| Önsöz | Arama | Üyelik | Sohbet | Alış-Veriş | www.netyorum.com   
Ajanda
Seçtiklerimiz
Arşiv
Yazarlar
Yorumlar

Bölümler

Köşe Yazıları
Teknoloji
Sanat
Soru & Cevap
Dostluk & Sevgi
Eğlence
Geçmiş Zaman Olur ki

Konular

Sinema
Müzik
Kitap
Sözler
Oyunlar
Ürünler
Mekan
 
 
Reklam Fiyatları

İzleyici Mesajları

Elektronik posta :
bilgi@netyorum.com

 
 
Bu sayfayı arkadaşınıza göndermek için tıklayın.

 
 
Açılış sayfası yapmak için tıklayın.

Sık kullanılanlar listesine eklemek için tıklayın.

 

Eski Sayıları

"Yansımalar" 13.12.2001 Sinan Oymacı - netyorum.com / Sayı: 96

İçindekiler;

  • Konu: E-Posta mı?
  • Konu: Komedi Siteleri
  • Oyun: Myst III : Exile
  • Film: La Pianiste - Piyanist
  • Söz: Mevlana

 


KONU: E-POSTA MI?

Siz hangisini kullanıyorsunuz? Bu yazıyı okuduğunuza göre internet kullanıcısı olduğunuz muhakkak. Bu durumda e-mail hesabınız da vardır. Bu web üzerinde yer alan bir hesap da olabilir, çalıştığınız şirket tarafından da verilmiş olabilir, size ait bir alan adına da bağlanmış olabilir. Hangisi olursa olsun, bu adresi verirken hangi kısaltmayı yazıyorsunuz?

Benim şimdiye kadar gördüklerim;

elmek
e-ileti
e-posta
e-mesaj
e-mektup
e-mek

Bu tür terimler kullanıcıların benimsemesi ile yaygınlaşıyor ve günlük yaşamda kullanılmaya başlıyor.

http://www.tdk.gov.tr adresine bakarsanız elmek ve e-posta terimlerini görebilirsiniz.

Ben e-posta terimini kullanıyorum. En makul gelen ve e-mail karşılığı gözüken kanımca bu.


KONU: KOMEDİ SİTELERİ

Komedi siteleri başlığına baktığınızda teknolojiden bağımsız olacaklarını düşünmediniz umarım.

Üç tane İngilizce site adresi vermek istiyorum. Sitelerin ortak özelliği bilişim teknolojileri kullanıcıları ile ilgili komik olayları sergilemek. Bir kısmını zaten biliyordunuz. Örnek: CD sürücüyü kahve bardağı koyucu sananlar, mouse hareket ettirirken masa bitti diyenler ya da pencereyi kapatın deyince kalkıp odadaki pencereyi kapatanlar.

Bu üç sitede o kadar çok aktarılan olay var ki, okudukça hayretinizi saklayamıyorsunuz. Çok zaman ayırmanız gerekli. Ben sitelerdeki olayları Türkçeleştirip size aktarmayacağım. Nasıl olsa bizdeki siteler bunun üstüne gidip, tahmin edebileceğimizden 
daha kısa bir sürede sizlere aktarmaya başlarlar.

Adresleri mi sordunuz?

http://www.techcomedy.com/ 
http://www.techtales.com 
http://www.rinkworks.com/stupid/ 


İlginizi çekenleri Türkçeleştirdikten sonra kullanici@netyorum.com e-posta adresine ya da bana iletirseniz, yayınlar ve diğer okurlarla paylaşırız. Şimdiden teşekkürler.


OYUN: MYST III : EXILE

2001 Mayıs ayında pazara sunulan "Myst III : Exile", yeni yılın yaklaştığı şu günlerde bilgisayarda güzel bir oyun arayanlar için ideal. Herkesin rahatça oynayabileceği, güzel grafik ve müziklere sahip, çözülmesi gereken bulmacalardan, zihin oyunlarından oluşan bir oyun.

Presto Studios tarafından üretilen oyun Ubi Soft Entertainment tarafından pazara sunuluyor.

"Myst" oyunu ilk olarak seneler önce (1993) pazara çıktığında çoklu ortamı o kadar iyi kullanmıştı ki, bilgisayar oyunları tarihine en çok satan oyunlardan birisi olarak adını yazdırdı. Satış adedi 10 Milyon'un üzerinde.

Ardından biraz ticari kaygı ile yapılmış "Myst II : Riven" geldi. İlki kadar ilgi görmedi. Myst ve Riven Cyan şirketi tarafından geliştirildi. Serinin üçüncünün yapımı ise Cyan tarafından Presto Studios'a verildi. 

"Myst III : Exile", Presto Studios tarafından yeniden ele alınarak, oluşturulmuş durumda. Presto Studios'un daha önceki "Journeyman Project" serisindeki "Buried In Time" çalışmasına bakarsanız, bu oyundaki etkisini hemen fark edebilirsiniz. Karakterlerin kullanılması, çevre kullanımı, grafikler, hareketler, bulmacaların zorluk seviyesi hemen tarzı hissettiriyor.

Üretici firmanın değişmesi Myst serisine yeni bir soluk getirmiş ve iyi de olmuş.

Teknik olarak yamayı yüklemenizi gerektirecek ciddi sorunlar yok ancak ilgili siteden yamasını indirip, oyuna başlamadan yüklerseniz ileride yaşayacağınız saklanmış oyunları kaybetme riskinizi en aza indirmiş olursunuz.

Serinin ilk oyunu Myst'ten en önemli farkı karakterlerin eklenmiş olması, bulmacaların aynı bölümlerde çözülebilmesi. Yine değişik adalarda seyahat ediyorsunuz, çeşitli ipuçlarını bir araya getirerek ilerliyorsunuz.

Grafikler çok detaylı, müzikler atmosfere uyum sağlamış. Kullanıcı ara birimi rahat.

Arşivlerde bulunması gereken bir oyun.


FİLM: LA PIANISTE - PİYANİST

18 yaşından küçüklerin izlemesi sakıncalıdır diye başlayalım Fransız yapımı "La Pianiste - Piyanist" filminin tanıtımına.

Yönetmen Michael Haneke, başrollerde Isabelle Huppert, Annie Girardot ve Benoît Magimel yer alıyor.

Film, Elfriede Jelinek'in "The Piano Teacher - Piyano Öğretmeni" öyküsünden beyaz perdeye Haneke tarafından uyarlanmış.

Yönetmen Haneke'yi "Funny Games" filminden anımsayacaksınız. O filmdeki aşırı gösteriyi yakalayamasa da yine de uç noktada bir film üretmiş.

Huppert, 1978'de Cannes En İyi Kadın Oyuncu ödülünü "Violette Nozière" filmindeki oyunu ile aldı. Ayrıca 8 kez Cesar ödüllerine aday gösterildi. Bunlardan da 1996'da "La Cérémonie" filmi ile Cesar En İyi Kadın Oyuncu ödülünü kazandı.

Girardot'yu, 1996'daki Cesar En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu ödülünü aldığı "Les Misérables" ve 1977'de Cesar En İyi Kadın Oyuncu ödülünü aldığı "Docteur Françoise Gailland" filmleri ile anımsayacaksınız.

Magimel, 1997'de "Les Voleurs" filmindeki performansı ile Cesar Gelecek Vaad Eden Genç Erkek Oyuncu adayı olmuştu.

Viyana Müzik Akademisinde piyano öğretmeni olan orta yaşlı bir kadının yaşamından bir kesit sunuluyor. Annesi ile birlikte yaşayan, psikolojik sorunları, cinsel sapkınlıkları bulunan bir kadının öyküsü. Yönetmenimizde bundan gayet güzel yararlanmış ve izleyiciyi rahatsız edip etmeyeceğini düşünmeksizin beyazperdeye yansıtmış. Bekar bir orta yaşlı kadının annesi ile diyaloğu, okuldaki ve özel yaşamındaki davranışları, birbirinden tamamen farklı iki yaşam sürmesi sahnede sergileniyor.

Zaten Avrupa sinemasındaki örneklere bakarsanız rahatsız edici konu ve görüntülere sahip olduğunu görürsünüz. Amerika'daki izleyici görüşleri Amerika ile Avrupa sineması arasındaki görüş ayrılığını çok açık ortaya koyuyor.

Bu filmi ele alırsak, "La Pianiste - Piyanist", 2001'deki Cannes Film festivalinde, Benoît Magimel, En İyi Erkek Oyuncu, Isabelle Huppert, En İyi Kadın Oyuncu, Michael Haneke, Jüri Büyük ödülünü aldı. Ayrıca Haneke Altın Palmiye'ye aday gösterildi.

Seyredilmesi gereken filmlerden değil. Psikopat, rahatsız edici bir film seyretmek istiyorsanız, seyrettikten sonra iki saatimi niye bu filme ayırdım demek istiyorsanız karar sizin, izleyin. Benim oyum negatif. Ben bu yazıyı yazmakta biraz geç kaldım. Bari bundan sonra gitmeyi düşünenler okuduktan sonra karar versin.

Bu eser daha farklı bir gözle çekilse hem piyano ve müzikle ilgilenenler hem de sanatla ilgilenenler için güzel bir çalışma olabilirdi. Ancak cinsellik ve buna bağlı psikolojik rahatsızlıklar ön planda olan bir film. Ne kadar ilginizi çeker bilemem.


SÖZ: MEVLANA

"Dertli adamın kararsızlıklarla, dumanlarla dolu bir evi vardır. Derdini dinlersen, o eve bir pencere açmış olursun." Mevlana Celaleddin Rumi

Yardımlaşmanın, paylaşmanın güzelliğini gözler önüne seriyor. 


Bu vesile ile bayramınızı kutlar, sağlık, mutluluk, barış ve başarı getirmesini dilerim.

Niçin görüşlerinizi iletmiyorsunuz? E-posta adresim aşağıda. Katkılarınızla daha iyi olacağını garanti edebilirim.

M.Sinan Oymacı
TRIO Çözüm Evi Bilişim Hizmetleri A.Ş.
e-posta: sinanoym@triosh.com


Yorum Ekle Yorumları Listele
96. Sayı önceki yazı 96. Sayı sonraki yazı
Yazarın Önceki Yazısı Yazarın Sonraki Yazısı
Her hakkı saklıdır. All rights reserved. netyorum.com © 2000-2005 İstanbul-Türkiye