| Önsöz | Arama | Üyelik | Sohbet | Alış-Veriş | www.netyorum.com   
Ajanda
Seçtiklerimiz
Arşiv
Yazarlar
Yorumlar

Bölümler

Köşe Yazıları
Teknoloji
Sanat
Soru & Cevap
Dostluk & Sevgi
Eğlence
Geçmiş Zaman Olur ki

Konular

Sinema
Müzik
Kitap
Sözler
Oyunlar
Ürünler
Mekan
 
 
Reklam Fiyatları

İzleyici Mesajları

Elektronik posta :
bilgi@netyorum.com

 
 
Bu sayfayı arkadaşınıza göndermek için tıklayın.

 
 
Açılış sayfası yapmak için tıklayın.

Sık kullanılanlar listesine eklemek için tıklayın.

 

Eski Sayıları

"Yansımalar" 11.10.2001 Sinan Oymacı - netyorum.com / Sayı: 87

İçindekiler;

  • Konu: Microsoft Güvenlik
  • Film: A.I. Artificial Intelligence - Yapay Zeka
  • Söz: Kanevski

 


KONU: MICROSOFT GÜVENLİK

Bu hafta çok kısa bir bilgi aktarmak istiyorum. Pek çok kişi tarafından Microsoft'un değişik ürünlerinin kullanıldığı bilinen bir gerçek. Özellikle işletim sistemi seviyesinde bilgisayarının ne kadar güvende olduğunu merak edenlerin sayısı çok yüksek. Microsoft, işletim sistemi güvenlik durumunu test edebileceğiniz bir araç geliştirdi. Aşağıda vereceğim adrese gidip, ilgili adımları gerçekleştirdiğinizde, sistem size güvenliğinizin ne durumda olduğunu ve açık tespit ettiyse ne yapmanız gerektiğini raporluyor. Benim işime yaradı. Sizin de denemenizde yarar var.

http://www.microsoft.com/technet/treeview/default.asp?url=/technet/security/tools/mpsa.asp   


FİLM: A.I. ARTIFICIAL INTELLIGENCE -
YAPAY ZEKA

11 yaşında bir çocuk görünümünde robot'un yaşamı. En İyi Film ve En İyi Yönetmen dallarında 8 kez Oscar ödüllerine aday gösterilmiş, 1994'de "Schindler's List" ile En İyi Film ve En İyi Direktör, 1999'da "Saving Private Ryan" ile En İyi Yönetmen Oscar 
ödülünü almış Steven Spielberg'in yönettiği bir film; "A.I. Artificial Intelligence - Yapay Zeka"

Başrollerde; Haley Joel Osment, Frances O'Connor, Sam Robards, Jake Thomas, Jude Law ve William Hurt yer alıyor.

Filmin alt yapısını Stanley Kubrick hazırlamış.

Spielberg'in bazı filmlerini kısaca sayarsak; "Amistad", "Jurassic Park", "Indiana Jones and the Last Crusade", "Empire of the Sun", "The Color Purple", "E.T. The Extra-Terrestrial", "Close Encounters of the Third Kind " ve "Jaws".

Osment "Bogus", 2000'de En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Oscar ödülüne aday olduğu "Sixth Sense", "Pay It Forward", O'Connor "Bedazzled", Robards "American Beauty", Thomas "The Cell", Law "Talented Mr. Ripley", Hurt 1986'da En İyi Erkek Oyuncu Oscar ödülünü aldığı "Kiss of the Spider Woman", En İyi Erkek Oyuncu Oscar ödüllerine aday gösterildiği 1987'deki "Children of a Lesser God", 1988'deki "Broadcast News" filmlerinden anımsanabilir.

Görüleceği gibi kadro geniş ve oyuncularda iyi bir performans sergiliyorlar. Aralarında bu seneki Oscar ödüllerine aday olacaklar çıkacaktır muhakkak.

Gelecekte robot yapma teknolojisi çok gelişmiştir. Gerçek insanlardan ayırt edilemeyecek nitelikte robotlar yapılmakta ve insanlara satılmaktadır. Bu üretimi gerçekleştiren şirketlerden birisi bir aile sevgisini benimseyecek, duyguları hissedebilecek bir robot 
geliştirmeye karar verir ve David adında bir robot çocuk imal eder. David'in verildiği aileye bağlanacağı beklenmektedir. Bu test başarılı olduğu taktirde, seri üretime geçilecektir. Ancak beklemedikleri bir gelişme olur ve David annesinin kendisini gerçekten kabul etmesi için insan olmanın yollarını aramaya başlar. Bunu gerçekleştirmek için "Blue Fairy - Mavi Melek" 'i bulması gerekmektedir.

Bir miktar masal, bilim kurgu, sevgi, duygu ve duygusuzluk, teknoloji içeren bir film. Bu filmde olması gerektiği şekilde teknoloji kullanılmış. Özel efektler gerçekten güzel. Müzkler John Williams'ın çalışması sonucunda ortaya çıkmış. Uzun bir film. Yarım saat 
daha kısa olabilirdi ve herhangi bir şey kaybetmezdi. Ancak sinemada izlenebilecek iyi filmlerden. Gidebilirsiniz.

Filmin bilgi alabileceğiniz internet adresi; http://aimovie.warnerbros.com/ 

Bu adreste "Love & Machines" diye bir bölüm var. Bu bir karşılıklı konuşma ara birimi. Bu ara birim aracılığı ile bilgisayar ile sohbet ediyorsunuz. Tutarlı yanıtlar verdiği gibi, sorular sorarak sohbetin devam etmesini sağlıyor. İncelemenizde yarar var.

Ayrıca http://www.countingdown.com/ai/ adresini de inceleyebilirsiniz.


SÖZ: KANEVSKI

"Bir gün insan 'virgülü' kaybetti. O zaman zor cümlelerden korkar oldu ve basit ifadeler kullanmaya başladı. Cümleleri basitleşince düşünceleri de basitleşti. Bir başka gün 'ünlem' işaretini kaybetti. Alçak bir sesle ve ses tonunu değiştirmeden konuşmaya başladı. Artık hiçbir şeye ne kızıyor ne de seviniyordu. Bir süre sonra ‘soru' kaybetti ve soru soramaz oldu. Hiçbir şey, ama hiçbir şey onu ilgilendirmiyordu. Ne kainat, ne dünya ne de kendisi umurundaydı. Birkaç yıl sonra ‘iki nokta üst üste’ işaretini kaybetti. Ve davranış nedenini başkalarına açıklamaktan vazgeçti. Ömrünün sonuna doğru, elinde yalnız ‘tırnak’ işareti kalmıştı. Kendisine özgü tek düşünce yoktu. Son noktaya geldiğinde düşünmeyi ve konuşmayı unutmuştu"

Kanevski'den bir alıntı. 


Niçin görüşlerinizi iletmiyorsunuz? E-posta adresim aşağıda. Katkılarınızla daha iyi olacağını garanti edebilirim.

M.Sinan Oymacı
TRIO Çözüm Evi Bilişim Hizmetleri A.Ş.
e-posta: sinanoym@triosh.com


Yorum Ekle Yorumları Listele
87. Sayı önceki yazı 87. Sayı sonraki yazı
Yazarın Önceki Yazısı Yazarın Sonraki Yazısı
Her hakkı saklıdır. All rights reserved. netyorum.com © 2000-2005 İstanbul-Türkiye