| Önsöz | Arama | Üyelik | Sohbet | Alış-Veriş | www.netyorum.com   
Ajanda
Seçtiklerimiz
Arşiv
Yazarlar
Yorumlar

Bölümler

Köşe Yazıları
Teknoloji
Sanat
Soru & Cevap
Dostluk & Sevgi
Eğlence
Geçmiş Zaman Olur ki

Konular

Sinema
Müzik
Kitap
Sözler
Oyunlar
Ürünler
Mekan
 
 
Reklam Fiyatları

İzleyici Mesajları

Elektronik posta :
bilgi@netyorum.com

 
 
Bu sayfayı arkadaşınıza göndermek için tıklayın.

 
 
Açılış sayfası yapmak için tıklayın.

Sık kullanılanlar listesine eklemek için tıklayın.

 

Eski Sayıları

"Yansımalar" 10.01.2002 Sinan Oymacı - netyorum.com / Sayı: 99

İçindekiler;

  • Konu: Netyorum'da 2002
  • Konu: Ne Kadar Kopuklar?
  • Konu: Rakipsiz
  • Konu: Bizim de Olsun
  • Film: Chocolat - Çikolata
  • Söz: Jean de La Bruyere

 


KONU: NETYORUM'DA 2002

Bu haftadan itibaren netyorum sayfaları elimize yazılar ulaştıkça güncellenmeye başlayacak. Ana bölümler devam edecek. Ancak o hafta içerisinde biriken yazılar ilgili sayıyı oluşturacaklar ve bu içerik haberleşme listemize duyurulacak. Onun için liste abonelerinin herhangi birşey kaçırması söz konusu değil.

Her gün şöyle bir uğrayıp bakmanızda yarar var.

Özellikle, dostluk ve sevgi, eğlencelik köşeleri her gün güncellenecek. Sinan Oymacı'nın yazılarında da hemen hemen her gün eklemeler görmeniz olası. Köşe yazarlarımızın yazıları ise elimize ulaştığında yayına girecek. Sorucevap, teknoloji, sanat köşeleri de aynı mantık ile işlenecek.

Diyeceğimiz o ki; "Artık Perşembe'den Perşembe'ye değil, her gün güncellenen içerikle sizlerleyiz"


KONU: NE KADAR KOPUKLAR?

Bazı kişilerin toplumdan ne kadar kopuk olduğunun bariz göstergesine geçen akşam şahit oldum. Televizyondaki bir röportaj esnasında sunucu konuşuyor karşısındaki oyuncu ile ve bir şeyler soruyor.

Oyuncunun verdiği yanıt; "Anlatsam da işe yaramaz, insanlar anlayamaz".

Sen de seyircisiz oyna o zaman. Sanki biz geri zekalıyız. Bu kadar aykırı ve kopuk olabilir mi? Pes yani.


KONU: RAKİPSİZ

Faaliyette bulunulan herhangi bir alanda "Rakipsiz" olmak olumlu bir özellik midir? Bence değil. Ülke olarak ne kadar kısıtlı kaynaklara sahip olduğumuzu gösteriyor.

Özellikle bazı konularda dağıtılan ödüllere baktığımda; bir tane aday var, başka bir kurum, şirket, kişi de yok. Aslında bu tür sahalar, hele ödül almak istiyorsanız çok. Eğer bir sene finans sağlayarak çalışmayı göze alıyorsanız, birinci senenin sonunda ödül almanızı garanti edebileceğimiz projeler mevcut. Ödülü aldıktan sonra devam etmek zorunda değilsiniz. Öyle bir konu ve saha bulabilirsiniz ki, o sahada başka proje olmadığı için birincilik ödülünü ya da büyük ödülü alırsınız.


KONU: BİZİM DE OLSUN

Bizim de olsun diye internet sitesi açılır mı? Açılır ve komik duruma düşülür. Geçenlerde nasıl eğlendim anlatamam.

Bir e-posta ile reklam göndermişler. Büyük mağazalarımızdan birisi. İnternet'te satışa başladık diye duyuruyorlar. Hemen gidip inceledim. Bu tür haberlere öncelik vermek gerekli. İncelemeliyiz ki, neler yapıldığını izleyelim. Belki yeni birşeyler öğreniriz.

Toplam 150-200 ürünle internet sitesini açmışlar. Benim bildiğim o işletmenin en az 4-5 Bin ürünü var.

Hangi kategoriye girseniz "Seçtiğiniz kategoride ürün bulunmamaktadır" sayfası çıkıyor.

Hiç açmayın o siteyi, daha iyi. Ancak burada bu işi satanlara şapkamı çıkarırım. Büyük bir satıcılık gerçekleştirmişler ve internet'te elektronik ticaret yapacaksınız diye projeyi satmışlar. Dışarıdan bir şirket de yapmış olabilir, şirket bünyesindeki bilgi işlemciler de ikna etmiş olabilir. İki durumda da ikna edenleri kutlarım.

Şirketin yöneticileri şimdi aile meclislerinde bizim de internet'te mağazamız var diye anlatıyorlardır artık!!!


FİLM: CHOCOLAT - ÇİKOLATA

Joanne Harris'in romanından Robert Nelson Jacobs tarafından beyazperdeye uyarlanan "Chocolat - Çikolata" filminin yönetmeni Lasse Hallström.

Başrollerde Juliette Binoche, Alfred Molina, Carrie-Anne Moss ve Judi Dench yer alıyor.

Film 2000 senesinde 5 dalda Oscar ödüllerine aday gösterilmişti. Bunlar, film için En İyi Film, Binoche için En İyi Kadın Oyuncu, Dench için En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu, Rachel Portman için En İyi Müzik, Jacobs için En İyi Uyarlama

Hallström, 1988'de "My Life As A Dog" ve 2000'de "The Cider House Rules" filmleri ile En İyi Yönetmen Oscar ödülüne aday gösterilmişti.

Binoche 1997'de "The English Patient" ile En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Oscar ödülünü aldı. Binoche'yi ayrıca "Three Colors: Blue, White, Red" filmlerinden de anımsayabiliriz.

Molina "Magnolia", "Boogie Nights", Moss "The Matrix" filmlerinden anımsanacaklardır.

Dench ise 1998'de En İyi Kadın Oyuncu Oscar ödülüne aday gösterildiği "Mrs. Brown", 1999'de En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Oscar ödülünü kazandığı "Shakespeare In Love" ile anımsanacak.

Oyuncu kadrosu iyi seçilmiş ve güzel bir performans sergiliyorlar.

Bir kız çocuğu ile annesi kısa sürelerde farklı kasabaları dolaşmaktadırlar. Anne çikolata yapmayı atalarından öğrenmiş ve bu mesleği devam ettirmektedir. Konunun geçtiği çağlar için kocası olmayan bir kadının bir dükkan açarak işletmesi kasabanın yöneticisine uygun gelmez. Son gittikleri kasabada kadın aleyhine çalışır, çeşitli dedikodular yapar. Kadının umursamaz davranışları daha da kızmasına neden olur. Bu arada çikolata dükkanının konukları giderek artmaktadır. Kadının yardımseverliği ve çikolatalarının güzelliği çevresinin insanlarla dolmasını sağlamaktadır.

Çekimler, müzikler iyi. Konu ile uyum sağlamış.

Film geçtiğimiz sene sinemalarda gösterime girmişti. Bir yerde oynadığını görürseniz izleyin. Keyif alacağınız, güzel, nitelikli filmlerden. Kaçırmayın.

Bazı sahnelerde çikolata yemek ya da kullanıldığı bir içeceği içmek için istek duyabilirsiniz.


SÖZ: JEAN DE LA BRUYERE

"Kinler o denli uzun sürdürülür ve o denli inatla saklanır ki, hasta düşen bir kimsede öleceğinin en büyük belirtisi barışma olur." Fransız filozof Jean de La Bruyere (1645-1696)

Aman, bu söz sizi hoşgörüsüzlüğe ve affetmemeye yöneltmesin. Öleceğinizi düşünmeyin affeden olmakla. Zaten söz belirtiyor ki, hasta olduğunuz zaman.


Not: Aklıma gelenleri bu sayfalara netyorum'un sayısı kesinleşene kadar ekleyebileceğim için kapsamlı yazıların dışında, hemen günceli yakalayacak konulara da yer vereceğim. Bu güzel bir hareket serbestliği sağlayacak. Bundan sonra konu başlıkları genişleyecek.

Niçin görüşlerinizi iletmiyorsunuz? E-posta adresim aşağıda. Katkılarınızla daha iyi olacağını garanti edebilirim.

M.Sinan Oymacı
TRIO Çözüm Evi Bilişim Hizmetleri A.Ş.
e-posta: sinanoym@triosh.com


Yorum Ekle Yorumları Listele
99. Sayı önceki yazı 99. Sayı sonraki yazı
Yazarın Önceki Yazısı Yazarın Sonraki Yazısı
Her hakkı saklıdır. All rights reserved. netyorum.com © 2000-2005 İstanbul-Türkiye