| Önsöz | Arama | Üyelik | Sohbet | Alış-Veriş | www.netyorum.com   
Ajanda
Seçtiklerimiz
Arşiv
Yazarlar
Yorumlar

Bölümler

Köşe Yazıları
Teknoloji
Sanat
Soru & Cevap
Dostluk & Sevgi
Eğlence
Geçmiş Zaman Olur ki

Konular

Sinema
Müzik
Kitap
Sözler
Oyunlar
Ürünler
Mekan
 
 
Reklam Fiyatları

İzleyici Mesajları

Elektronik posta :
bilgi@netyorum.com

 
 
Bu sayfayı arkadaşınıza göndermek için tıklayın.

 
 
Açılış sayfası yapmak için tıklayın.

Sık kullanılanlar listesine eklemek için tıklayın.

 

Eski Sayıları

"Yansımalar" 01.11.2001 Sinan Oymacı - netyorum.com / Sayı: 90

İçindekiler;

  • Konu: Gelecekten Yiyoruz
  • Konu: Eşek Arısı
  • Konu: Minik Ördek
  • Film: Town & Country - Minik Kaçamaklar
  • Söz: Bernard Shaw

KONU: GELECEKTEN YİYORUZ

Geçmişi bitirdik, bugünden de birşey kalmadı. Şimdi sırada "Gelecek" var ve gelecekten yemeye başladık. Bunun düzelmesi için kaç kuşak çaba harcayacak, bilinmez.

Duymuşsunuzdur; "Haldun Dormen Tiyatrosu" ekonomik kriz nedeni ile kapandı. O kadar sene emek ver, sanat dünyasına katkıda bulun ve gelinen nokta kapanma kararı.

"e-week" ve "gameshow" dergileri yayın hayatlarına son verdiler.

 

Adını bilmediğimiz, burada söz edemediğimiz, onlarca, yüzlerce, binlerce işletme kapanıyor.

Bunlar hiç hoş havadisler değil. Faaliyetine son veren her kurum, işletme ve kuruluş, işsiz yeni kişiler, toplumsal moralin bozulması, yaşama sevincinde gerileme, vergi gelirlerinde azalma, üretimin yavaşlaması demek.

Uzun zamanlarda oluşturulabilmiş şirketler bir anda yok oluyorlar. Tekrar aynı konuma gelmeleri uzun süre alacak hatta belki de hiç gelemeyecekler.

Şimdi denebilir ki; "kurumlaşabilseler, iyi yönetilseler, bu başlarına gelmezdi". Bunu söyleyenlerin tuzu kuru. O sorumluluğu üstlenin bakalım, sizi de görelim. Ekonomi de durum hiç iyi değil. En iyi yönetim teknikleri ile dahi başa çıkılması zor sorunlar mevcut.

Yine de son sıralarda eleman arayan şirket sayısında dikkat çekecek bir artış var. Yıl sonu yaklaştıkça bazı şirketler eleman alımına başladılar. Ekonomide bir canlanmayı mı gösteriyor yoksa daralan kadroların bir miktar takviyesi mi zaman gösterecek.

Ancak artık sadece bugün için değil gelecek için çalışmalıyız. Yeni neslin buna bizden çok ihtiyacı var. Biraz daha gayret.


KONU: EŞEK ARISI

Ben bunlara "Eşek Arısı" mesajları diyorum. Niçin derseniz, aklıma gelen bir deyimden yorumladım. Deyimin ne olduğunu siz bulabilirsiniz.

Son günlerde internet ortamında çok sık boy göstermeye tekrar başlayan iki mesajdan söz etmek istiyorum.

1. Dünyanın 7 Yeni Harikasının belirlendiği siteye giderek oy verilmesini isteyen e-posta.

Ne bitmez kampanyaymış. 17.8.2000 tarihinde (1.5 sene önce) yazdığım yazının "Dünyanın Yeni Yedi Harikası" başlıklı yazımda da belirtmiştim, bu kampanyanın doğru olmadığını. Üstelik oylama 30.Eylül.2000'de sona eriyordu.

Bu siteyi ziyaret edip, adamların hit sayısını artırmayın.

Detayları merak ediyorsanız 17.8.2000 tarihli yazıya erişmek için tıklayın.

2. Belli sayıda forward edildiğinde kapatılacağı söylenen site.

Bu mesaj da hortladı. 2 Milyondan fazla kişiye forward edildiğinde Mustafa Kemal Atatürk'e hakaret edilen sitenin kapatılacağını konu edinen e-posta.

Bu mümkün değil. Hiç bir site insanlar kapansın diye birbirlerine mesaj gönderdiklerinde kapanmamış, kapanmaz.

Bu mesajı da birbirinize göndererek, merak edenlerin siteyi ziyaret etmesini sağlıyorsunuz. Bu ziyaretler sitenin hit sayısını artırıyor. E-posta'yı forward, siteyi ziyaret ETMEYİN!


KONU: MİNİK ÖRDEK

Geçtiğimiz günlerde Şile'deki güzel tesislerden birisi olan Doğa Club'da göl kenarında oturmuş, kuğu ve ördekleri izlerken, birden hepsinden ayrı, tek başına dolaşan minik bir ördek ortaya çıktı. O kadar şirin dolaşıyor ve kendi başına neşeli görünüyordu ki, bu görüntüyü sizlerle paylaşmak istedim. Yaşamın güzelliklerini bize anımsatan bu minik ördek görüntüsü ile sizleri başbaşa bırakıyorum.


 


FİLM: TOWN & COUNTRY - MİNİK KAÇAMAKLAR

"Town & Country - Minik Kaçamaklar" filminin yönetmeni Peter Chelsom. Başrollerde, Warren Beatty, Diane Keaton, Goldie Hawn ve Garry Shandling yer alıyor.

Yönetmen Chelsom'u "The Mighty", başrollerdeki Keaton'u En İyi Kadın Oyuncu Oscar ödülüne aday gösterildiği 1982'de "Reds", 1997'de "Marvin's Room" ve 1978'de En İyi Kadın Oyuncu Oscar ödülünü aldığı "Annie Hall", Hawn'ı En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Oscar ödülünü aldığı 1970'de "Cactus Flower", 1981'de de En İyi Kadın Oyuncu Oscar ödülüne aday olduğu "Private Benjamin" filmlerinden anımsayabiliriz.

Warren Beatty'i 7 sene 14 farklı dalda Oscar ödüllerine aday gösterilmesinden anımsayacağız. Filmlere bakarsak; "Bonnie & Clyde", "Bugsy", "Heaven Can Wait" 1982'de En İyi Yönetmen Oscar ödülünü aldığı "Reds", 2000'de aldığı Irving G. Thalberg Oscar Özel ödülü.

Göreceğiniz gibi başrollerde Oscar almayan oyuncu yok. Bu kadrodan iyi bir performans dışında başka bir şey bekleyemezsiniz.

New York'ta yaşayan evli ve çocuklu bir mimar, karısı ve çocuklarının ilgilerini yitirdiğini düşünmektedir. Bunu nasıl sağlayacağını düşünürken, çocukluktan tanıdığı kız arkadaşının evliliği de kocasının aldatması nedeni ile sallantıdadır. Hem kendi hem de arkadaşının evliliğini kurtarmak üzere harekete geçen mimar, olayları yüzüne gözüne bulaştırır.

Rahat ve keyifle izlenebilecek bir salon komedisi. Kiralayarak seyredebileceğiniz ya da televizyonlarda gösterime girdiğine izleyebileceğiniz neşeli bir film. Satın alınarak arşive kaldırmanıza gerek yok.


SÖZ: BERNARD SHAW

"İnsanların ölmesi ile yaşamın gülünçlüğü nasıl değişmez ise, insanların gülmesi ile de yaşamın ciddiliği değişmez". İrlanda doğumlu İngiliz oyun yazarı, Bernard Shaw (1856-1950) 'dan aktardık.

Yaşamın ne kadar ciddiye alınarak yaşanacağını anlamlandıran güzel bir söz.


Niçin görüşlerinizi iletmiyorsunuz? E-posta adresim aşağıda. Katkılarınızla daha iyi olacağını garanti edebilirim.

M.Sinan Oymacı
TRIO Çözüm Evi Bilişim Hizmetleri A.Ş.
e-posta: sinanoym@triosh.com


Yorum Ekle Yorumları Listele
90. Sayı önceki yazı 90. Sayı sonraki yazı
Yazarın Önceki Yazısı Yazarın Sonraki Yazısı
Her hakkı saklıdır. All rights reserved. netyorum.com © 2000-2005 İstanbul-Türkiye