| Önsöz | Arama | Üyelik | Sohbet | Alış-Veriş | www.netyorum.com   
Ajanda
Seçtiklerimiz
Arşiv
Yazarlar
Yorumlar

Bölümler

Köşe Yazıları
Teknoloji
Sanat
Soru & Cevap
Dostluk & Sevgi
Eğlence
Geçmiş Zaman Olur ki

Konular

Sinema
Müzik
Kitap
Sözler
Oyunlar
Ürünler
Mekan
 
 
Reklam Fiyatları

İzleyici Mesajları

Elektronik posta :
bilgi@netyorum.com

 
 
Bu sayfayı arkadaşınıza göndermek için tıklayın.

 
 
Açılış sayfası yapmak için tıklayın.

Sık kullanılanlar listesine eklemek için tıklayın.

 

Eski Sayıları

"Yansımalar" 06.12.2001 Sinan Oymacı - netyorum.com / Sayı: 95

İçindekiler;

  • Konu: Milyonlarca Kullanıcı
  • Konu: Bir Virüs Daha
  • Dergi: Alt Yazı / Geniş Açı
  • Film: Rat Race - Tabana Kuvvet
  • Söz: Marlo Morgan

 


KONU: MİLYONLARCA KULLANICI

4,100,000 kullanıcı. Dört Milyon Yüz Bin Kullanıcı. İnternet kullanıcısı

Geçtiğimiz günlerde Amerika'da excite@home internet alt yapı erişim şirketinin iflas duyurusu ile internet erişim sorunu yaşamaya başlayan internet kullanıcı sayısı. excite@home Amerika'da yüksek hızlı internet erişiminde kullanıcıların %45'ine hizmet götürüyordu.

Sadece internet erişim sorunu yaşamıyorlar. Erişim en kolay çözebilecekleri konu gibi görünse de (o konuda da sorunlar mevcut) esas sorun e-posta adreslerini kaybetmeleri. E-posta adreslerinin çalışmaması demek iş kaybı demek. Bunun nasıl aşılacağı gündeme oturmuş durumda. Erişim'de de sorunlar var. Abonelerin büyük bir kısmı yüksek hızlı erişim hizmeti alıyordu ve ilgili bölgede yatırımı yapan başka şirketler mevcut değildi. Bu firmanın faaliyetlerini durdurması yüksek hızlı erişimin de sona ermesi anlamına geliyor.

Bu sıralarda dial-up bağlantıya dönerek internet kullanımına başlayanlardan ilginç mesajlar geliyor. Dünyanın nasıl bir yer olduğunu anlamaya başlamışlar. Böyle anlamasalar iyiydi. Bu arada bir ay süre ile bu abonelere ücretsiz, geçici dial-up aboneliği veren şirketler ortaya çıktı.

Şimdi excite@home 'dan alt yapı erişim hizmeti alan internet firmaları kendi alt yapılarını kurmaya başlamış durumdalar. Bunlar; Philadelphia'daki 800,000 kullanıcılı Comcast Cable Communications ve Atlanta'daki 550,000 kullanıcılı Cox Communications. Ayrıca 145,000 kullanıcılı Medford - Oregon ve Kennewick - Washington'da faaliyet gösteren Charter Communications'da bu konuda çalışıyor. 

Bu konu ile AT&T şirketi ciddi ithamlar altında. Sonucun nasıl oluşacağı merakla bekleniyor.

@home ve excite, iki sene öncesine kadar iki ayrı şirket olarak yaşamlarına devam ediyorlardı. 1999'da birleşmeye karar verdiler ve dev bir kuruluş ortaya çıktı. Yüksek hızlı internet erişim hizmeti veren @home ile portal hizmeti veren excite 'ın birleşmesi ile oluşan yeni şirketin büyük işler yapacağına inanılıyordu. Yaşamları buraya kadarmış.

Göreceğiniz gibi kullanıcı sayısının çokluğu, şirketin büyüklüğü izafi kavramlar. Bir anda iskambilden kule gibi dağılıp gidebiliyor. Sonunda problem kullanıcıların üstünde kalıyor.


KONU: BİR VİRÜS DAHA

4.Aralık akşamı (Türkiye saati ile) bilgisayarın başında otururken yurt dışında bir anda uyarı mesajları gelmeye başladı. Uzun zamandır "Acil" başlığı taşıyan uyarı gelmiyordu. Genellikle yüksek risk taşımadıkları bilinen virüsler olağan mesaj trafiğine bağlı olarak duyuruluyordu. Olağan, düzenli duyuruların dışına çıkan bir ikaz, durumun ciddiyetini ortaya koymuştu. Ben de hemen netyorum haberleşme listesindeki okurlarla "Goner" ismi konan virüsle ilgili bu bilgiyi paylaştım. Bugün itibarı ile etkilenen sistem sayısında ciddi bir yükseklik söz konusu. Virüs ve worm konusu gittikçe yüksek dikkat isteyenler arasında. Çok dikkatli olunmasında yarar var. Artık ciddi hasar verecek şekle geliyorlar

Arşivlerde bulunması açısından ilgili mesaj aşağıda yer alıyor.

ACİL bir UYARI için size ek mesaj iletiyoruz.

Yurt dışından gelen yoğun uyarı ve mesajlara göre ÇOK TEHLİKELİ bir WORM ya da virüs yayılmaya başlamış durumda.

Microsoft Outlook, Outlook Express veya ICQ yolu ile yayılıyor. Devreye girdikten sonra bulaştığı sistemlerdeki firewall ve anti virüs yazılımlarını silerek devre dışı bırakıyor.

Mesaj, ekinde .scr şeklinde bir dosya ile geliyor. ICQ içinde bu geçerli.

----- Örnek bir mesaj aşağıda -----

Subject: Hi

How are you ?
When I saw this screen saver, I immediately thought about you
I am in a harry, I promise you will love it!

Attachment: GONE . SCR

----- Örnek mesaj sonu -----

Daha önce de belirttiğimiz gibi mesaj ekinde gelen dosyaları çok emin olmadığıniz sürece açmayın. Bu virüs, Badtrans gibi kendiliğinden çalışmıyor. Onun için mesaj gelse dahi ekindeki dosyayı açıp çalıştırmadığınız ve sildiğiniz sürece sorun yok.

Ayrıca anti virüs ve firewall yazılımlarınızı güncellemeyi ihmal etmeyin.

Bu mesajı mümkün olduğu kadar çok kişiye iletiniz. En az hasar ile atlatalım.


DERGİ: ALT YAZI / GENİŞ AÇI

İki dergi var gündemimde. Biri, henüz dördüncü sayısını çıkarmış olan "Alt Yazı", diğeri ise 5 yılda 20 sayıya ulaşan "Geniş Açı". İki dergide, 

"Alt Yazı - Aylık Sinema Dergisi", başlığından da görebileceğiniz gibi her ay yayınlanan bir sinema dergisi. Derginin bayilerde bulacağınız sayısında 3. sayı olduğunu göreceksiniz. Yukarıda ise dördüncü sayısını çıkardığını yazmıştım. Şaşırmayın, çünkü derginin bir de "Sıfırıncı" sayısı var. Sıfırıncı sayı bir tanıtım sayısı ve arşivlerde koleksiyonlara girecek nitelikte. Ajanda, ayın filmler, portre, eleştiriler, öneriler, söyleşiler, etkinlikler gibi kalabalık bir konu başlığı içeriyor dergi. Her bölüm kendi içerisinde kapsamlı.

Niçin yayına girdiklerine dair bir cümleyi sıfırıncı sayıdaki "Merhaba" başlıklı "Altyazı'dan" bölümünün girişinde anlatmışlar. Derler ki; "Sizlere bu sütundan heyecan dolu ilk seslenişimizin hikayesinin en başına gidersek eğer; Türkiye'de doyurucu, etkili, özgün bir sinema yayınının eksikliğini hisseden bir avuç gencin birlikteliğini görürüz". Çok keyifli bir de internet siteleri mevcut. Erişim adresi; 
http://www.altyazi.net 

"Geniş Açı - Fotoğraf Sanatı Dergisi" iki ayda yayınlanıyor ve fotoğraf sanatı üzerine. Ayrıca fotoğrafı sinema ile bütünleştirdikleri keyifli sayfalar da işlenen konular arasında yer alıyor. Dergi ile ben ancak beş sene sonra yirminci sayısında tanıştım ve çok yakın hissettim.

Okuyanlar bilir, benim aylık "Telepati Telekomünikasyon" dergisinde de yazılarım çıkıyor. O dergideki köşemin adı "Saydam". Telepati Telekomünikasyon'da "Büdütör" başlığı ile de yayınlanan bir köşe var. "Geniş Açı" 'nin yirminci sayısında "Saydam Günleri" işleniyor ve dergide "Büdütör" isimli bir köşe mevcut. Güzel bir tesadüf. 

Dergiyi elinize aldığınızda ilk dikkatinizi çekecek olan baskı kalitesi. Fotoğraf dergisi olmanın verdiği sorumluluk yerine getirilmiş ve baskı kalitesi yüksek tutulmuş. Geniş Açı'da bir tema çerçevesinde sayılar şekilleniyor. Bunun yanında etkinlikler, söyleşiler, röportajlar da yer alıyor.

Internet erişim adresi; http://www.genisaci.com 

İki dergiye abone olursanız "Geniş Açı" 'nın özel bir sinema sayısını da hediye ediyorlar. 

İki dergiye emek verenlere de teşekkürler. Yolunuz açık olsun. Nitelikli çalışmaları sanatseverlerle buluşturuyorlar. Bayilerde, kitapevlerinde bulabileceğiniz bu dergileri hangi konuya kendinizi yakın hissediyorsanız temin edip, inceleyin. Beğeneceğinizden eminim.


FİLM: RAT RACE - TABANA KUVVET

Mr. Bean olarak tanınan Rowan Atkinson'un filmi gibi gözükse de yönetmenliğini Jerry Zucker'ın yaptığı "Rat Race - Tabana Kuvvet" pek öyle değil. On küsur kişilik bir kadronun tamamı başrolü paylaşıyor ve performanslar çok iyi.

Oyuncuları sıralarsak; John Cleese, Rowan Atkinson, Breckin Meyer, Jon Lovitz, Cuba Gooding Jr., Whoopi Goldberg, Seth Green, Kathy Najimy, Amy Smart ve Dean Cain. Senaryo Andy Breckman'a ait ve bu kadar zor bir akışı çok ustaca düzenlemiş.

Yönetmen Zucker komedi filmlerinin ustası. "Airplane" ve "Top Secret" unutulmaz komedi klasikleri arasında yerlerini almış iki filmi.

Cleese "A Fish Called Wanda", "The World Is Not Enough", "The Out-Of-Towners", Atkinson "Mr. Bean", Gooding Jr. 1997'de En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Oscar ödülünü aldığı "Jerry Maguire", "What Dreams May Come", "Pearl Harbor", Goldberg 1986'da En İyi Kadın Oyuncu Oscar ödülüne aday gösterildiği "The Color Purple" ve 1991'de En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Oscar ödülünü aldığı "The Ghost" filmlerinden anımsanabilir.

Las Vegas'ta bir kumarhane işleticisi 6 tane kollu kumar makinasına özel olarak hazırlanmış birer para yerleştirir. Bu paraları bulanları bir sürpriz beklemektedir. Buna göre uzakta bir kasabadaki tren istasyonundaki bir kasaya 2 Milyon Dolar saklanmıştır. Kasabaya ilk ulaşıp kasayı açan parayı alacaktır. Parayı bulan 6 kişi oyuna katılır. Hiçbir kural yoktur. Film bundan sonra grupların birbiri ile çekişmesi, önce vararak parayı ele geçirme planları üzerine devam ediyor.

Bir filmin sonu ancak bu kadar keyifli, şaşırtıcı bitebilir. Filmi seyrettiğiniz zaman bunu anlayacaksınız.

Yüksek tempolu, her anına espri yüklenmiş, eğlenceli bir film izlemek istiyorsanız kaçırmayın. Nedense çok fazla salonda gösterime girmemiş durumda.


SÖZ: MARLO MORGAN

Marlo Morgan'ın "Bir Çift Yürek" kitabından bir alıntı; "Eğer bir kişi yedi yaşındaki inançları ile otuzyedi yaşında kendini hala iyi ve mutlu hissedebiliyorsa, bu kişi ömrünü boşa harcamış demektir. Eski düşüncelerden, alışkanlıklardan, inançlardan ve sırasında eski arkadaşlardan sıyrılmak gereklidir. Bir şeyleri arkada bırakıp yürüyebilmek insanlar için güç bir derstir ama gene de eski derisinden sıyrılabildiği için yılanı ne yüceltmek ne de yermek gerekmez. Bu onun için sadece bir zorunluluktur. Yenilikler ancak onlar için yer açtığınız zaman yaşantınıza girebilirler. Yılan, eski yükünden sıyrıldığı zaman daha genç görünür ve kendini daha genç hisseder, oysa elbette daha genç değildir."

Bir söz değil bir paragraf karşısında olduğumuz için yoruma gerek yok. Ne anlatılmak istendiği çok aşikâr.


Niçin görüşlerinizi iletmiyorsunuz? E-posta adresim aşağıda. Katkılarınızla daha iyi olacağını garanti edebilirim.

M.Sinan Oymacı
TRIO Çözüm Evi Bilişim Hizmetleri A.Ş.
e-posta: sinanoym@triosh.com


Yorum Ekle Yorumları Listele
95. Sayı önceki yazı 95. Sayı sonraki yazı
Yazarın Önceki Yazısı Yazarın Sonraki Yazısı
Her hakkı saklıdır. All rights reserved. netyorum.com © 2000-2005 İstanbul-Türkiye