| Önsöz | Arama | Üyelik | Sohbet | Alış-Veriş | www.netyorum.com   
Ajanda
Seçtiklerimiz
Arşiv
Yazarlar
Yorumlar

Bölümler

Köşe Yazıları
Teknoloji
Sanat
Soru & Cevap
Dostluk & Sevgi
Eğlence
Geçmiş Zaman Olur ki

Konular

Sinema
Müzik
Kitap
Sözler
Oyunlar
Ürünler
Mekan
 
 
Reklam Fiyatları

İzleyici Mesajları

Elektronik posta :
bilgi@netyorum.com

 
 
Bu sayfayı arkadaşınıza göndermek için tıklayın.

 
 
Açılış sayfası yapmak için tıklayın.

Sık kullanılanlar listesine eklemek için tıklayın.

 

Eski Sayıları

"Yansımalar" 09.08.2001 Sinan Oymacı - netyorum.com / Sayı: 81

İçindekiler;

  • Konu: Hangi Birisi?
  • Film: The Mexican - Meksikalı
  • Söz: D.H. Lawrence

 


KONU: HANGİ BİRİSİ?

- Ulusal Güvenlik konusundaki açıklamaları mı?

- Amerika Birleşik Devletlerinde geçtiğimiz ay yapılan "DefCon" toplantısında Adobe firmasının e-book korumasının nasıl aşılacağını açıklayan Rus bilgisayar programcısı Dmitry Sklyarov'un bir ay tutuklu kaldıktan sonra serbest bırakılmasını mı?

(Bu tutuklama gerçekleştikten sonra pek çok sivil toplum örgütü herkese açık bir toplantıda kişileri bilgilendirmek amacı ile yapılan bir konuşmadan sonra konuşmayı yapan kişinin suçlanamayacağını, bunun düşünce özgürlüğüne aykırı olduğunu açıkladılar)

- İtalyan doktor Severino Antinori'nin insan kopyalamak üzere çalışmalara başladığı açıklamasını mı?

(Bu konu önümüzdeki dönemin izlenmesi gereken ve insanlığın geleceğini ilgilendiren en önemli gelişmelerinden birisi)

- Amerikan Doları ile ilgili olarak resmi görüşlerde altı ay sonra (2001 sonu) 1,305,000.-, Bir sene sonra (2002 ortası) 1,360,000.-, İki sene sonra (2003) 1,450,000.- TL olacak denmesine rağmen bu hafta (9.8.2001 haftası) 1,360,000.- TL olmasını mı?

(Ya bu kurları verenlerin bir bildiği var ve piyasada hala bu yüksek kabul edilen kurlardan döviz satın alanlar bu işi bilmiyor ya da bu işin sonunda birileri çok kazançlı çıkacak ama kimler kaybedecek acaba?)

- Korsan kaset ve CD üreterek pazara sunanların eserleri üretenlere karşı yaptıkları haksızlığı, emeğe saygısızlıklarını mı?

(Tüm dünyada bu konu mevcut, Türkiye bunun dışında tutulamaz ancak bizde biraz daha fazla)

- UFO'lar ile girişilen kovalamacayı mı?

(UFO konusu giderek heyecan dozunu artırıyor, nasıl sonuçlanacağını merakla bekliyoruz. Sonunda bir tanesini yakalayıp, teşhir ederiz yakında)

- Medyanın tüm kanallarında günlerdir duyurulmasına rağmen hala "Code Red" isimli bilgisayar virüsünün yayılmasını mı?

(Bu virüs olayı da çok ilginç. Biz netyorum okurlarına geçtiğimiz sene buna benzer bir iki virüs haberini acil olarak duyurmuştuk. Geçtiğimiz süre içerisinde medyanın internet ortamına ilgisi o kadar arttı ki, artık her türlü gelişmeyi aktarıyorlar. Pek çok yayında uyarılar, nasıl önleneceği konusunda duyurular yayınlanmasına rağmen benim elektronik posta adreslerime en çok gelen virüslü mesaj bu oldu. Hala kullanıcılar bu konuya yeterli dikkati göstermiyorlar. Kişisel kullanımlara yine bir şey diyemiyorum da, kurumsal kullanıcıların sistemlerinden gelen virüslü mesajlar, kurumun bilgi teknolojisine bakış açısını sergiliyor)

- Yurt dışına çıkışlarda 50 Amerikan Doları karşılığı Türk Lirası harç alınacağının açıklanmasından haberinin olmadığını belirterek havaalanlarına gidenleri mi? (Hadi bir yorum yapalım: İncelik; "karşılığı Türk Lirası" kısmında yatıyor.)

(Bu konuda uygulamanın başladığı ilk günün akşamında Radyo Foreks'te yapılan bir telefon görüşmesini dinleyenler, neden bu kadar sorun yaşandığını anlamışlardır)

- Kablolu Televizyon için müracaat ettiğinizde bağlantının en geç 20 günde yapılacağının söylenmesini mi?

(Müracaat aşaması yaklaşık bir ay sürdü. Kullanılan bilgisayar sistemlerinde iyileştirme yapıldığı için yeni abone müracaatı alamıyorlarmış. Bu aşamayı atlattıktan sonra sıra bağlanma aşamasında ancak müracaattan sonra yirmi gün içerisinde bağlanacak. Yirmi gün içerisinde demek birinci gün ile yirminci gün arasında herhangi bir gün demek ancak anlaşıldığı kadarı ile o şekilde düşünülmüyor. En erken yirmi gün sonra anlamına geliyor büyük bir olasılıkla. Üstelik bilgi almak için aradığınızda verilen yanıt; "Biz sizi bir gün arayıp, haber vereceğiz. Üstelik sizin müracaatınız henüz 16 gün olmuş")

Bunların hangisini işlesek acaba? Gördüğünüz gibi konu çok. Yeter ki zaman ayırıp, yorum yaparak, yazın. Bunlara yorum gerekir mi sizce? Bence gerekmez. Herşey o kadar net ki!


FİLM: THE MEXICAN - MEKSİKALI

Başrollerde Brad Pitt ve Julia Roberts'ı gördüğünüzde ilginizi çekebilecek bir film "The Mexican - Meksikalı". Ancak filmi izlediğinizde sanatçıların bu filmi boş zamanlarını değerlendirmek için çevirdiklerini düşünebilirsiniz. Yönetmen, Gore Verbinski. Oyunculardan James Gandolfini'yi de unutmamak gerekir.

Verbinski'yi "Mouse Hunt", Pitt'i "Twelve Monkeys", "Fight Club", "Meet Joe Black", Roberts'ı "Pretty Woman", "Notting Hill" ve bu sene (2001) En İyi Kadın Oyuncu Oscar ödülünü aldığı "Erin Brockovich" filmlerinden anımsayabilirsiniz.

Yeraltı dünyasındaki karanlık işlerden kurtulmak isteyen Pitt'e son bir görev ve şans verilir. Sevgilisi Roberts'ın itirazlarına karşın Pitt görevi üstlenir. Görev; Meksikadaki antika bir tabancanın getirilmesidir. Pitt, Meksika'ya doğru yola çıkmışken, sevgilisi Roberts'ta Las Vegas'a doğru hareket etmiştir. Bu arada Pitt'in işleri karıştıracağını düşünen şef, Gandolfini'yi Roberts'ın peşine takar.

Biraz aşk ve romantizm, kavga, kovboy stili mücadeleler yer alan film. Vaktiniz çoksa ve yapacak birşey bulamıyorsanız seyredin dahi diyemiyorum. Nasıl olsa çok yakın bir gelecekte televizyonlarda gösterilir.

Yönetmen Verbinski maalesef bu iki pozitif sanatçıyı aynı filmde oynatabilme şansını iyi değerlendirememiş.


SÖZ: D.H. LAWRENCE

Hiçbir şey için "benimdir" deme
Sadece de ki "yanımdadır"
Çünkü ne altın, ne toprak,
Ne sevgili, ne hayat,
Ne ölüm, ne huzur ne de keder
Daima seninle kalmaz...

İngiliz Yazar David Herbert Lawrence (1885-1930) 'in dizelerini aktardım. Yazarı "Lady Chatterley's Lover - Lady Chatterley'in Aşığı" eserinden anımsayacaksınız.

Fani dünyadaki yaşamımızda nelerle zaman geçirdiğimizi ne güzel anlatmış.


Niçin görüşlerinizi iletmiyorsunuz? E-posta adresim aşağıda. Katkılarınızla daha iyi olacağını garanti edebilirim.

M.Sinan Oymacı
TRIO Çözüm Evi Bilişim Hizmetleri A.Ş.
e-posta: sinanoym@triosh.com


Yorum Ekle Yorumları Listele
81. Sayı önceki yazı 81. Sayı sonraki yazı
Yazarın Önceki Yazısı Yazarın Sonraki Yazısı
Her hakkı saklıdır. All rights reserved. netyorum.com © 2000-2005 İstanbul-Türkiye