yorumları Listele
71. Sayı önceki yazı 71. Sayı sonraki yazı
Yazarın Önceki Yazısı Yazarın Sonraki Yazısı
Her hakkı saklıdır. All rights reserved. netyorum.com © 2000-2005 İstanbul-Türkiye