| Önsöz | Arama | Üyelik | Sohbet | Alış-Veriş | www.netyorum.com   
Ajanda
Seçtiklerimiz
Arşiv
Yazarlar
Yorumlar

Bölümler

Köşe Yazıları
Teknoloji
Sanat
Soru & Cevap
Dostluk & Sevgi
Eğlence
Geçmiş Zaman Olur ki

Konular

Sinema
Müzik
Kitap
Sözler
Oyunlar
Ürünler
Mekan
 
 
Reklam Fiyatları

İzleyici Mesajları

Elektronik posta :
bilgi@netyorum.com

 
 
Bu sayfayı arkadaşınıza göndermek için tıklayın.

 
 
Açılış sayfası yapmak için tıklayın.

Sık kullanılanlar listesine eklemek için tıklayın.

 

Eski Sayıları

"Yansımalar" 05.07.2001 Sinan Oymacı - netyorum.com / Sayı: 78

İçindekiler;

  • Konu: Her Taşın Altında
  • Film: Fifteen Minutes - Onbeş Dakika
  • Müzik: Cesaria Evora - São Vicente Di Longe
  • Oyun: Gangsters 2
  • Söz: Nicolas Murray Butler

 


KONU: HER TAŞIN ALTINDA

Farkında mısınız bilmiyorum ancak her taşın altından aynı simalar çıkıyor. Bunu aklınıza gelebilecek hemen hemen tüm sektörler, iş kolları, çalışma grupları, aynı ilgi odakları için görebilirsiniz. Aşağıda yer alan Nicolas Murray Butler'ın sözünün ilk maddesi küçük bir gruptan söz ediyor ancak oradaki küçük bir grup üretici. Bizdeki gruplar ise pek öyle değil. Üretici olmayan tüketici mi olur? Bu sorunun yanıtı da ortada. Çünkü bir üretim var ancak topluma katkısının ne olduğu çok tartışılır. 

Sanki her işi onlar yapmak zorunda. Her yerde, her zaman hazırlar. Her konuda bilgileri var, görüş bildirebiliyorlar. Herşeyin odak noktasında yer alıyorlar.

Daha fazla üretici olmak, yeni simaları, düşünceleri, çalışacak kişileri ortaya çıkarmak zorundayız. Yoksa bir avuç kişinin oluşturduğu gündemin peşinden gidip duracağız. Üstelik bir de seviye sorunumuz var. Gelecek nesillere örnek olacak çalışmalar yapacağız.


FİLM: FIFTEEN MINUTES - ONBEŞ DAKİKA

John Herzfeld’in yazdığı ve yönettiği “Fifteen Minutes - Onbeş Dakika” filminin başrollerinde, Edward Burns, Robert De Niro, Karel Roden, Kelsey Grammer, Avery Brooks, Melina Kanakaredes, Oleg Taktarov ve Vera Farmiga yer alıyor.

Yönetmen Herzfeld, “Two Days In The Valley” filminden anımsanabilir. Oyunculara gelirsek; Burns, “She’s The One”, “Saving Private Ryan”, Roden, Çekoslovakya’da aldığı ödüllü filmler, Grammer, “Frasier” adlı televizyon dizisi, Brooks, “American History X”, “Star Trek: Deep Space Nine”, Kanakaredes, “Dangerous Beauty”, Taktarov, “Air Force One”, Farmiga, “Autumn In New York” ‘dan anımsanacaklar.

De Niro, 6 kez Oscar’a aday gösterilmiş ve 1975’de “Godfather II” ‘deki oyunu ile En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu, 1981’de “Raging Bull” ‘daki oyunu ile de En İyi Erkek Oyuncu Oscar ödüllerini almıştı. Yakın zamanda ise “Meet The Parents” ve “Analyze This” ‘ten anımsayacağız.

Bu sezon beklenmeyeni izleyici ile buluşturan senaryoların dönemi gibi gözüküyor. "Knight's Tale" filmin içerdiği dönemin müzikleri yerine günümüz müziklerini kullanarak izleyiciyi şaşırtmıştı. "Fifteen Minutes" 'de ise senaryo sürekli temposunu yükseltiyor.

Psikopat iki arkadaş, Avrupa'da yaptıkları bir soygundan sonra yakalanarak hapse düşerler, bu esnada diğer ortaklarını ele vermezler. Hapisten çıktıktan sonra paylarına düşeni almak üzere Amerika'ya gelirler. Ortaklarını bulduktan sonra ortalık karışır. Arkadaşlardan birisi film çekimine meraklıdır ve ne yaparlarsa kayıt etmektedir. Bu şekilde daha önce kayıt edilmemiş düzeyde "Yaşamlarının Filmi" 'ni çeker. Başrolde değişik oyuncular yer alır.

Film bir miktar "Natural Born Killers" 'ı anımsattı bana. O filmde de zevk için insanları öldüren iki psikopat vardı. Bu filmde de Amerika'daki sistemi gördükten sonra kendilerine göre yorumlayarak kişileri öldürerek para kazanabileceklerini düşünen iki seri katil var.

Oyuncuların performansı çok iyi. Müzikler ve çekimler güzel. Atmosfer değişik. Amerika'daki medya ve hukuk sistemi üzerine kurgusu iyi ayarlanmış bir kara mizah örneği. İzlemenizi öneririm. İçeridği şiddet sahneleri ve fikirler nedeni ile belli bir yaşın altındakilerin izlemesi uygun değil.

Bu arada bir de İstanbul'daki bir sinema kompleksinden söz etmek istiyorum. Kavacık'taki "Boğaziçi Sinemaları". Özel Türker İnanoğlu Vakfı Sinema, Televizyon Özel Eğitim Merkezi'nde yer alan sinemada 5 salon mevcut. Perde, ışıklandırma, ses ve havalandırma düzeni güzel. Otopark sorunu yok. Fırsat bulduğunuzda rahat bir ortamda film izlemek istiyorsanız gidin.


MÜZİK: CESARIA EVORA - SÃO VICENTE DI LONGE

Cape Verde adasından çıkan sanatçı Cesaria Evora'yı dinlemeye başlamam 1997'deki "Cabo Verde" albümü ile oldu. Ardından 1999'da Grammy ödüllerine aday gösterildiği "Café Atlantico" geldi. O albümdeki "Cabo Verde Manda Mantenha" en iyilerdendi. Ardından sanatçının pek çok eserini dinledim geçen süre içerisinde ve ne kadar üretken bir sanatçı olduğunu gördüm.

Cesaria Evora'nın son çalışması "São Vicente Di Longe" başlığını taşıyor ve yine tarz aynı. Portekiz çalgıları, Brezilya tınıları bir arada. Kulağa hoş gelen, kişiyi rahatlatan melodiler mevcut. Albümde 15 eser yer alıyor, birbirini tamamlayan, dinlerken gürültü içermeyen melodiler. Anımsatalım; São Vicente, Güney Atlantik'teki Cape Verde adasının başkenti.

Mum ışığında etrafta olan bitenlerden uzaklaşarak sakinleşmek, düşüncelere dalmak, melodilerden keyif duymak için dinlenecek bir sanatçı Evora. Bu albümünü de herkese öneririm.


OYUN: GANGSTERS 2

İki sene kadar önce "Gangsters" oyunu piyasaya çıkınca, bilgisayar oyunları pazarında adet haline geldiği şekilde aynı alt yapıyı bir miktar iyileştirerek kullanıp devamının yapılacağı açıktı. Yapımcılar bu tahminleri boşa çıkarmadılar ve "Gangsters 2 - Vendetta" karşımızda.

Oyun pazarının dağıtımı iki, üç şirketin elinde. Gangsters 2'yi Hothouse Creations üretmiş, Eidos Interactive tarafından pazara sunuluyor.

Adından da anlaşılacağı gibi oyun yeraltı dünyasının yaşamında oynamanızı simüle ediyor. Bir çete kurup, belli bir bölgede yeraltı faaliyetlerini kontrol etmeniz gerekiyor. Ekibinizde yer alacak kişilerin hepsinin değişik sahalarda yetenekleri var. Bunlara dikkat ederek ekip oluşturuyorsunuz.

İnternet ortamında çok kullanıcılı oynanamıyor olması bir kayıp. Ancak yerel ağda 4 kişiye kadar oynanabiliyor. Bir diğer eksik ise ekibinizdeki elemanların ya da sizinle rekabet eden çetelerin zekalarının yeterli olmaması. Çok garip kararlar vererek, uyguluyorlar. Bu da bir süre sonra sorun yaşamanıza neden oluyor. Şehirden şehire seyahatler problem.

İlk oyundan buna geçerken yapılan eklere bakarsak; artık gündüz ve gece kavramı var. Kullanıcı ara birimi biraz daha iyileştirilmiş. Grafiklerde de gelişme mevcut.

Öyle tahmin ediyorum ki, serinin üçüncüsü çok daha iyi olacak. Bu biraz ilk oyundaki açıkları kapatarak bir an önce onun elde ettiği pazar payını korumak için oluşturulmuş. Yine de ilk oyunu almadıysanız bunu alıp deneyebilirsiniz.


SÖZ: NICOLAS MURRAY BUTLER

Dünyada üç grup insan vardır:

1- Bir şeyi ortaya çıkaran veya yapan ve birşeyler için savaşan küçük seçilmiş bir grup.

2- Bir şeyin yapılmasını seyreden ve sadece konuşup yerinde sayan büyükçe başka bir grup.

3- Ve neyin olup bittiğini bilmeden yaşayan muazzam bir kalabalık.

1931 Nobel Barış ödülü sahibi Amerikalı eğitmen, Columbia Universitesi yöneticiliği yapmış olan Nicolas Murray Butler (1862 - 1947) böyle söylemiş.

Doğru gözlemleri gelecek nesillere aktarmak üzere kalıcı şekle getiren kişilerin yaşamımızdaki önemini kavramamıza yardımcı oluyor. Birinci ve ikinci gruptaki kişi sayısı arttıkça geleceğin daha iyi olacağını anlamak zor olmasa gerek.


Niçin görüşlerinizi iletmiyorsunuz? E-posta adresim aşağıda. Katkılarınızla daha iyi olacağını garanti edebilirim.

M.Sinan Oymacı
TRIO Çözüm Evi Bilişim Hizmetleri A.Ş.
e-posta: sinanoym@triosh.com


Yorum Ekle Yorumları Listele
78. Sayı önceki yazı 78. Sayı sonraki yazı
Yazarın Önceki Yazısı Yazarın Sonraki Yazısı
Her hakkı saklıdır. All rights reserved. netyorum.com © 2000-2005 İstanbul-Türkiye