| Önsöz | Arama | Üyelik | Sohbet | Alış-Veriş | www.netyorum.com   
Ajanda
Seçtiklerimiz
Arşiv
Yazarlar
Yorumlar

Bölümler

Köşe Yazıları
Teknoloji
Sanat
Soru & Cevap
Dostluk & Sevgi
Eğlence
Geçmiş Zaman Olur ki

Konular

Sinema
Müzik
Kitap
Sözler
Oyunlar
Ürünler
Mekan
 
 
Reklam Fiyatları

İzleyici Mesajları

Elektronik posta :
bilgi@netyorum.com

 
 
Bu sayfayı arkadaşınıza göndermek için tıklayın.

 
 
Açılış sayfası yapmak için tıklayın.

Sık kullanılanlar listesine eklemek için tıklayın.

 

Eski Sayıları

"Yansımalar" 27.12.2001 Sinan Oymacı - netyorum.com / Sayı: 98

İçindekiler;

  • Konu: Yeni Yıl
  • Konu: Türkçe Virüs
  • Oyun: Ballistics
  • Film: The Lord Of The Rings / The Fellowship Of The Ring - Yüzüklerin Efendisi / Yüzük Kardeşliği
  • Söz: Lokman Hekim

 


KONU: YENİ YIL

2001 ülkemiz ve Dünya için güzel bir sene olmadı. Pek çok farklı konuda krizler yaşandı. İyisi ile kötüsü ile, neşesi ile kederi ile, savaşları ve barışları ile ardımızda bırakıyoruz.

İleriye inanarak bakalım ve çalışalım. Gelecek bizlerin elinde şekillenecek. Değişimin başladığını fark etmek istiyoruz.

2002 senesinin herkese barış, mutluluk, sağlık ve başarı getirmesini dilerim.

netyorum olarak "Yeni Yıl" mesajımızı yılın son günü sayfalarımıza yerleştireceğiz. Tüm okurlarımıza, eserleri ile katkıda bulunan yazarlarımıza teşekkür ederiz. 2002 netyorum için çizginin belirginleşeceği bir yıl olacak. Burada sizlerin katkısını bekliyoruz. Lütfen görüşlerinizi iletin. Yeni senede görüşmek üzere sevgiler.


KONU: TÜRKÇE VİRÜS

Geçenlerde radyo dinliyorum; "Bir haber". Yaygınlaşmaya başlayan bir bilgisayar virüsünden söz ediliyor. Sunucu anlatıyor; "Gelen mesajın başlığında şu yazı var, mesajın içerisinde bu yazı var" gibi bilgileri aktarıyor ancak virüsteki yabancı dildeki bilgileri tercüme etmişler. Bravo!

Virüsü Türkçeleştiriyorlar. Virüs virüstür, Türkçeleşmez. Tarif edilen şekilde bir virüs de olamaz doğal olarak.

Bu şekilde bir haber verilirken orijinal metni kullanmanız gerek. Virüslü mesajın konu kısmında "Happy Christmas" yazıyorsa siz bunu okurlara, dinleyicilere "Mutlu Yıllar" konulu mesajlarda virüs var diyerek duyuramazsınız. Eğer bu şekilde duyurursanız kullanıcıları yanıltırsınız. Çünkü virüs "Mutlu Yıllar" konulu başlıklı gelmeyecektir. Bu demek değildir ki konusu "Mutlu Yıllar" olan bir bilgisayar virüsü olmayacak. Olabilir ancak "Happy Christmas" konulu virüs "Mutlu Yıllar" olarak duyurulmamalı.


OYUN: BALLISTICS

İsveçli Grin firması tarafından geliştirilen "Ballistics" isimli oyun, Xicat Interactive tarafından pazara sunulmuş durumda.

Gelecek çağlarda konumlanan çok hızlı bir araç kullanım yarışı olarak tanımlayabiliriz "Ballistics" 'i. Geleceğin Formula 1'i.

Gerçekten o kadar hızlı yarışıyorlar ki, oyunda yer alan müthiş güzellikteki arka plan grafiklerine bakarak alacağınız zevki kaçırıyorsunuz. Aracınızla erişeceğiniz hıza bir üst sınır getirilmemiş. Yeteneğinize bağlı olarak uçuşa geçiyorsunuz. Zaten hızınız da Mach olarak değerlendiriliyor.

Yeni kuşak grafik kartlarının tüm özelliklerini kullanabiliyorsunuz. Böylece elde ettiğiniz grafikler muazzam. Ancak yukarıda da belirttiğim gibi oyunda bir yerlere çarptığınızda durduğunuz zaman bu grafiklerin keyfine varıyorsunuz. Onun dışında yarış 
esnasında herşey o kadar hızlı gözünüzün önünden geçiyor ki, bir süre oynadıktan sonra hipnotize olmuş şekilde ekrana bakarken kendinizi bulabilirsiniz. Grin firmasının DirectX tabanlı "Diesel Engine" adını verdiği grafik motoru aynı anda tek ekranda 20 Bin ile 110 Bin arasında poligonu üretebiliyor. Grafik kartınız çok yeni ya da çok iyi değilse de grafikler kötü değil.

Müzikler ve ses efektleri bu tür bir yarış oyunu için olması gerektiği şekilde. Grafiklerle birleşince sizi eline geçiriyor ve başından kalkmanız güçleşiyor.

Manyetik çekim alanı içinde yer alan tünellerde araçlarınızı kullanıyorsunuz. Bunun anlamı kaleidoskopik görüntülerle karşı karşıyasınız.

Yarışın kaç tur süreceğini, kaç rakiple yarışacağınızı belirleyebilirsiniz. Ayrıca yarışlarda elde ettiğiniz neticelere göre para kazanıyorsunuz. Bu parayı aracınızı geliştirmek için harcayabiliyorsunuz.

Çok kullanıcı modunun bulunması bir başka güzellik. Böylece yerel ağ ya da internet üzerinden başka kullanıcılarla yarışabiliyorsunuz.

Tek kullanıcı konumunda bilgisayar denetimindeki rakiplerin yapay zekaları güzel. Ne çok fazla hile yapıyorlar ne de çok beceriksizler. Olması gereken gibi yarışıyorlar. Ancak kolay değil rakipleri geçmek. Oyunda başarılı olup, ilerledikçe yeni parkurlar devreye giriyor. Oyunda toplam 7 parkur mevcut.

Oyun Microsoft DirectX 8.1'e ihtiyaç duyuyor. Ayrıca yapımcı firmanın internet adresinden yamasını indirip, yükleyin. Bunları yapmazsanız kilitlenmelerle karşılaşabilirsiniz. http://www.grin.se/ internet erişim adresi.

Geçmişe baktığımda bu kadar yüksek hız hissi veren diğer oyunlar; Psygnosis'in Wipeout XL'i ve Rollcage'i, Ubi Soft'un POD'u, Digital Illusions'ın Motorhead'i sayılabilir.

Oyunu üreten firmanın İsveç'ten olduğunu belirtmiştim. Kuzey Avrupa ülkelerinden nitelikli bilgisayar oyunları üreten şirketler çıkıyor. Bunun ülkemizdeki meraklılara örnek olmasını diliyorum. Biliyoruz ki şu anda bilgisayar oyunu geliştiren gruplar var. Umarım yakın gelecekte Türk şirketlerinin uluslararası pazarlarda satılacak ve başarı kazanacak ürünlerine sahip oluruz. Bu konudaki bilgilerinizi iletirseniz bir yazıda bu konuyu işleyeceğiz.

Ballistics, bu senenin en iyi ve oynanabilir yarış oyunları arasında en üst sırada yeralıyor. Tek dezavantajı parkur sayısının az olması.


FİLM: THE LORD OF THE RINGS / THE FELLOWSHIP OF THE RING - 
YÜZÜKLERİN EFENDİSİ / YÜZÜK KARDEŞLİĞİ

1954 senesinde J.R.R. Tolkien tarafından ilk kitabı çıkarılan ardından toplam üç kitapla tamamlanan "The Lord of The Rings - Yüzüklerin Efendisi" beyaz perdede. Yeni Zelanda'da çekimleri üç sene süren film seyirci ile buluştu. Yazıldıktan 47 sene sonra sinemaya uyarlandı.

İlk film ilk kitabı içeriyor, "The Lord Of The Rings / The Fellowship Of The Ring - Yüzüklerin Efendisi / Yüzük Kardeşliği". Bir kitabın beyaz perdeye ne kadar güzel uyarlanabileceğinin başarılı bir örneği.

Yönetmen Peter Jackson. Tolkien'in aynı adlı eserinden Frances Walsh tarafından beyazperdeye uyarlanmış. Başrollerde Elijah Wood, Ian McKellen, Viggo Mortensen, Sean Astin, Liv Tyler , Cate Blanchett, John Rhys-Davies, Billy Boyd, Dominic Monaghan, 
Orlando Bloom, Hugo Weaving, Sean Bean, Ian Holm ve Andy Serkis yer alıyor.

Jackson "The Frighteners", "Braindead" filmlerinden anımsanabilir.

Başarılı bir aktör olan 1981 doğumlu Wood, canlandırdığı role müthiş uymuş. Kendisini "Oliver Twist", "The Adventures of Huck Finn", "The Faculty", "Flipper" 'dan anımsayacağız.

McKellen "Apt Pupil" ve 1999'da En İyi Erkek Oyuncu Oscar ödülüne aday gösterildiği "Gods and Monsters", Mortensen "A Perfect Murder", "G.I. Jane", "Psycho", Astin "Toy Soldiers 1", Tyler "Stealing Beauty", "Armegeddon", Blanchett "The Talented Mr. Ripley", "Bandits" ve 1999'da En İyi Kadın Oyuncu Oscar ödülüne aday gösterildiği "Elizabeth" filmleri ile anımsanacaklardır.

Filmin konusunu aktarmayacağım ancak fantastik bir dünyada iyi ile kötünün savaşı diyebiliriz. Yüzüğün efendisine dönme macerası. Aşağıdaki sözler ana fikri anlatıyor;

"Three Rings for the Elven-kings under the sky,
Seven for the Dwarf-lords in their halls of stone,
Nine for Mortal Men doomed to die,
One for the Dark Lord on his dark throne
In the Land of Mordor where the Shadows lie.
One Ring to rule them all, One Ring to find them,
One Ring to bring them all and in the darkness bind them
In the Land of Mordor where the Shadows lie."

"Üç Yüzük göğün altında yaşayan Elf Kralları'na,
Yedisi taştan saraylardaki Cüce Hükümdarlar'a
Dokuz Yüzük Ölümlü İnsanlar'a
Bir yüzük gölgeler içindeki Mordor Diyarında
Kara tahtında oturan Karanlıklar Lorduna
Gölgeler içindeki Mordor diyarında
Bir yüzük hepsine hükmedecek, hepsini bulacak
Hepsini bir araya getirip karanlıkta birbirlerine bağlayacak."

Detaylı bilgileri bulabileceğiniz internet siteleri;

http://www.lordoftherings.net  İngilizce resmi site

http://www.lordoftherings.com.tr  Türkçe resmi site

http://www.yuzuklerinefendisi.com  Hayranların oluşturduğu Türkçe güzel bir site

http://www.ortadunya.com  Kitabın içerdiği fantastik dünyayı ve karakterleri açıklayan güzel bir site.

Karakterler, çekimler, diyaloglar, seslendirme, müzik, makyaj, manzara, atmosfer, dekor müthiş bir uyum içinde. Bugünü unutacağınız ve kitaptaki zaman dilimine ve mekana sizi alıp götürecek bir film. Orada yaşadığınızı hissettiriyor. Sinema klasikleri arasında yerini alacak bu filmi izleyin, kaçırmayın. Çok yeni başlamasına karşın birden fazla kez izleyen seyirciler mevcut ve giderek artıyor.

J.R.R. Tolkien'in ayrıca "The Hobbit" isimli eserini de muhakkak okumak gerekli. Eskileri bilenler anımsayacaktır, Sinclair ZX Spectrum'da "The Hobbit" isimli oyun çok kişinin gecesini gündüzünü almıştır. Grafik macera türünde olan oyun döneminin en iyi 
oyunlarındandı. Hala da öyledir kanımca.

"The Two Towers" 2002, "The Return Of The King" 2003'de gösterime girecek.

Bir dip not vereyim. Eğer kitabı okuyamadınız ise ve bundan sonra ikinci filmi merak ediyor, ne olacağını bilmek istiyorsanız "The Lord Of The Rings" ismi ile satılan çizgi filmi temin edip, izleyin. İki saatlik bir sürede iki kitabı aktarıyor (ikinci kitabın tamamı yok, yarısı var). Bir başka deyişle şu anda sinemalarda izlediğimiz birinci filmdeki üç saatlik bölüm yaklaşık 1,5 saat sürüyor çizgi film versiyonunda. Keşke bir 40 dakikalık daha çalışsalardı da ikinci kitabın sonuna kadar gelselerdi. En iyi yerlerden birisinde ortada bırakmışlar. DVD formatında mevcut. Bu versiyon 1978 senesinde üretildiği için günümüz animasyon teknolojisi ile çevrilen filmlere alışık olanlar için basit gelebilir ancak kitabı güzel bir dille aktarıyor. Bu versiyonu izlerken beyazperde'de izlediğiniz şekli gözlerinizin önüne getireceksiniz ve ne kadar büyük benzerlik olduğuna şaşıracaksınız. Kamera açılarından diyaloglarla kadar pek çok konuda ciddi benzerlik mevcut. Diyaloglar kitaptan geldiği için normal karşılanabilir de, çekimler çok ilginç. Son not, kitaplar o kadar detaylı ki, bu versiyon size ancak bir fikir verebilir. Gerçek keyfi alabilmek için kitapları okumanız gerekli.


SÖZ: LOKMAN HEKİM

Lokman Hekim'e; "Bilgeliği kimsen öğrendin?" diye sorduklarında ondan şu cevabı almışlar:

"Körlerden öğrendim. Çünkü onlar elindeki değnekle tam araştırmadan adım atmazlar. Basacakları yerin sağlam olduğundan emin olduktan sonra adım atarlar... Bundan dolayı ben de bir şey yapacağım zaman düşünür, faydalı ise konuşur, yararlı ise yaparım... Faydasız ise bırakmayı ve susmayı tercih ederim."


Niçin görüşlerinizi iletmiyorsunuz? E-posta adresim aşağıda. Katkılarınızla daha iyi olacağını garanti edebilirim.

M.Sinan Oymacı
TRIO Çözüm Evi Bilişim Hizmetleri A.Ş.
e-posta: sinanoym@triosh.com


Yorum Ekle Yorumları Listele
98. Sayı önceki yazı 98. Sayı sonraki yazı
Yazarın Önceki Yazısı Yazarın Sonraki Yazısı
Her hakkı saklıdır. All rights reserved. netyorum.com © 2000-2005 İstanbul-Türkiye