| Önsöz | Arama | Üyelik | Sohbet | Alış-Veriş | www.netyorum.com   
Ajanda
Seçtiklerimiz
Arşiv
Yazarlar
Yorumlar

Bölümler

Köşe Yazıları
Teknoloji
Sanat
Soru & Cevap
Dostluk & Sevgi
Eğlence
Geçmiş Zaman Olur ki

Konular

Sinema
Müzik
Kitap
Sözler
Oyunlar
Ürünler
Mekan
 
 
Reklam Fiyatları

İzleyici Mesajları

Elektronik posta :
bilgi@netyorum.com

 
 
Bu sayfayı arkadaşınıza göndermek için tıklayın.

 
 
Açılış sayfası yapmak için tıklayın.

Sık kullanılanlar listesine eklemek için tıklayın.

 

Eski Sayıları

"Yansımalar" 16.08.2001 Sinan Oymacı - netyorum.com / Sayı: 82

İçindekiler;

  • Konu: Bakılacak Siteler
  • Film: Memento - Akıl Defteri
  • Söz: Epictetus

KONU: BAKILACAK SİTELER

Bu hafta internet ortamında yer alan bazı sitelerden seçtiklerim hakkında bilgi aktarmak istiyorum. Ancak şimdiden uyarmam da yarar var; "Eğer yeterli vaktiniz yoksa (en az bir saat) aşağıda adreslerini verdiğim siteleri ziyaret etmeye başlamayın. İşleriniz aksar ise sorumluluk kabul etmiyorum."

İlk sitemiz, amaçlarını; "kafası basan adamlarla burada buluşmak ve tabiri caizse biraz underground bir interaktif ortam yaratmak" olarak tanımlayan http://www.shockhaber.com . Sloganları; "Cesur, Güvenilir, Taraflı!"

Sitenin "Biz Kimiz? köşesinden öğrendiğimize göre; asıl meslekleri televizyon programcılığı olan, ATV'deki "ŞOK", ardından Kanal 6'daki "HIZAR" programını hazırlayanların sitesi.

Site, aklınızdan geçirip arkadaşlarınızla, çevrenizle konuştuğunuz, eleştirilebilecek her konuya gayet güzel yorumlar getirerek, yayınlıyor. Bunun yanında okurların mesajlarının yayınlandığı bölümler, anketler, zeka oyunları mevcut. Bu siteyi görmeniz gerekir. Anlatılabilecek bir site değil. Emeği geçenlere teşekkürler.

Bu siteyi http://www.muderules.com adresindeki bir haberden öğrendim. Gameshow'dan tanıdığımız Muder, "Her Zaman Taze Günlük İnternet Kültürü ve Keyifli Online Hayat Rehberi" başlığı ile yayınlanan sitesinde amaçlarını; "Burada yapmak istediğimiz, yapıyor olduğumuz iş, insanların birbirlerine "şu siteye bak abi dibin düşecek" dedikleri türden siteleri bulup dibinizi düşürmek ;o)" şeklinde aktarıyor.

Çok da doğru söylemiş. Çünkü sitede tanıtımı yapılan adresler gerçekten beğenilecek tarzda. Eğer internet dünyasında keyifli anlar yaşamak istiyorsanız, http://www.muderules.com sitesine uğramanızda yarar var. Türkçe içerikli bu siteyi hazırlayanları kutlarım.

Üç tane de yabancı site adresi verelim;

http://www.howstuffworks.com aklınıza gelebilecek her konuda nasıl işlediği, çalıştığı hakkında hareketlendirilmiş bilgiler sunuyor. Otomobil motorunun nasıl çalıştığından, kapı kilitlerinin nasıl açılabileceğine, ördeklerin uçuş stilinden, yağmurun nasıl yağdığına kadar binlerce konu işlenmiş. Eğer herhangi bir konuyu merak ediyorsanız, bu siteyi ziyaret edin.

http://cyberlawinformer.com sitesi ise dünyadaki tüm ülkelerdeki yasaları bir araya getirmiş. Bunlar konu başlıkları şeklinde sınıflandırıldığı gibi, ülkelere göre de incelenebiliyor. İnternet ve bilişim sektörünü ilgilendiren yasaların bulunduğu bölüm, pek çok kişiye ışık tutacak tarzda.

http://www.dumblaws.com sitesine eriştiğinizde, hemen anımsayacaksınız bu sitede yer alan bilgileri bizdeki bazı yayınlarda gördüğünüzü. Adından da anlaşılacağı gibi bu site dünyadaki hemen hemen bütün ülkelerde uygulamaya alınmış ilginç yasaları arşivliyor. Hangi ülkede ne ile karşılaşıldığını görerek, bilginizi arttıracağınız bir site.


FİLM: MEMENTO - AKIL DEFTERİ

Yönetmenliğini Christopher Nolan'ın yaptığı, Guy Pearce, Carrie-Anne Moss ve Joe Pantoliano'nun başrollerini paylaştığı "Memento - Akıl Defteri" filminin tanıtımına geçmeden önce filmin sondan başa doğru izlendiğini belirtmemde yarar var. Bu mantıkla çevrilen filmlerin hangi amaca hizmet ettiğini anlamış değilim ancak tarz olarak kullanılıyor ve izleyicisi de var. Film sondan başa doğru izleniyor, size de aradaki bulmacaları çözüp, ilişkileri kurmak kalıyor.

Nolan'ı "Following", Pearce'i "L.A. Confidential", Moss'u "The Matrix", Pantoliano'yu "The Sopranos" çalışmalarından anımsayabilirsiniz.

Kısa zaman diliminde yaşadıklarını unutan bir kişinin yaşamından bir bölüm aktarılıyor. Geçirdiği bir olay sonucu, olaydan öncesini anımsayabilen ancak o andan itibaren yaşadıklarını çok kısa bir sürede (bir iki dakika gibi) unutan adamın öyküsü. Adam bu sorunun aşabilmek için tanıştığı kişilerin, gittiği yerlerin fotoğrafını çekmekte ve bunların üzerine not almaktadır. Aksi taktirde nerede yaşadığını, kişilerle nerede tanıştığını, isimlerini, huylarını anımsayamamaktadır. Geçirdiği olayın ne olduğunu ve ne aradığını belirtmiyorum. Bu ipucunu filmi izlerken siz bulacaksınız. En büyük ipucu kanımca filmin sondan başa gittiğini belirtmek.

Film entrika, cinayet, aşk, çıkar dünyası gibi konuları içeriyor. Konu güzel, çekimler iyi. Sunum tekniği neresi son neresi baş şeklinde olmasaydı daha fazla keyif alınabilirdi. Maalesef herkesin izleyebileceği bir film olma niteliğini bu yönü ile yitirmiş. İki saatin sonunda ne olduğunu anlamadan, beyaz perdeye boş boş bakan izleyicilerle karşılaşabilirsiniz.

Filmle ilgili en iyi yorumu http://www.shockhaber.com sitesinde buldum. Buna göre; "Memento'ya İlginç Protesto" başlığı ile verilen haber, "Dün Beyoğlu İstiklal caddesi ilginç bir protestoya sahne oldu. Otuz kişilik bir grup çevredekilerin şaşkın bakışları altında Galatasaray lisesinden Fitaş sinemasına kadar yürüyerek, son günlerde filmlerde moda olan ters kurgu mantığını protesto etti" şeklinde devam ediyor. Haberin tamamını siteden okuyabilirsiniz.


SÖZ: EPICTETUS

Yunanlı filozof Epictetus yirmi asır önce demiş ki; "Kader eninde sonunda, şöyle veya böyle, günahlarımızın bedelini önümüze koyar. Görünen ya da görünmeyen zaman içinde herkes günahlarının bedelini öder, ektiğini biçer. Bunu bilen kişi kimseye kızmaz, gücenmez, kimseyi aşağılamaz, kimseyi itham etmez, kimseden nefret etmez, kimseye kin tutmaz. Bunu bilen kişi karşılaştığı aksiliklere şaşmaz. Önune çıkan maddi-manevi engellerin kendi günahlarından başka birşey olmadığını bilir."


Niçin görüşlerinizi iletmiyorsunuz? E-posta adresim aşağıda. Katkılarınızla daha iyi olacağını garanti edebilirim.

M.Sinan Oymacı
TRIO Çözüm Evi Bilişim Hizmetleri A.Ş.
e-posta: sinanoym@triosh.com


Yorum Ekle Yorumları Listele
82. Sayı önceki yazı 82. Sayı sonraki yazı
Yazarın Önceki Yazısı Yazarın Sonraki Yazısı
Her hakkı saklıdır. All rights reserved. netyorum.com © 2000-2005 İstanbul-Türkiye