| Önsöz | Arama | Üyelik | Sohbet | Alış-Veriş | www.netyorum.com   
Ajanda
Seçtiklerimiz
Arşiv
Yazarlar
Yorumlar

Bölümler

Köşe Yazıları
Teknoloji
Sanat
Soru & Cevap
Dostluk & Sevgi
Eğlence
Geçmiş Zaman Olur ki

Konular

Sinema
Müzik
Kitap
Sözler
Oyunlar
Ürünler
Mekan
 
 
Reklam Fiyatları

İzleyici Mesajları

Elektronik posta :
bilgi@netyorum.com

 
 
Bu sayfayı arkadaşınıza göndermek için tıklayın.

 
 
Açılış sayfası yapmak için tıklayın.

Sık kullanılanlar listesine eklemek için tıklayın.

 

Eski Sayıları

"Yansımalar" 28.06.2001 Sinan Oymacı - netyorum.com / Sayı: 77

İçindekiler;

  • Konu:  Basın Kartını Kaçırdık
  • Kitap: Krizleri Nasıl Çıkardık? - Mahfi Eğilmez, Ercan Kumcu
  • Müzik: Randy Crawford - Every Kind of Mood
  • Söz: Barbara De Angelis

 


KONU: BASIN KARTINI KAÇIRDIK

RTÜK yasasında yapılacak değişikliklere internet platformunun da dahil edilmesi ile oluşacak ortamın neler getirebileceğine farklı bir bakış açısını Telepati dergisinin Haziran 2001 sayısında Demet Zübeyiroğlu'nun "Büdütör" köşesinde buldum.

"Ben firmamı ve hizmetlerimi tanıttığım bir Internet sitesi sahibi olarak, basın sektörünün yaptırımlarını uygulamak zorunda bırakılıyorsam, o halde basın sektörüne direkt olarak dahil olmuş sayılmaz mıyım? Ala ala sadece yaptırımlarını alacak değilim herhalde. Nimetlerimden de faydalanacağım. O halde 5 senelik bir Internet sitesi sahibi olarak sarı basın kartımı alabilirim. Sarı basın kartı sahibi olarak silah taşıma izni almam kolaylaşabilir. Konser, fuar, maç gibi etkinliklere ücretsiz katılabilirim." paragrafı bardağın yarısı dolu yarısı boş gibi her konuya değişik bakış açıları ile yaklaşılabileceğini ne kadar güzel anlatıyor.

Yazının tamamına http://www.telepati.com.tr/haziran01/budutor69.htm adresinden erişebilirsiniz.

Eğer ilk önerildiği şekilde yasalaşsaydı internet'te sitesi olan herkes basın mensubu sayılacak ve basın kartı talep eder duruma gelecekti.

Şu anda bu konu Cumhurbaşkanı'nın onayından geri dönmüş durumda. Konu üzerinde çalışmalar, aktiviteler devam ediyor. Umarım(z) internet'in gelişimini engelleyecek uygulamalardan kaçınılır.

Unutmam olası değil; bundan üç dört sene önce Amerika'daki Comdex fuarında internet ortamında yayın hayatını sürdüren dergi ve gazete sitelerinin çalışanlarına basın mensubu uygulaması yapılıyordu. Bu kişiler hayatlarından çok memnundu. Bir süre sonra bu uygulamayı sitesine resmi yayın numarası alan kişilerle sınırlandırdılar. Bu zaten resmi olarak bir yayın olduğunuz anlamına geliyor.


KİTAP: KRİZLERİ NASIL ÇIKARDIK? -
MAHFİ EĞİLMEZ, ERCAN KUMCU

Hazine Müsteşarlığı'ndan emekli Mahfi Eğilmez ile T.C. Merkez Bankası Başkan Yardımcılığı görevinde bulunmuş Ercan Kumcu'nun, Haziran 2001'de yayınlanan "Krizleri Nasıl Çıkardık?" başlıklı kitabı nereden nereye geldiğimizi gözler önüne seren bir çalışma.

Kitap, Creative Yayıncılık tarafından okurlara ulaştırılıyor.

İstikrar Programı, Kasım Krizine Doğru, Şubat Krizi ve Krizden Nasıl Çıkarız? başlığında dört bölüm mevcut. Kitapta, Eğilmez'in ve Kumcu'nun 1999'un 12. ayından 2001'in 4. ayına kadar geçen sürede değişik yayın organlarında yayınlanan yazıları yer alıyor.

Yakın geçmişin ekonomik açıdan güzel bir tarihçesi. Nereden nereye gelindiğini, neler yapılsaydı nelerle karşılaşmazdık, neler yapılmadı ya da geç uygulamaya alındı görebiliyorsunuz. 

Sadece ekonomi ile ilgili olanlar için değil, kimin neyi nasıl yaptığını ya da yapmadığını öğrenmek isteyenler için yakın ekonomik tarihin güzel bir tanımı bu kitapta. Edinip, okuyun. Güzel bilgiler bulacaksınız.


MÜZİK: RANDY CRAWFORD - EVERY KIND OF MOOD

Bu albüm hakkındaki görüşlerime geçmeden önce, alınış öyküsünü ve aldıktan sonra albümün içinde karşılaştığım ismin bende yarattığı duyguyu aktarmak istiyorum. Randy Crawford uzun süredir müzik piyasasında, caz albümleri yapan bir sanatçı. "Almaz" isimli şarkısını içeren bir albümü almak istiyor ancak bulamıyordum. Geçtiğimiz günlerdeki yurt dışı seyahatimde pek çok yere sorduktan sonra "Every Kind of Mood" albümünde buldum. Satın aldıktan sonra dinlemek üzere müzik setine koyarken, albümün içindeki kitapçığa bir göz attım. Gördüğüm ismin oluşturduğu duyguyu uluslararası platformlarda başarılı olan kişileri gördüğünüzde yaşabilirsiniz. Albümün sunuş yazısını, Ahmet Ertegün yazmış ve "Bu albümden ve değerli sanatçıdan en az benim aldığım kadar zevk alacak ve hoşlanacaksınız" diye sonlandırmış.

Albüme gelirsek; "Are You Sure" 'dan "Bye Bye" 'a, "Captain of Her Heart" 'tan "Almaz" 'a kadar 15 eser yer alıyor. 1997 senesinde baskısı yapılan bu albüm caz severlerin arşivlerinde yer alıyordur. Rahat dinleyebileceğiniz bu albümü öneririm.


SÖZ: BARBARA DE ANGELIS

"Severek asla birşey kaybedemezsiniz. Ama hiç bir şey yapmadan durursanız her zaman kaybedersiniz". Barbara De Angelis'in bu sözü ile haftanın yazısını kapatalım.


Niçin görüşlerinizi iletmiyorsunuz? E-posta adresim aşağıda. Katkılarınızla daha iyi olacağını garanti edebilirim.

M.Sinan Oymacı
TRIO Çözüm Evi Bilişim Hizmetleri A.Ş.
e-posta: sinanoym@triosh.com


Yorum Ekle Yorumları Listele
77. Sayı önceki yazı 77. Sayı sonraki yazı
Yazarın Önceki Yazısı Yazarın Sonraki Yazısı
Her hakkı saklıdır. All rights reserved. netyorum.com © 2000-2005 İstanbul-Türkiye