| Önsöz | Arama | Üyelik | Sohbet | Alış-Veriş | www.netyorum.com   
Ajanda
Seçtiklerimiz
Arşiv
Yazarlar
Yorumlar

Bölümler

Köşe Yazıları
Teknoloji
Sanat
Soru & Cevap
Dostluk & Sevgi
Eğlence
Geçmiş Zaman Olur ki

Konular

Sinema
Müzik
Kitap
Sözler
Oyunlar
Ürünler
Mekan
 
 
Reklam Fiyatları

İzleyici Mesajları

Elektronik posta :
bilgi@netyorum.com

 
 
Bu sayfayı arkadaşınıza göndermek için tıklayın.

 
 
Açılış sayfası yapmak için tıklayın.

Sık kullanılanlar listesine eklemek için tıklayın.

 

Eski Sayıları

"Yansımalar" 14.06.2001 Sinan Oymacı - netyorum.com / Sayı: 75

İçindekiler;

  • Konu: Mesaili İnternet
  • Film: American Psycho - Amerikan Sapığı
  • Söz: Aldous Huxley

 


KONU: MESAİLİ İNTERNET

Mesaili internet'ten kastettiğim; günün pardon gecenin belli saatlerinde çalışmayan internet hizmetleri. Bu nasıl oluyor 
diyorsanız, ben de bilmiyorum. Tek bildiğim belirli saatlerde Türkiye'deki bazı özel şirketlerin, internet servis sağlayıcıların 
ve başka kurumların internet ana bilgisayarları kapatılıyor.

Bir süredir yurt dışında olduğum için ve saat farkından dolayı bunun daha rahat farkına varabildim. Gerçi yurt dışına çıkmadan da fark ediyordum ancak gecenin geç saatlerinde (2'den sonra) sistemlerin çalışmadığını tesadüf olarak yorumluyordum. Ancak her gün kullanmaya başlayınca özellikle gönderdiğim e-postalar yerlerine ulaştırılamıyor diyerek geri dönmeye başlayınca sorunun büyüklüğünü anladım.

Yurt içindeki sistemleri kullanan kullanıcıları buradan bilgilendiriyorum. Sizin için önemli olabilecek e-postalar, sistemleriniz gece yarılarından sonra kapatılıyor ya da bilemediğimiz bir şekilde erişilemez hale geldikleri için elinize ulaşmıyor.

Konuya sadece e-posta açısından da bakmayın, bu bir elektronik ticaret sitesi de olabilir. Bu sitenin host edildiği bilgisayarlarda kapatılmış olabilir.

Bir kaç yaklaşımda bulunabilirim. İlk olarak, periyodik bakımları olabilir ki; bunu anlayışla karşılarız. Ancak bu her akşam olmaz. Ayda bir kez bir ya da en fazla iki saat belki. Onun dışındaki mazeretleri kabul etmiyorum.

Sistemlerin kapatıldığını nasıl anladığıma gelirsek; her hafta netyorum'un yeni sayfasındakileri bir liste çerçevesinde e-posta bülteni aracılığı ile gönderiyorum. Bu mesajların bir kısmı geri dönüyor, geri dönenlerin çoğunluğu maalesef ".tr" uzantılı alan adlarına sahip. E-posta adreslerinde sorun olamaz mı diyenler çıkabilir, hayır sorun yok. Çünkü sabah saat 7:00 civarında aynı e-posta adreslerine yapılan gönderiler yerlerine ulaşıyor.

Alan adının dönüşümünü sağlayan sistemlerde de mesai uygulandığını söyleyenler var. Bu da bir başka konu dikkat edilmesi gereken.

Uzun lafın kısası, o kadar çok konu var ki uğraşılacak, dikkat edilecek, bir eksik bir fazla fark etmiyor. Yaşamımız zorluklar üzerine ve bu zorlukları nasıl aşacağımızı bulmak üzerine kurulmuş. Günlük yaşam çabasına o kadar çok zaman ayırıyoruz ki, sonunda planlamaya ve geleceği görmeye fırsatımız kalmıyor.


FİLM: AMERICAN PSYCHO - AMERİKAN SAPIĞI

Bret Easton Ellis'in romanından Mary Harron beyazperdeye uyarlamış ve yönetmiş "American Psycho - Amerikan Sapığı" filmini. Başrollerde, Christian Bale, Willem Dafoe, Jared Leto, Josh Lucas, Samantha Mathis ve Matt Ross yer alıyor.

Dafoe, 1987'de "Platoon" ve 2000'de "Shadow of The Vampire" ile iki kez En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Oscar ödülüne aday gösterilmişti. Bale, "The Portrait of a Lady", Leto, "Fight Club", Mathis, "Broken Arrow" ve Ross, "Twelve Monkeys" filmlerinden anımsanabilir.

1980'li yıllarda geçen film, Wall Street'te banker olarak çalışan bir gencin yaşamından kesiti aktarıyor. Bir yuppie olan başrol oyuncumuz gündüzleri saygın bir bankacı ancak geceleri tamamen farklı bir dünyada yaşayan karaktere sahiptir. Filmin adından da kolayca anlaşılabileceği gibi seri cinayetler işlemektedir.

Film hakkında bir ilginç not ise; seri cinayetler işlediği için tutuklanan bir Kanadalı bu filmi gördükten sonra ne yapacağına karar verdiğini belirtmiş. Aslında bu kadar etkilemesi doğal değil çünkü buna benzer onlarca film var psikopat katillerin yaşamını ve tarzlarını aktaran.

Film hakkında pek çok farklı görüş okuyabilirsiniz, çok iyi'den kötü'ye kadar not almış durumda. Başrol oyuncusunun performansının filmi kurtardığını iddia eden görüşler de mevcut. Kanımca oyuncuların performansı iyi.

Gerilim filmi arıyorsanız vakit geçirmek için izleyebilirsiniz ancak çok şey beklemeyin. Çocuklara ve yetişkin olmayanlara izlemesi sakıncalı bir film.


SÖZ: ALDOUS HUXLEY

"Brave New World" eserinin yazarı İngiliz yazar Aldous Huxley (1894-1963) 'den bir alıntımız var; "Bir insanın tecrübesini başından ne geçtiği değil, başından geçenlerden nasıl yararlandığı gösterir". Huxley, 16 yaşında geçirdiği bir rahatsızlıktan sonra görmez hale gelmişti.

Bu söze bakarsak tecrübenin ne olduğunu anlayabiliyoruz da, tecrübe seviyemiz hakkında karar vermemiz zor olacak gibi. Bizde de tecrübeli çok ancak yararlanıp yararlanmadığımız tartışılır.


Niçin görüşlerinizi iletmiyorsunuz? E-posta adresim aşağıda. Katkılarınızla daha iyi olacağını garanti edebilirim.

M.Sinan Oymacı
TRIO Çözüm Evi Bilişim Hizmetleri A.Ş.
e-posta: sinanoym@triosh.com


Yorum Ekle Yorumları Listele
75. Sayı önceki yazı 75. Sayı sonraki yazı
Yazarın Önceki Yazısı Yazarın Sonraki Yazısı
Her hakkı saklıdır. All rights reserved. netyorum.com © 2000-2005 İstanbul-Türkiye