| Önsöz | Arama | Üyelik | Sohbet | Alış-Veriş | www.netyorum.com   
Ajanda
Seçtiklerimiz
Arşiv
Yazarlar
Yorumlar

Bölümler

Köşe Yazıları
Teknoloji
Sanat
Soru & Cevap
Dostluk & Sevgi
Eğlence
Geçmiş Zaman Olur ki

Konular

Sinema
Müzik
Kitap
Sözler
Oyunlar
Ürünler
Mekan
 
 
Reklam Fiyatları

İzleyici Mesajları

Elektronik posta :
bilgi@netyorum.com

 
 
Bu sayfayı arkadaşınıza göndermek için tıklayın.

 
 
Açılış sayfası yapmak için tıklayın.

Sık kullanılanlar listesine eklemek için tıklayın.

 

Eski Sayıları

"Yansımalar" 17.02.2000 Sinan Oymacı - netyorum.com / Sayı: 8

YÖNETİCİ BİTTİ!

Blgi teknolojisi sektöründe faaliyet göstermekte olan yabancı bir şirketin Türkiye'deki genel müdürü görevde olduğu süre içerisinde son derece başarılı bir dönem geçirdi. Kendisine bu konuda hakkını vermek zorundayız.

Basına yansıyan açıklamalardan öğrendiğimiz kadarı ile bu başarısı doğrultusunda aynı şirketin yurt dışındaki merkezine üst düzey yönetici olarak gidiyor. Ancak yine basına yansıyan açıklamalardan anladığımız kadarı ile kendi yerine Türkiye'den birisinin değil yurt dışından birisinin geleceğini öğrendik. Bu konuya nasıl yaklaşmalıyız, sorunu nerede arayacağız?

Demek ki Türkiye'de yetenekli kişilerin sayısında ciddi bir azalma var, diyebiliriz. Başka bir açıklama bulmak çok olası gözükmüyor. Benim bildiğim örneklere göre genellikle yurt dışı şirketler Türkiye'deki ofislerinde yurt içinden bir yönetici ile çalışmayı tercih ediyorlar. Buna en iyi örnek de, yukarıda söz ettiğimiz yönetici. Çünkü kendisi böyle bir şirketin yöneticisiydi. Üstelik bu kişiler yerel operasyonları bilmeleri, pazarı tanımaları, daha kolay iletişim kurabilmeleri açısından avantajlara sahipler.

Şirket politikasının nasıl değiştiğini bilemem ancak makul bir açıklaması olabileceğine inanamıyorum. Son derece başarılı çalışmalar yaptıklarını bildiğimiz, gördüğümüz kişiler varken, yurt dışından yönetici getirmenin ne tür etkileri olacağını zaman gösterecek. Teknik kişiler neyse de, yönetici konusunda bazı çekincelerim var.

Bu kapı açılmaya başlarsa bilgi teknolojisi sektöründe faaliyet gösteren şirketler için tehlike çanları çalmaya başlayacak. Bu çanlar Türk şirketleri ve yöneticisi Türk olanlar için değil, hem yabancı bir şirket, hem de yöneticisi yabancı olanlar için. Sektöre ne getirip, ne götürecek, bekleyeceğiz. Yükseliş eğrisi devam edecek mi?

* * * * *

Oscar adayları açıklandı. Buna göre adaylar;

En iyi film dalında;
American Beauty, The Cider House Rules, The Green Mile, The Insider, The Sixth Sense

En İyi Erkek Oyuncu dalında;
Russell Crowe, Richard Farnsworth, Sean Penn, Kevin Spacey, Denzel Washington

En İyi Kadın Oyuncu dalında;
Annette Bening, Janet McTeer, Julianne Moore, Meryl Streep, Hilary Swank

En İyi Yönetmen dalında;
Sam Mendes, Spike Jonze, Lasse Hallstrom, Michael Mann, M.Night Shyamalan

Diğer dallardaki adayları basından izleyebilirsiniz. En iyi film adayları dışındaki filmlere bakarsak, The Straight Story, Sweet and Lowdown, The Hurricane, Tumbleweeds, The End of the Affair, Music of the Heart, Boys Don't Cry, Magnolia, The Talented Mr. Ripley, Girl-Interrupted, Being John Malkovich gibi filmleri görebiliyoruz.

Bu listeye baktığınızda durumun Türk sinema izleyicileri için ne kadar vahim olduğunu anlayacaksınız. Yukarıda söz edilen filmlerin yüzde doksanı Türkiye'de gösterime girmiyor. Dağıtım şirketleri ne düşünüyorlar, bilinmez. Ancak, bildiğim bir şey varsa o da, biz Oscar'ı kim nasıl kazanacak konusunda fikir yürütmek için çok fazla kaynağa sahip değiliz.

* * * * *

"Rayman 2: Great Escape". Bu hafta gündemimizde film değil, bir bilgisayar oyunu var. En son ne zaman bilgisayarda oyun oynamıştınız? Bir kısmınız için bu sorunun cevabı; "Sürekli", bir kısmınız için de; "Hiç".

Rayman2, başına oturduğunuzda sürekli gelişen konusu ile bağımlılık yapacak seviyede bir oyun. Bundan önce piyasaya çıkan Rayman büyük beğeni toplamıştı. İki boyutlu olan ilk sürüm bir platform oyunu idi. Yapımcı şirket olan Ubisoft, bu ilgiden yola çıkarak ikinci sürümü üç boyutlu geliştirmiş. İki boyutlu bir platform oyunu nasıl üç boyutlu hale dönüştürülebilir, görmek gerekir.

Özel bir grafik kartı istememesi, son derece akıcı grafiklere sahip olması, giriş seviyesindeki bilgisayarlarda dahi iyi performans elde edilebilmesi artı puanlar. Bunun yanında o kadar güzel fikirler oyuna entegre edilmiş ki, her an karşınıza daha ilginç, güzel bölümler geliyor. Sizi sürükleyen bir atmosfer yaratılmış.

Oyunun kutusuna, konusuna baktığınızda, çocuklara yönelik bir oyun gibi görülmesine rağmen, yetişkinlere de hitap ediyor. Eğer zamanınız müsait değilse kesinlikle almayın, bağımlılık yaratbileceği için sorun yaşayabilirsiniz. Ancak zaman ayırmayı göze alıyorsanız alın. Beğeneceksiniz.

* * * * *

Amerikalı elektrik mühendisi ve fabrikatör Charles Franklin Kettering (1876-1958) 'e göre; "Eğer bir insan onu rüyasında görmeseydi, başka bir insan da onun yapılabileceğine inanmasaydı, bir başkası da onun yapılmasını istemeseydi, göklere değecek hiç bir şey yapılamazdı".

Bazı durumlar var ki, üç aşamayı da yapan aynı kişi. O zaman onun önünde şapka çıkarılır.

M.Sinan Oymacı
TRIO Çözüm Evi Bilişim Hizmetleri A.Ş.
elektronik posta: sinanoym@triosh.com


Yorum Ekle Yorumları Listele
8. Sayı önceki yazı 8. Sayı sonraki yazı
Yazarın Önceki Yazısı Yazarın Sonraki Yazısı
Her hakkı saklıdır. All rights reserved. netyorum.com © 2000-2005 İstanbul-Türkiye