| Önsöz | Arama | Üyelik | Sohbet | Alış-Veriş | www.netyorum.com   
Ajanda
Seçtiklerimiz
Arşiv
Yazarlar
Yorumlar

Bölümler

Köşe Yazıları
Teknoloji
Sanat
Soru & Cevap
Dostluk & Sevgi
Eğlence
Geçmiş Zaman Olur ki

Konular

Sinema
Müzik
Kitap
Sözler
Oyunlar
Ürünler
Mekan
 
 
Reklam Fiyatları

İzleyici Mesajları

Elektronik posta :
bilgi@netyorum.com

 
 
Bu sayfayı arkadaşınıza göndermek için tıklayın.

 
 
Açılış sayfası yapmak için tıklayın.

Sık kullanılanlar listesine eklemek için tıklayın.

 

Eski Sayıları

"Yansımalar" 29.11.2001 Sinan Oymacı - netyorum.com / Sayı: 94

İçindekiler;

  • Konu: Yağmur Gibi Geliyor
  • Konu: Konuşmayın Lütfen
  • Film: Keep Away From The Window - Pencereden Uzak Dur
  • Müzik: Leonard Cohen - Ten New Songs
  • Söz: İsimsiz

KONU: YAĞMUR GİBİ GELİYOR

Geçtiğimiz günlerde bir anda yağmur gibi virüslü mesaj gelmeye başladı. "Worm _ Badtrans . B" virüsü. Microsoft Outlook ve Outlook Express kullanıcılarını hedef alan ve ekindeki geldiği mesajı okumak için açmasanızda aktif olan bir virüs. Anında çalışarak adres listenizdeki kullanıcılara kendisini gönderiyor ve klavyedeki hareketleri izleyerek, kayıt ediyor. Daha sonra bunları da belirli adreslere ulaştırıyor. Bunu fark etmediyseniz sistem kullanıcı adlarınız, şifreleriniz, o esnada kontrol ettiğiniz banka hesaplarınız, kredi kartı bilgileriniz karşı tarafa ulaşabiliyor.

Aslında bu yöntem Mart 2001'den beri biliniyordu ve Microsoft kullanıcılarını ikaz etmişti. Sitesinde bunu engelleyecek yamayı çıkarmıştı. Ofislerde bilgisayar kullananların büyük bir çoğunluğu bu virüsten etkilenmedi ancak ev kullanıcıları bu defa yakalandı. Daha önceki virüs furyalarında bana bu kadar fazla sayıda virüslü mesaj gelmemişti. Bu dönemde ise yağmur gibi indirdiler.

Uygun yamaya sahipseniz kullandığınız yazılım sizi uyarıyor; "Ekte gelen dosyayı açayım mı, diske'mi kaydedeyim, çalıştırayım mı". Bu sorulara vereceğiniz "Hayır" yanıtı sorunu atlatmanıza yetiyor. Ancak uygun yama yoksa elektronik mesaj ekinde gelen dosya çalışıyor ve virüs aktif hale geliyor.

Anti virüs yazılımlarını sürekli güncelleyenler de sorun  yaşamadılar. İşletim sistemi ve uygulama yazılımı seviyesinde yama yapmasalar dahi anti virüs yazılımları onları korudu.

Bu virüs gösterdi ki; "elektronik posta ekinde gelen dosyaları açmadığınız sürece size zararı yoktur" yaklaşımı çok doğru değil. Ben de bu yaklaşımı savunuyordum ancak artık pek öyle görünmüyor. Sistem açıklarını takip eden programcılar kullanıcılara ciddi zarar verecek sistemler geliştirmeye başladılar. Bunun sonucu pek güzel olmayacak gibi.

Eğer bilgisayar kullanıyorsanız muhakkak yazılımların güncellemelerini takip edip, uygulayın. Muhakkak anti virüs yazılımı kullanın. Her anti virüs yazılımına para da vermek zorunda değilsiniz. İnternet'te bedelsiz kullanabileceğiniz ve iş gören bir sürü "shareware" anti virüs yazılımı mevcut.

Ne ile karşılaşabileceğinizi Sayın Avniye Tansuğ'dan gelen bir mesaj çok güzel özetliyor (İzni ile aşağıya bir kısmını alıyorum)

"Merhaba,

Bu sabah ABD'den bir tanıdıktan geldi bana da. Ekindeki dokuman "picasso . pics . scr" idi, "en iyisi şunu 'delete' edeyim" diyene kadar, ekin açılmasını gerektirmeyen bu "worm" yapacağını yapmış ki, birden bire oradan buradan geri dönen e-postalar almaya başladım. Oysa daha kimseye birşey yollamamıştım.....

Çok yenileri ile donanımlı bir virüs tarayıcınız yoksa, herkesin başına gelebilir. Nitekim benim emektar tarayıcı teşhis bile edemedi bunu..."

Önleminizi alın. Kaybedeceğiniz bilgileri yerine koyamayabilirsiniz. 


KONU: KONUŞMAYIN LÜTFEN

Canına okudu.

Güzel güzel müzik dinlerken, keyifli keyifli maç izlerken konuşmaya başladılar mı, tüylerim diken diken oluyor. Uzun süre kendime gelemiyorum.

Biliyorum ki size de aynı şekilde oluyor.

Bu kadar, birbirinden uzak kelimeyi bir araya getirip, anlamlı olmaya çalışan ancak anlamsızlığa yelken açmış cümleyi kurup, konuşmak özel bir yetenek istemez.

Aklına geldiği şekilde konuşma tarzı bunun adı.

Başı ile sonu ilişkisiz.

Konuşmaya başlarken düşündükleri ile ortasında aklına gelip söyledikleri ve bitirirken aktardıkları üç ayrı nokta.

Ne diyebilirim ki?

Tek diyeceğimi başlıkta söyledim; "Konuşmayın Lütfen".


FİLM: KEEP AWAY FROM THE WINDOW -
PENCEREDEN UZAK DUR

Geçtiğimiz hafta İstanbul'da başlayan 4. Uluslararası Sinema ve Tarih Buluşmasının kapanış filmi "Keep Away From The Window - Pencereden Uzak Dur". Polonya yapımı filmin yönetmeni Jan Jakup Kolski. Başrollerde Bartosz Opania, Dorota Landowska, Dominika Ostalowska ve Karolina Gruszka yer alıyor.

Film, "Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması" 'nda "Işık Saçan Apollon" Büyük Ödülüne ve "Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması SİYAD Jürisi" tarafından ödüle değer bulundu.

Siyad jürisinin niçin ödüle değer bulunduğunu anlatan sözcükleri şöyle; “Savaşın dayattığı çaresizlik ortamında baş gösteren fırsatçılık ve sömürü düzenini, renksizleştirilmeye çalışılan bir dünyada hayatın yeşerme çabasını, yerelden yola çıkıp konuyu evrenselleştirerek, dar mekanda ustalıklı bir sinema diliyle anlattığı için”

Kolski, Polonya'da tanınmış bir isim ve pek çok ödüle sahip. Ayrıca uluslararası film festivallerinde de bazı ödüller almış durumda.

Almanların Polonyayı işgal ettikleri yıllarda bir kasabada yaşayan çiftin başından geçenler konu ediliyor. Çiftin çocuğu olmamaktadır. Erkek bir gün Yahudi bir kadını eve getirir. Kadın evde saklanarak yaşamaya başlar. Bu arada adamla aralarında gelişen ilişkiden hamile kalır. Adamın karısı da hamile rolü oynamaya başlar. Fİlm bu çerçevede devam ediyor. Filmin ortasına doğru olayların nasıl gelişeceğini tahmin etmeye başlıyorsunuz. Örneğin ben bu film üç jenerasyon gösterir demiştim, tahminim doğru çıktı.

İki saate yakın süren film daha kısa olabilirdi ve içeriğinden bir şey yitirmezdi. Savaşın bireyler üzerinde yaptığı tahribatı, kendini düşünmeyi, korkuyu, sevginin bastırılmasını gözler önüne seren film, bir fırsat bulunduğunda izlenebilir.


MÜZİK: LEONARD COHEN - TEN NEW SONGS

Yaklaşık 10 sene sonra yeni şarkılarla karşımızda Leonard Cohen. Bu arada albümler çıkardı ancak hepsi ya konserlerden ya da eski çalışmalardan derlenen eserlerdi. 1992'de çıkardığı albüm "The Future" adını taşıyordu, bu sene bizlere sunulan albüm "Ten New Songs"

Albümün adından da anlaşılacağı gibi albümde 10 eser yer alıyor. Açılış şarkısı ile sizi hemen etkiliyor albüm ve ardı ardına gelen eserler romantik düşüncelere dalmanıza yol açıyor. Sözler çok etkileyici, melodiler rahatlatıcı.

Cohen, Zen eğitimi esnasında kazandıklarını bizlerle paylaşıyor. Bu sesine ve yorumuna da yansımış.

Rahat dinlenebilecek, yormayan, arşivlerde bulunması gereken bir albüm. Edinin.


SÖZ: İSİMSİZ

"Sahip olduğunuz tek şey bir çekiç ise, karşınıza çıkan bütün sorunlar gözünüze çivi olarak görünmeye başlar". Kimin söylediği bilinmiyor.

Yaşama dar bakış açısı ile yaklaşanları, sorunların çözümünde yapıcı olamayanları niteleyen güzel bir söz. 


Niçin görüşlerinizi iletmiyorsunuz? E-posta adresim aşağıda. Katkılarınızla daha iyi olacağını garanti edebilirim.

M.Sinan Oymacı
TRIO Çözüm Evi Bilişim Hizmetleri A.Ş.
e-posta: sinanoym@triosh.com


Yorum Ekle Yorumları Listele
94. Sayı önceki yazı 94. Sayı sonraki yazı
Yazarın Önceki Yazısı Yazarın Sonraki Yazısı
Her hakkı saklıdır. All rights reserved. netyorum.com © 2000-2005 İstanbul-Türkiye